Свържи се с нас

Новини

„От другата страна“ с Валентина Каролева

Published

on

На 17 септември от 15.00 часа фондация „От другата страна“ ще представи своя нов проект в зала „Възраждане“. Габрово за втори път ще бъде домакин на събитие на фондацията, след като миналият септември в града гостува прожекция на филма „Доза щастие“, последвана от дискусия с главните актьори и специалисти в сферата на зависимостите.

За „другата страна“, зависимостите и намирането на спасение се срещнахме и говорихме с Валентина Каролева. Тя е актриса, която „влезе в обувките“ на майка си, за да разкаже докосващата ѝ история в успешния български филм „Доза щастие“. Тя е и основният двигател зад фондация „От другата страна“, ангажирана с превенцията срещу наркотиците.

Но тя е преди всичко човек с мисия! Трудностите в живота ѝ я правят борбена и целеустремена, и не успяват да пречупят слънчевия дух и широка ѝ усмивка. През 2017 г. Весела Тотева, журналист и бивша наркозависима, учредява фондация „От другата страна“, правейки я инструмент на своето призвание – открито да говори за истината на зависимостта и да дава надежда, че спасение има.

Днес дъщеря ѝ Валя, заедно с близки съмишленици и приятели, продължава нейната мисия. „Знаем, че не сме способни да спрем зависимостите, но сме тук, за да отворим врата за искрен разговор и да направим мост между по-младите и по-възрастните“, сподели Валентина Каролева.

Основно точно към младите са насочени събитията, които фондацията организира и в тяхно лице забелязват интерес да научат повече по темата. Въпреки това, според Валя, обществото все още не е готово да говори открито за проблемите си. Малко са хората, като майка ѝ, които свободно разказват за най-големите си слабости – ключово нещо, което докосва слушателите ѝ.

„В България сме доста по-затворени и не обичаме да споделяме трудностите и слабостите си“, каза Валя, като по думите ѝ затова насърчава всички да отворим въобще диалог за проблемите си.

В този ред на мисли, едно от най-предизвикателните неща, пред които се изправят е срещата с въпроса „Какво да направим?“, зададен им от объркани и отчаяни близки на зависими. Въпрос, на който те не могат да отговорят, чийто отговор е твърде индивидуален и понякога болезнен. Да, нямат отговор на всички въпроси, но успяват да докоснат сърцата и да променят съдби!

Да накарат някого да се замисли, да промени посоката на живота си и със сълзи на очи да им го признае с благодарност! „Дори и само на един човек да помогна, значи всичко си е струвало”, заявява Весела Тотева.

На събитията на фондацията винаги присъства психолог и специалист по зависимости, към когото всеки може да се обърне за професионален съвет и помощ. Подкрепа и съдействие получават и от местните институции като „Превантивно-информационен център“.

В Габрово гост-говорители ще са Марина Попова – психолог, Ирмена Чичикова – актриса и Светла Иванова – специалист по зависимости с личен опит. Те ще представят най-новия проект на фондацията – „Разкази от другата страна на зависимостта“.

Идеята за него, Валя споделя, че се ражда миналата година през една нощ, в която сънят отсъства, но не и творческата мисъл. Вдъхновена от текст, който прочита, тя се свързва с бивши зависими, с помощта на които създават общо 4 текста. Преминавайки през режисьорския поглед на Яна Титова и невероятния талант на обичани български актьори, те се превръщат в изключително въздействащи видео-разкази.

„Аз съм артист и използвам артистичността си и точно филмовото изкуство, за да отворя важна за мен тема, по начина по който мога“, добави Валя.

За начало общо 5 града ще могат да се насладят на резултата от труда на екипа – София, Сандански, Пловдив, Габрово и Враца. „Трудно е да обиколим всички места, който искаме, но постепенно, правейки по нещо малко, съм сигурна, че ще стигнем навсякъде“, каза още Валя с усмивка.

И така с малки стъпки екипът на „От другата страна“ постига големи цели. Дали отваря очите на обществото, показвайки му истината за „другата страна“ или помага на отчаяните да видят, че друга стана, страната на живота съществува, вие сами решете.

„За всеки си има път. Спасението, майка ми откри в любовта си към мен и подкрепата от близките си. Това, което видях в нея беше изключителна сила и воля. Повярва, че може да се измъкне. Повярва в Господ и в себе си“.

Повече подробности за дейността на фондация „От другата страна“ може да намерите на техния сайт и в социалните мрежи.

Автор: Мария Матева,
студент 1 курс, Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица