Свържи се с нас

Новини

Еразъм проектите успешно развиват професионалното образование

Published

on

В навечерието на 126-годишнина от основаването на Професионална техническа гимназия “Д-р Никола Василиади“ – Габрово – 19 декември, успешно приключиха два проекта към програма „ЕРАЗЪМ+“, за периода 2019/2020/2021г. и започна реализация на нов, одобрен и финансиран проект в сектор „Училищно образование“ за периода 1.09.2021-31.08.2022г.

На 7 и 8 декември в Благоевград се проведе Кръгла маса за потребителите на ПОО сектора, организирана от Центъра за развитие на човешките ресурси и Национален експертен екип по ПОО и ECVET (Bulgarian National VET Team) – София.

Официалната покана от страна на ЦРЧР бе към инж. Елена Илиева-Ибовска-главен учител професионална подготовка, за представяне и споделяне на добри практики на тема: „Тенденции при валидирането на самостоятелното учене при техническите специалности“, във връзка с валидирането на професиите „Компютърна техника и технологиии“, „Приложно програмиране“ и „Мехатроника“, според Европейската кредитна система за валидиране на професиите – ECVET.

Ученици от тези три специалности, получиха 5 квалификационни кредита по време на реализирането на проектите по ЕРАЗЪМ+, провеждайки производствените си практики в Германия, Лайпциг и Португалия, Брага.

Като координатор по тези проекти, инж. Елена Илиева-Ибовска и учител професионална подготовка осъществи и самото валидиране. Именно представянето на процедурата по ECVET бе високо оценено на конференцията както от ЦРЧР, така и колеги от други професионални гимназии в страната.

С реализирането на настоящия проект с код 2021-1-BG01-KA122-SCH-000030629 “Нови реалности в предподаването и ученето – дигитализация, интернационализация и иновация в професионалното образование” по програма ЕРАЗЪМ+ нашето техническо училище постига три основни цели:
1. ИНТЕРНАЦИОНАЛИЗАЦИЯ И МОДЕРНИЗАЦИЯ НА ГИМНАЗИЯТА;
2. Повишаване квалификацията на преподавателите в техническа гимназия по отношение ефективното използване на възможностите на различни дигитални приложения за създаване на интерактивни уроци както в ОРЕС, така и при присъственото обучение
3. Подобряване на езиковите умения и компетенции по английски език на учителите Проектът за квалификация на учителите е озаглавен е “Нови реалности в предподаването и ученето – дигитализация, интернационализация и иновация в професионалното образование”. Изпращаща организация е Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“- Габрово, a партньори са Erasmus Learning ACADEMY – ELA- Bologna, ITALY и ESMOVIA – Valencia, Spain.

Приемащите организации са организации с многогодишен опит в провеждането на качествени структурирани курсове за учители от цяла Европа по КА 101и КА 102. Първата група учители вече осъществи едноседмичен курс от 13.11.2021 – 20.11.2021г. в Болоня, Италия на тема: „Открийте най-добрите приложения и инструменти за електронно, дистанционно обучение и уеб дизайн“.

Участваха г-жа Корнелия Мотова-директор на гимназията, инж. Елена Илиева-главен учител, Десимира Тодорова-старши учител по английски език и д-р Христина Денева –старши учител по физика. В отговор на нарастващите тенденции към интегриране на новите технологии и уеб платформи в образованието, бяха изучени приложения за създаване на видео уроци, интерактични онлайн инструменти за конструиране на мултимедиен урок, дигитални приложения за създаване на тестове, анкети. Чрез редица практически задачи бяха усвоени приложенията PicCollage, Weebly, Canva, Socrates, Magisto, Edpuzzle and Thinglink.

Проектът се осъществява като част от международна програма, насочена към постигане на учене през целия живот и към подкрепа на европейските политики в областта на професионалното образование и обучение. Придобитите нови знания, умения и компетенции, учителите ще ги адаптират към потребностите на всички ученици на гимназията, ще ги трансферират във всички методични обединения и специалности и ще ги приложат в бъдещи практики и политики.

Участниците в обучителния курс са сертифицирани с Europass серификати, признати от на Европейската комисия, които ще бъдат приложени за признаване на квалификационни кредити от РУО – Габрово като международна квалификация.

Втората група учители ще посети едноседмичен курс със заглавие „ИКТ за преподаване и обучение“ от 9.05.2022-13.05.2022 г. във Валенсия, Испания. Основните дейности ще са семинари по практическа методология на теми: „Защо и как да използваме ИКТ в класната стая“, „Социални медии в класната стая“, „Разработване на ресурси чрез използване на ИКТ инструменти“.

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица