

Любопитно
Покривката в интериора на дома и нейните функции

Думата „покривка“ все по-рядко се употребява в речника на съвременните домакини. Нужна ли е покривката в съвременната кухня или тя е вече нещо отминало?
Декоративната функция на покривката е била винаги от по-голямо значение, отколкото нейната практическа насоченост. Като се знае, че повечето покривки лесно се мачкат, трудно се перат и гладят, днес най-често се използват за прикриване на износената маса. Но пък винаги се явяват символ на празничност.
Губи ли актуалността си покривката днес? И да, и не. От една страна са дизайнерските мебели, които е жалко да се крият под покривки. От друга – много актуални стилистични направления днес като кънтри, еко стил и други, които предполагат този елемент от декора. При тях покривката в кухнята не просто може, а е длъжна да присъства.
Съвременните покривки като елемент от декора са обмислени до най-малките подробности. Като се започне от състава на тъканта и се стигне до принтовете и дизайна за всеки стил и интериор.
Покривките с тефлоново покритие не попиват влагата и като се намокрят може просто да бъдат избърсани със салфетка. Идеални са за ежедневието и за специални случаи. Привържениците на еко стила ще отдадат предпочитание на натуралните тъкани като памук и лен, което е стилно, но не много практично. Но пък съвременните препарати за пране са много по-меки от тези, които са използвали нашите майки и баби. Затова честите пранета не са страшни.
Що се отнася до избора на покривка като декор – то предложенията са много и разнообразни. Спокойно може да се съобразите с интериора на своята кухня или трапезария, при избора на покривка за маса. Изборът просто е огромен. От естествени нюанси и текстури, до луди модерни щампи и цветови решения. За класическия интериор е подходяща лека, елегантна покривка. За скандинавския тип – модел в сиво. За кухнята в стил кънтри – вариант в каре или райета. За бохо стил – плетена покривка с дантела или ресни. Между другото, последните набират отново популярност и все повече жени започват да се учат да плетат всякакви декоративни изделия, включително и покривки.
Покривката за маса може да бъде допълнена и заменена с тишлайфери с различна ширина и във всякакви цветове. Те могат да предпазват светлите покривки от замърсявания и да придадат тържественост на празничната маса.
При избора на покривка винаги трябва да внимаваме за главния критерий – материалът да е добър. Той трябва да е плътен и честата употреба на покривката да не води до нейното бързо износване. Важно е след първото изпиране покривката да не се разтегне или свие – материалът трябва да е формоустойчив. И да е с устойчиви шарки, които да не се обезцветяват след многото ползване и пранета. Тъканта трябва добре да пада и да се драпира. Ако ви е нужно изделие за всеки ден, изберете такова, което е практично, лесно се пере и глади. При избора на покривка трябва да се отчита и с каква цел се купува – за ежедневна употреба, за гости за кафе или за празник
Но определено покривката като част от домашния интериор не остава в миналото. Това е тенденция, която претърпя приятна промяна и се завърна в домовете ни, за да ги прави по-уютни.
Култура
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април


На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.
Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.
Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.
По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.
Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!


Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 5 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 4 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 5 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия