

Новини
„Изправи се БГ! Ние идваме!“ представи листата си за изборите
„Изправи се БГ! Ние идваме!“ представи листата си за предстоящите избори за народни представители в област Габрово, насрочени за 14 ноември. Водач на кандидатите за депутати е Георги Табаков.
Втори след него е Светлин Каменов, а трети Иван Събев. Четвърти в листата е Теодор Георгиев, пета е Надежда Стефанова, шеста е Стела Антонова. Седма е Савка Илиева.
Георги Табаков е член на националното ръководство на „Ние идваме!“. От 20 години е председател на „Български икономически форум“. Има натрупан опит в държавната администрация в периода 1998–2001 г, като последователно е заемал позициите зам.-министър на търговията и туризма и председател на Агенцията за чуждестранни инвестиции. Завършва през 1994 г. със степен магистър „Международни икономически отношения“ Института за международни отношения в Москва. Владее свободно 4 чужди езика – английски, френски, руски и италиански. През голяма част от живота си се занимава с частен бизнес в различни сфери – реклама, маркетинг, полиграфия, обучения на начинаещи предприемачи. Основател е и председател на СД на Екобулпак АД – една от най-големите фирми за рециклиране на отпадъци от опаковки в България.
Светлин Каменов е известен адвокат от Габрово, управител на адвокатско дружество „Каменов и Димов“, с висше образование “Право”.
Третият в листата Иван Събев е преподавател в Технически университет – Габрово, собственик на частен бизнес в сферата на туризма и земеделието, общински съветник в община Дряново, с висше образование “Счетоводство и контрол”.
Теодор Георгиев е адвокат от Севлиево. Надежда Стефанова работи като отговорник за маркетинга в известна фирма в сферата на машиностроенето в гр. Трявна, притежава висше образование “Маркетинг”. Стела Антонова е собственик на успешна сладкарска работилница в Габрово, известна със своите продукти в цялата област, с висше образование. Савка Илиева е адвокат от Габрово, завършва Юридически факултет в СУ “ Климент Охридски“ София, работи в Адвокатска колегия Габрово.

„Отново търсим доверието на честните хора, защото можем да кажем, че за краткия живот на 45-то и 46-то Народно събрание нашата група успя да гласува оставката на Борисов. Променихме Избирателния закон и въведохме машинното гласуване за да няма измами. Единствената комисия, която завърши работата си с доклад, беше тази за полицейското насилие и подслушванията – тя извади на бял свят кадрите с полицейско насилие, списъците с подслушваните лица и безобразията на репресивния апарат на правителството на ГЕРБ. По разкритията на „Комисията Манолова“ стартираха проверки по поръчките за пътно строителство, язовирите и други големи проекти. Актуализирахме бюджета за 2021 г. и осигурихме пари за лекарства срещу COVID, добавките за лекарите на първа линия продължаване на мерките в помощ на бизнеса, издействахме пари за подкрепа на културата, пари за защита на границата ни от мигрантска вълна, и най-вече – увеличението на пенсиите + надбавките за пандемия над пенсиите.
С големи мъки махнахме и Бюрото за защита на свидетели от ръцете на Иван Гешев. С явяването си на изборите на 14 ноември 2021 г., нашата коалиция продължава борбата за свободна и модерна България. Наши приоритети остават безмилостна война с корупцията и кражбите по всички етажи на властта, защото годишно около 9 млрд. потъват в сивия сектор и отблъскваме инвеститорите. Извършихме правосъдната реформа. Възраждане на индустрия, базирана на знанието и нови технологии – България като страна, произвеждаща продукти с голяма печалба, а не страна – износителка на евтина работна ръка. Искаме да запазим младите хора в България“, коментира Георги Табаков.
Сред основните цели в работата на ИБНИ той добави още бързите действия в кризата за компенсиране ръста на цените на енергоносителите – вода, горива, ток. Според Табаков газовата връзка с Гърция ще доведе 2 пъти по-евтин азерски газ, а построяването на нова мощност в АЕЦ „Козлодуй“ – евтин ток. Подмяната на електропреносната мрежа, защото загубите ни по електропреносната мрежа са 4 пъти повече, отколкото в Англия, укрепване и изграждане на язовирите (в това число язовир Мокра Бяла), подмяна на остарелите водопроводи, където се губи половината вода на България, попадат също сред приоритетите на политическата сила.
Водачът на листата за Габрово е категоричен, че трябва да се направят инвестиции в образованието и свързването му с индустрията. Да бъдат преизчислени пенсиите, а здравеопазването трябва да бъде модерно и достъпно за всички.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 7 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 7 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 5 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 5 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка