Свържи се с нас

Новини

Приоритети и цели на „Продължаваме Промяната“

Published

on

Многократно в разговор с хората и пред журналисти Кирил Петков заяви, че „нито един лев няма да бъде похарчен по непрозрачен начин“. Обикновено, когато на политическата сцена се появява нова партия, гласоподавателят не я познава и ако му допадат принципите ѝ, трябва да ѝ гласува доверие в аванс. Случаят с „Продължаваме Промяната” е различен, защото българският избирател има преимуществото да направи своя избор на базата на реални резултати, постигнати от нейните лидери.

Още по време на първото служебно правителство, Кирил Петков и Асен Василев доказаха, че течовете в системата могат да бъдат спрени. Те успяха да повишат събираемостта на данъците и по този начин да актуализират бюджета, при което се разпределиха пари както за българските пенсионери, така и за здравеопазване и подпомагане на бизнеса.

„Продължаваме промяната“ не планува промяна в данъците, но работи за тяхното събиране. Както Асен Василев многократно е заявявал: „България не е бедна държава, а безобразно крадена държава.” Когато се спрат течовете, когато се съберат данъците, се оказва, че пари има и е нужна единствено по-добра организация за тяхното разпределение и разходване.

Защо „Продължаваме Промяната” е политическият субект, който може да изведе България от омагьосания кръг на корупцията?
Нулева корупция е първата цел, която трябва да бъде постигната във всяка една точка от програмата. За съжаление днес корупцията е пропила държавните структури и се е превърнала в основна пречка за подобряване стандарта на живот. Възлагането на обществени поръчки на „наши хора”, както и овластяването на кадри не заради тяхната компетентност, а заради техните връзки, пречи не само на управлението на държавните ресурси, но и рефлектира върху всички сектори.

Последните години в сферата на здравеопазването не са подобрени нито условията на работа за медицинския персонал, нито комфорта на пациента. Преодолявайки корупцията в сферата на здравеопазването, ще можем да изградим система, в която няма нужда от доплащания. Всеки човек ще има достъп до качествени здравни грижи и адекватна профилактика. Необходимо е да се разшири кръга от болници в страната, в които да могат да се приемат спешни и тежки случаи, както и да се подсигурят линейки и хеликоптери за повишаване на ефективността на спешна помощ.

Развитието на икономиката към иновации и нови технологии е пряко зависимо от въвеждането на прозрачни процедури и получаване на държавни субсидии. Това важи както за малкия и средния бизнес, така и за сферите на земеделието и туризма. Едва когато се фокусираме върху нашите силни страни и съумеем да подкрепим хората, които знаят и могат да развиват бизнеси, тогава ще можем да увеличим производителността и да отворим нови работни места. Вместо да внасяме „пластмасови ” домати от чужди страни, България има потенциала да произвежда качествени български продукти както за собствените си нужди, така и за износ. Вместо да се славим с евтин, алкохолен туризъм в Европа, България може да развие целогодишен природосъобразен туризъм с висока добавена стойност.

Основен приоритет в програмата на „Продължаваме Промяната” е решаването на енергийната криза. В момента всяко трето домакинство не може да си покрие разходите за ток заради рязкото увеличение на цените. От една страна сме подписали зелената сделка с ЕС, от друга обаче нямаме стратегия за изграждане на алтернативни източници. Нужно е да се въведе ред в управлението на енергетиката и да се закрие БЕХ. Решенията, които предлага „Продължаваме Промяната” са комплексни, като на първо място стоят контрол, отчетност и прозрачност на държавните дружества. Ресурси и спестявания има, когато процесът е прозрачен. „Продължаваме Промяната” планува изграждането на нови мощности, като ВЕИ, геотермални източници, ВЕЦ, ПАВЕЦ и нови технологии. Не на последно място, с цел оптимизация на потреблението е нужно подобряване енергийната ефективност на жилищните сгради чрез масово обновяване на същите. Навлизане на термопомпите като средство за отопление е приоритет, който ще допринесе за по-чиста енергия и плавно преминаване към Зелената сделка.

Цялата програма на „Продължаваме Промяната” може да прочетете оттук.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на ПП „Продължаваме промяната“, във връзка с изборите за 47 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „Продължаваме промяната“ е под номер 25 в бюлетината. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица