Свържи се с нас

Култура

Габровският театър с три награди от „Хомо луденс“

Published

on

Габровският драматичен театър се върна с три награди от XII-я Открит театрален фестивал „Хомо луденс“ в украинския град Николаев. В последния ден на фестивала – 10 октомври, два журиращи състава присъдиха наградите. Експертно жури от театроведи, режисьори и актьори отличи постановката „Салиери“ на реж. Петринел Гочев като „най-добър спектакъл“, а актьорът Димо Димов спечели наградата „най-добра мъжка роля“ за ролята си на Салиери.

Алтернативното жури на журналистите потвърди избора на Димо Димов и също му присъди отличието „най-добра мъжка роля“. За първи път организаторите от „Николаевския академичен художествен руски драматичен театър“ решиха да включат два типа жури – от театрални професионалисти и от журналисти. В състава на експертното жури влязоха: Василий Неволвов – председател на журито, преподавател и театровед; Людмила Томенчук – театровед и журналист; Михайло Журавел – режисьор и директор на Културния център в Одеса, един от създателите на международния фестивал „Молоко“; Какха Гогидзе – театрален режисьор (Грузия); Владимир Саган – режисьор, доцент по актьорско майсторство и заслужил деятел на културата в Украйна; Виктор Мизговой – актьор и професор по актьорско майсторство и Галина Яблонской – актриса, носител на званието „народна актриса“. Журналистът Игор Ермолаев бе избран за председател на алтернативното жури на журналистите.

Тази година в XII-то издание на „Хомо луденс“ участваха театрални трупи от Молдова, Литва, България, Грузия и Украйна. Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово беше единственият представител на страната. По традиция всяка фестивална вечер приключва с обсъждане на спектакъла от програмата за деня. Българското представяне на 7 октомври предизвика положителни отзиви и оценки, поздравления от местни и чуждестранни театрални професионалисти, от българската общност в Николаев.

Играта на Димо Димов беше определена като „школа по актьорско майсторство“ и „майсторско изпълнение“. За трима представители на експертното жури той беше фаворитът за наградата „най-добра мъжка роля“. Като „виртуозно“ беше оценено живото му изпълнение на пиано, както и партньорството му на сцената с пианистката Инес Симеонова, която също участва в „Салиери“. По думите на Какха Гогидзе образът на Салиери, изграден от Димов, заличава образа на Салиери от филма на Милош Форман. За Владимир Саган впечатляваща е пластичността на актьора от габровската трупа и способността му да борави с образите, създадени от ръцете му, гласовите му заложби.

Постановката „Салиери“ получи положителни отзиви за сценографията и костюмите, създадени от Гергана Лазарова – Рънкъл, за режисьорската работа, за цялостното представяне, присъствие на сцената и майсторска игра на актьорите Димо Димов, Таня Йоргова и Петко Петков. Беше припомнено участието на габровския театър със спектакъла „Свекърва“ на реж. Петринел Гочев в XI-то издание на фестивала „Хомо луденс“ през 2019 г. Спектакълът беше удостоен с две награди: „за постижение в театралното изкуство“ и „за сценография и костюми“. Тогава, както и сега работата на ДТ „Рачо Стоянов“ е определена като „западен тип театър“ „европейски театър със съвременни похвати и театрален език“. Последваха покани за гостуване на ДТ „Рачо Стоянов“ със „Салиери“ в Молдова и Грузия.

Специални гости на представлението „Салиери“ на 7 октомври бяха Светослав Иванов – генерален консул на Република България в Одеса, и консул Кирил Апостолов. По тяхна покана габровската трупа посети консулството ни в Одеса и се срещна с представители на българската общност в украинския град.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица