Свържи се с нас

Новини

Анатолий Антов, НС „Защита“: В ръцете на учителите е бъдещето на децата и държавата ни!

Published

on

Г-н Анатолий Антов е главен учител по история и цивилизации и география, и икономика в ОУ „Неофит Рилски“ – Габрово. Има 32 години педагогически стаж и първа квалификационна степен в професионалната си кариера. Познат е на габровската общественост като регионален координатор на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти. Той обаче заема и още една отговорна длъжност като председател на синдикат „Образование“ към Национален синдикат „ЗАЩИТА“.

Съвсем скоро Синдикатът входира няколко важни писма в Министерски съвет, Министерството на финансите, Министерството на труда и социалната политика, парламентарно представените партии, а през месец ноември и в Министерството на образованието и науката на Република България, във връзка с доходите на учителите в системата на родното образование.

Това е поводът ни за разговор с господин Антов по отношение на важните проблеми, свързани с развитието на българското образование, труда, доходите на заетите в тази сфера специалисти, онлайн обучението, бюджетът който предстои да се приеме и други синдикални въпроси.

Г-н Антов, какво точно искате с тези писма в сферата на образованието?
– Първо искам да изразя своята и на колегите си благодарност към медията за проявения интерес по тези въпроси, и в частност към позицията на синдикат „Образование“ към НС „ЗАЩИТА“ който представлявам. Без да коментирам ситуацията в страната ще кажа, че още през месец ноември 2021г. синдикатът депозира писмо в МОН, с искания за 20 % увеличение на единния разходен стандарт за издръжка на ученика в българското училище и 15% увеличение на работните заплати от 1.01.2022 г., отчитайки тежката среда в която работи българският учител.

Целта беше да изпреварим събитията и да поставим „картите на масата“ пред министерството, като се надявахме да ни подкрепят и другите синдикати в страната и родителски организации.

Към момента разчетите на МФ относно издръжката на учениците /т.нар. ЕРС/ сочат 10,5% увеличение, а предполагаемият процент увеличение на учителските заплати е приблизително 12%. Ще се компенсират разходите за ток с около 11-12 ст. киловат час електроенергия, което е крайно недостатъчно.

Повишават се целевите плащания по отделни програми на МОН, но те не влизат в графа „издръжка на ученик и на училище“. Част от допълнителните разходите за консумативи са прехвърлени отново към бюджетите на училищата, които и сега изнемогват.

В каква среда работи българският учител с оглед епидемията, ротацията на учениците и тестването им?
– Тежка и много напрегната. Вървим като „роботи“ с лаптопи нагоре – надолу. Отделяме време да създадем онлайн среда и с това ощетяваме останалите ученици в клас. Тази „хибридна“ система на обучение е не ефективна, тежка, нерационална и изморява колегите.

Който е предложил подобно нещо, явно не е влизал в час и не е изпробвал сам това, което е предложил. Иначе няма как де се приеме подобно нещо. Учениците или трябва да бъдат в клас, или в онлайн среда. Това е!

Ние не сме роботи, направени от желязо и пригодни да запълваме всякакви дупки в системата на образованието. Боледуваме, изморяваме се, прегаряме и в крайна сметка излизаме в болнични. Като прибавим и изискванията на родителите за качество, което няма как да се постигне, когато учениците са пред мониторите, картината става още по- страшна.

За тестването ще кажа, че е излишно. Достатъчно е да тестват учителите, а родителите и медицинските лица да следят за симптоми при децата, и своевременно да ги отстраняват при нужда. След това преминават още един допълнителен тест. Харчат се излишно пари, които биха могли да отидат по други важни пера и направления. Говорил съм с медицински лица в училищни институции и с лекари. Те са на същото мнение.

Учителите да участват в процеса на тестване също не е правилно решение. Най-много да се заразят и нещата да се усложнят още повече.

Какво трябва да се направи в системата на образование, за да стане тя ефективна, креативна и учениците с радост да идват на училище?
– Опростена, присъствена, интегрираща други културни и образователни институции, психически не обременяваща учители и ученици. По-малко външни фактори трябва да се бъркат в работата на учителя. Ние сме постоянно пред погледа на всички и на всичко. Всеки дава акъл какво да правим, коментират се заплатите ни, отпуските, а контролът е убийствен. Административният натиск е голям.

Учителският труд е специфичен и присъщ на хора, които обичат децата и учението. Народът го е казал простичко: „От всяко дърво свирка не става“. Във връзка с това си спомням как преди три години МОН прие наредба, с която приравни полувисшето с висшето образование относно заплащането. Нямате си и представа колко унижи това колегията! До каква демотивация доведе тази наредба за преподавателите. Мога само още една гилдия да сложа на този кантар и това са лекарите. Без двете системи обществото няма как да го има.

Аз винаги давам за пример една японска поговорка, която казва, че в Япония единствените, които не се покланят на императора, това са учителите. Защото те са създали и формирали личността на императора. Какво повече да кажа от това? Мъдър народ. Поклон.

Какви са отношенията ви с другите синдикати в образованието. Има ли неща в комуникацията синдикати – работодатели която трябва да се промени?
– Благодаря за този въпрос. В училището, в което работя отношенията ни са повече от колегиални, професионални и толерантни. Работим идеално, комуникираме нормално и вземаме решенията, касаещи колектива заедно. За което благодаря на колегите и ръководството на училището за професионализма. На национално ниво нямаме някакви значими проблеми, но там има една остаряла парадигма и модел на отношения в образованието, която трябва да се промени.

Какво имам предвид? Нужна е реформа в отношенията синдикати – работодатели. В т. нар. „Тристранен съвет“ трябва да участват всички синдикати от сферата на образованието, имащи синдикални секции, както и родителски организации имащи съдебна регистрация като НПО-та.

За всяко нещо, касаещо образованието, да се взема за основа решенията на Педагогическите съвети. Апелирам към МОН, премахнете ретроградната система синдикатите да предлагат за награди свои членове пред министерството и то автоматично да ги утвърждава. Това се нарича „скрит лобизъм“ и е дискриминационна практика. Тази роля да се вмени само на педагогическите съвети. Те са органът, който трябва да взема колективни решения за всичко в даденото учебно заведение.

Синдикат „Образование“ към НС „ЗАЩИТА“ е против мандатността, която искат да въвеждат за директорите. Това ще политизира българското образование и ще обезличи институцията. Възниква въпросът, а ще бъде ли въведена мандатност и за другите длъжности в образованието? Директорите и учителите са по Кодекса на труда. Той също трябва да се промени и то кардинално в доста от разделите. Атестацията е достатъчна за оценка труда на българския учител и директор. При добра атестация, да следва и промяна на заплатите на учителите нагоре. Уеднаквяването не е правилният модел за стимулиране работата на педагозите. Ние сме против него и този порочен модел. Максимата е „Повече работиш, повече и получаваш“!

Благодаря на медията за възможността да изложа нашите виждания за развитието на българското образование и желая на всички колеги предимно здраве и много професионални успехи през настоящата учебна година!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ПП-ДБ с акцент върху здравето за Международния ден на анестезиолога

Published

on

16 октомври е обявен за Международен ден на анестезиолога. На тази дата през 1846 година е въведена първата спешна анестезия от хирурга Уилям Мортън. Ние от листата на Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ имаме честта и щастието в нашия отбор да е д-р Красимир Попов – анестезиолог в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.

Д-р Попов е изкачил всяко едно стъпало от стълбицата в здравеопазването – от редови лекар до високи позиции като управител на ДКЦ Велико Търново, през изпълнителен директор на Областната болница в града, до съветник в Министерство на здравеопазването с ресор Търговски дружества и собственост. Участвал в разработването на Националната здравна стратегия 2030.

Д-р Попов е част от екипа на Отделението по анестезиология и интензивно лечение при МБАЛ „Д-р Тота Венкова“. По повод празника и фокуса върху здравеопазването, Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ организира безплатно измерване на кръвна захар и кръвно налягане в град Трявна.

Шатрата на ПП-ДБ днес беше на центъра на града и кандидатите за народни представители – Николай Томитов, Христо Генков и Венцислав Йорданов представиха виждането на Коалицията за мерки, които трябва да бъдат приложени в сферата на здравеопазването.

Това не е първото събитие за профилактика на здравето, което ПП-ДБ организира. Инициативата се радваше на голям интерес от страна на гражданите и в рамките на предишните кампании за избор на народни представители. Тя е по идея на граждани, които живеят в отдалечени райони, малки населени места и крайни квартали и имат затруднен достъп до здравни грижи.

Припомняме, че в Програмата на Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ е заложено да се осигури за всички достъп без доплащания за лекарства за диабет, неврологични и белодробни заболявания; безплатни лекарства по рецепта за деца до седем години; грижа за младите майки и новородените – разширен скрининг, профилактика, безплатни изследвания за инвитро и акушерска грижа; без доплащане за основни консумативи по клинични пътеки.

Заплатите на медицинските сестри и акушерките да са минимум 80% от средната работна заплата, а на лекарите – минимум 125% от средната работна заплата, да има информационни кампании и мобилни прегледи на хора в отдалечени и труднодостъпни райони.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „ПП – ДБ“, във връзка с изборите за 51 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „ПП – ДБ“ е под номер 26 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Новини

Яна Петкова с впечатляващо представяне на международен турнир

Published

on

Яна Петкова, талантливата плувкиня от Габрово, представяща СК „Викинг 2008“ – Севлиево, постигна отлични резултати на престижния международен турнир „Бриз – Иван Стойчев“, който се проведе в Бургас от 11-ти до 13-ти октомври 2024 г.

В надпреварата взеха участие 972 състезатели от 59 клуба, включително представители на България, Румъния, Молдова, Турция и Косово. Яна се състезава в група С (13-14 год.) и записа впечатляващи лични постижения.

Тя завърши на престижното 4-то място в дисциплините 50 и 100 м бътерфлай, зае 10-то място на 100 м свободен стил и 13-то на 50 м свободен стил. Тези успехи вдъхват увереност за предстоящото ѝ участие в Държавното първенство на 25-метров басейн през ноември.

От януари 2025 г. габровската плувкиня ще продължи развитието си в НСК „Олимп“ – София, където ще преследва нови успехи и сбъдва мечтите си.

Зареди още

Новини

„Янтра“ приема един от лидерите, братски дуел на стадион „Христо Ботев“

Published

on

Дублиращият отбор на „Лудогорец“ е следващият съперник на „Янтра“ във Втора професионална лига. Съставът от Разград ще гостува на стадион „Христо Ботев“ за среща от 13-я кръг на първенството, която е утре (петък) от 16.00 часа.

Съставът на Захари Сираков се представя много силно от началото на сезона и заема третото място във временното класиране. Разградчани са с 6 победи, 4 равенства и само 2 загуби в изминалите 12 кръга. Подобно на „Янтра“ и „Лудогорец“-2 се представя доста успешно навън до момента и е без загуба.

„Орлите“ са с актив от две победи и три равенства при гостуванията. В подреждането обаче те са само на четири точки пред отбора на „Янтра“ и именно поради тази причина една евентуална победа за момчетата на Тодор Киселичков в предстоящия двубой би била особено ценна.

Габровският тим ще се опита да сложи край на негативната серия при домакинствата. В последните си три мача отборът не успя да запише победи. Общо от началото на сезона пък съставът ни има само един успех у дома срещу четири загуби и едно равенство, а това му коства ценни точки, които можеха да му осигурят място в тройката на класирането.

В предстоящия двубой Тодор Киселичков няма да може да използва възстановяващите се от операции Дани Гаджев и Емил Колев. Димитър Видев е с травма в коляното и също ще пропусне срещата. Във фокуса попада дуелът между Тони Иванов и неговия по-малък брат Росен Иванов, който през този сезон се наложи като титуляр и заслужи капитанската лента на „Лудогорец-2“.

Росен реализира и едно попадение – за победата над „Спортист“ в Своге. Съдийството на предстоящата среща е поверено на Владимир Кирилов от Плевен. Ще му асистират Павлин Петков и Борислав Борисов. За четвърти рефер е назначен Стилян Колев от Велико Търново. Действията на арбитрите ще оценява Георги Хаджийски от Пловдив.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица