Свържи се с нас

Любопитно

Екскурзии с водач в буковите гори на „Централен Балкан“

Published

on

Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ организира безплатни посещения с водачи в буковите гори, част от сериен обект от Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Планирани са три посещения през 2021 г. и три през 2022 г. Те ще бъдат с различна степен на трудност – ниска, средна и висока.

Целта е да се даде възможност на по-широк кръг хора да се докоснат до кътчета от българската природа, получили международно признание. През 2021 г. трите предвидени маршрута за запознаване с буковите гори на „Централен Балкан“ са: Местност Кордела – местност Костина (средна степен на трудност) – 28 август 2021 г. Екопътека „Видимско пръскало“ (лека степен на трудност) – 4 септември 2021 г. Местност Паниците – хижа „Рай“ (висока степен на трудност) – 11 септември 2021 г.

Всеки кандидат да се включи в някое от събитията трябва да попълни формуляр за участие, в който да посочи предпочитания/ предпочитаните от него маршрут/ маршрути. Коректно попълнения формуляр е гаранция за участие в подбора. За всеки маршрут е определен максимален брой на участниците, които ще бъдат избрани по определени критерии като поредност на подадения формуляр, информация за интересите и опита на кандидатите и др.

Формулярът за участие може да намерите оттук. Изпратете попълнения формуляр до 30 юли 2021 г. на електронна поща office@centralbalkan.bg или на адрес ул. „Бодра смяна“ №3, гр. Габрово 5300, за Дирекция „НП Централен Балкан“. За повече информация може да се обадите на тел. +359886090658.

Не забравяйте да отбележите във формуляра дали ще бъдете придружавани от Вашите деца, а също и дали друг член на Вашето семейство е попълнил своята заявка за участие. Избраните участници в преходите ще бъдат обявени на страницата на Парковата дирекция (www.centralbalkan.bg) на 5 август 2021 г.

Маршрут 1: Местност Кордела – местност Костина (средна степен на трудност) – 28 август 2021 г.
Този маршрут ще ни отведе от местността Кордела на западната граница на Национален парк „Централен Балкан“ до историческата местност Костина над с. Рибарица. Голяма част от маршрута преминава през северните части на резерват „Боатин“ – първият обявен резерват на територията на сегашния национален парк. По маршрута, под някой боатински бук ще имаме възможност да се запознаем с особеностите на горите в региона и защо дори ЮНЕСКО обръща внимание на защитата им. Изходният пункт е гр. Тетевен – площада пред сградата на Община Тетевен. Часът, в който се събираме е 9:30. Часът на заминаване към м. Кордела, с. Дивчовото, с организирания от нас транспорт е 9:45. В края на прехода отново ще разчитаме на организиран превоз от м. Костина, с. Рибарица, до гр. Тетевен. Очакван час на връщане в Тетевен – 16:00 часа. За всички участници са осигурени сух пакет за обяд и вода. Транспортът и храната са безплатни за участниците в прехода!

Маршрут 2: Екопътека „Видимско пръскало“ (лека степен на трудност) – 4 септември 2021 г.
Този маршрут ще ни покаже част от долината на река „Пръскалска“ и ще ни отведе до погледната площадка срещу водопад Видимско пръскало. Част от маршрута навлиза в северните части на резерват „Северен Джендем“ – един от деветте резервата на територията Парка и част от българския компонент на серийния обект на световното наследство на ЮНЕСКО, опазващ най-представителните букови гори на Европа. Изходният пункт е гр. Априлци, кв. Ново село – площада пред сградата на читалището. Часът, в който се събираме е 9:30. Часът на заминаване към ВЕЦ „Видима“ (кв. Видима, гр. Априлци) с организирания от нас транспорт е 9:45. Може да се включите директно и от паркинга пред ВЕЦ „Видима“ – часът на тръгване е 10:00. В края на прехода отново ще разчитаме на организиран превоз от ВЕЦ „Видима“ до центъра на гр. Априлци (кв. Ново село). Очакван час на връщане в Априлци – 15:00 часа. За всички участници са осигурени сух пакет за обяд и вода. Транспортът и храната са безплатни за участниците в прехода!

Маршрут 3: Местност Паниците – хижа „Рай“ (висока степен на трудност) – 11 септември 2021 г.
Разходката по най-популярния туристически маршрут в Национален парк „Централен Балкан“ ще ни отведе от курортната местност Паниците край гр. Калофер до подножието на най-високия водопад на Балканския полуостров – Райското пръскало (124,5 м). По-голямата част от трасето попада в границите на най-големия резерват на територията на Парка – „Джендема“. Пресичайки прохладните долини на Голяма и Малка Бъзовица и изкачвайки се през стръмната Рогачева гора ще имаме възможност да се запознаем отблизо с буковите гори, отличени от ЮНЕСКО. След пристигането на хижа „Рай“ и при желание на част от групата, ще има възможност за посещение и на водопад Райското пръскало. Изходният пункт е гр. Калофер – площада пред сградата на читалището. Часът, в който се събираме е 8:30. Часът на заминаване към м. Паниците с организирания от нас транспорт е 8:45. Може да се включите директно и от паркинга в местността Паниците – часът на тръгване е 9:00. В края на прехода отново ще разчитаме на организиран превоз от Паниците до центъра на гр. Калофер. Очакван час на връщане в Калофер – 19:00 часа. За всички участници са осигурени сух пакет за обяд и вода. Транспортът и храната са безплатни за участниците в прехода!

Списък с избраните участници ще бъде публикуван в Интернет на адрес www.centralbalkan.bg, както и на фейсбук страницата на Парковата дирекция.

През 2017 г. най-съхранените и най-представителните естествени букови гори от деветте резервата на Национален парк „Централен Балкан“ са част от серийния транснационален обект на световното природно наследство на ЮНЕСКО „Старите и първични букови гора на Карпатите и други региони в Европа“.

С площ от близо 11 хил. хектара българският компонент е най-голям по площ сред общо 78, разпределени в 12 европейски държави.

Препоръчваме за организираните преходи да си направите планинска застраховка!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица