Свържи се с нас

Любопитно

Успешна година изпратиха пианистите на МК „Весела“

Published

on

Пианистите от музикален клуб ”Весела” изпратиха поредната успешна година, споделяйки най-новите си отличия, спечелени в последните два музикални конкурса на отминалата 2021 година.

Участието на Виктор Василев /9 клас/, в Международния конкурс „Франц Шуберт”-Русе-2021, му донесе изключителни емоции, поставяйки го в конкуренция с едни от най-добрите пианисти от музикалните училища в България.

Оказа се, че Виктор е най-малък по възраст сред тях, а и жребият на явяване не беше в негова полза. Той трябваше да свири последен в групата си и то след най-силния участник, който впоследствие спечели първата награда. Въпреки всичко, Виктор доказа за пореден път своите безспорни музикантски качества. Използвайки богатия си сценичен опит, той представи по възможно най-добър начин конкурсния си репертоар и в двата състезателни тура.

Спечелената от Виктор Василев поощрителната награда, която той получи на Гала-концерта на лауреатите, е израз на признание и висока оценка от страна на международното жури.

„Международният конкурс „Франц Шуберт“ е уникален музикален форум, посветен на този велик австрийски композитор. Неговата красива, дълбоко емоционална музика в изпълнение на млади пианисти – професионалисти, е празник за ухото, но и огромно предизвикателство за любители, каквито са децата от Музикален клуб „ВЕСЕЛА” – изказа мнението си клавирният педагог Весела Пенева.

„Привлечени обаче, именно от предизвикателствата, решихме да участваме и в категорията на клавирните дуети. Клавирното дуо Виктор Василев – Любомира Ангелова постигна изключителен успех, като спечели Втора награда /без присъдена първа/.

Произведенията на Шуберт и Бетовен бяха изпълнени наизуст, още един плюс за двамата млади пианисти. Знаех, че за да имаме успеха, който постигнахме, трябва да ни забележат и оценят! Затова вложихме време, труд, мотивация, и направихме всичко възможно, за да сме дори по- добри от професионалистите!! И това се случи!“, допълни още Весела Пенева.

В Националния музикален конкурс „Орфеева дарба” – София -2021, участваха 6 деца от Музикален клуб „Весела”.

Оценени с Първа награда и Златен медал бяха изпълненията на 4 от тях – Лорен Николова (2 клас), Делиа Георгиева (3 клас), Полина Флориду (7 клас) и Виктор Василев (9 клас) , които постигнаха най-висок бал от точки в групите си.

Ай Хасегава (6 клас) и Лилия Апостолова (10 клас) спечелиха Вторите награди в своите възрастови групи и се окичиха със Сребърни медали.

Журито от професори по музика в Нов български университет даде висока оценка за изпълненията на учениците на Весела Пенева.

Радостно е, че към имената на лауреати като Полина Флориду със СУПЕР ГРАН-ПРИ тази година от международния конкурс Брависимофест –Украйна-2021 и Първи награди от конкурсите „Пътят към славата”-2021, „Децата на България”-2021, „Трявна-Арт”-2021/ и Виктор Василев (носител на Първи и Специални награди от конкурсите „Пътят към славата”-2021, Вивапиано-2021, ”Милчо Петров”-2021, Орфееви таланти”-2021, „Децата на България”-2021, „Трявна-Арт”-2021 и др.), се прибавиха и нови имена – тези на малките пианистки Делиа Георгиева и Лорен Николов, които имат пример и вдъхновение от по-големите ученици в Клуба.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица