Свържи се с нас

Новини

Министър Кацаров: Удължаваме срока на сертификата за преболедуване

Published

on

Предстои валидността на сертификатите за преболедуване на КОВИД-19 да бъде удължена от 6 на 12 месеца, като те ще могат да се ползват на територията на страната, за нуждите на държавния здравен контрол. Такива сертификати ще могат да получат всички преболедували коронавирусната инфекция, установено с PCR или антигенен тест.

Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров на брифинг в МЗ. „Информационно обслужване“ АД работят усилено и ни увериха, че най-късно в понеделник ще могат да се издават сертификати за преболедували, установени с антигенен тест. Право да получат документа ще имат всички, диагностицирани с антигенен тест след 01.12.2020 г., когато официално за България антигенният тест е приравнен на PCR теста“, допълни здравният министър.

Това решение стъпва на становищата на експертните съвети по инфекциозни болести, епидемиология и клинична имунология. В министерството вече е постъпила позицията на Експертния съвет по инфекциозни болести, с главен координатор проф. Червенякова, като членовете на съвета единодушно подкрепят удължаването валидността на сертификата. Постъпило е и становището на Експертния съвет по епидемиология, с главен координатор проф. Стоилова, като в документа също се изказва съгласие.

До края на деня се очаква и позицията на проф. Мурджева и колегите ѝ от Експертния съвет по клинична имунология. В предварителен разговор от там също е изказана подкрепа. Това стана ясно от думите на зам.-министър д-р Тома Томов.

До края на деня това ще бъде уточнено в заповедта на здравния министър за въвеждане на противоепидемичните мерки в страната. В заповедта ще бъде отразено и признаването на поставена първа доза от двудозовите ваксини за сертификат за ваксинация с валидност 1 месец, който да важи на територията на страната, до поставянето на втората доза от съответната ваксина.

Във връзка с постъпили предложения от бизнеса и браншови организации относно въвеждането на зеления сертификат, Министерството на здравеопазването взе решение до понеделник, 25 октомври, да се даде гратисен период, по време на който в случай на установени при проверка нарушения, няма да бъдат налагани глоби, а единствено ще бъдат издавани предписания.

За да бъдат подпомогнати обектите, чиито служители трябва да отговарят на изискванията за зелен сертификат, регионалните здравни инспекции ще предоставят на управителите им безплатни антигенни тестове.

„По този начин ще ги улесним да се включат в процеса по прекъсване на епидемичната верига и по излизане от тежката ситуация, в която се намираме“, посочи министър Кацаров. Здравният министър коментира, че по отношение на държавната администрация на този етап се обмисля единствено „зелен сертификат“ да се изисква от служителите, които обслужват директно граждани.

Безплатни тестове ще бъдат предоставени на всички лаборатории, като регионалните здравни инспекции ще сключват договори с тях, а в договорите ще е фиксирана пределна цена за пробовземане.

Каква е ситуацията в лечебните заведения у нас обясни ръководителят на реанимацията в една от най-големите болници в страната – „Александровска“ – проф. Атанас Темелков: „Основният проблем е, че пациентите пристигат твърде късно, след продължително самолечение в домашни условия. 90% от тях са с тежки придружаващи заболявания като диабет, хронична бъбречна недостатъчност и др.“. За съжаление доста хора не посещават лекар навреме, пристигат с нелекувани придружаващи заболявания и усложнено здравословно състояние, което много често изисква интубиране и поставяне на апаратна вентилация. Затова трябва да се работи и по посока на профилактиката, в т.ч. носенето на предпазни маски, спазването на дистанция и т.н., стана ясно от думите на проф. Темелков.

Той посочи, че медицинският персонал вече е на края на силите си. „Вече сме в критична фаза по отношение осигуряването на легла и това е една от причините да наложим тези мерки. Алтернативата е пълен локдаун. Правим всичко възможно, за да не допуснем затваряне на държавата, както при предишни вълни. Успехът на това начинание зависи от всички нас като граждани. При първа възможност временните мерки ще бъдат премахнати“, беше категоричен министър Кацаров.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица