

Новини
Имануел Щарк спечели Обиколката на България
Имануел Щарк от отбора на „P&S Metalltechnik“ спечели 68-тата колоездачна Обиколка на България. Германецът доминира изцяло в тура и напълно заслужено триумфира като краен победител, като освен жълтата фланелка, взе и зелената – за най-добър катерач.
Щарк нанесе своя удар във втория етап – от Пловдив до Троян, при изкачването на Беклемето и до края не изпусна лидерската позиция. Състезателят на немския „P&S Metalltechnik“ не допусна изненади и в последния етап от Карнобат до Габрово (188 км), който включваше изкачване на Шипка в края.
Щарк пристигна на площад „Възраждане“ в челната група и пресече финала на шеста позиция. Спринтът в Габрово беше спечелен от белгиеца Тимо Килих (Alpecin-Fenix Development Team), следван от Мирко Маестри от италианския (Bardiani) и съотборника си Айко Бащайнс. В челната група бяха и трима българи. Един от тях беше габровският талант Преслав Балабанов, състезаващ се за отбора на „Несебър Шокблейз“.

Преслав направи отлично каране в последния етап, задържа се с лидерите при изкачването на Шипка, което премина на доста високи обороти, и пристигна с първите на финала в родния си град. Стефан Христов (Хемус 1896-Верея) и Евгени Балев (Сливен) бяха другите двама родни колоездачи в челото.
В крайното генерално класиране на 68-та колоездачна Обиколка на България Имануел Щарк завърши с общо време 18 часа, 45 минути и 46 секунди и аванс от 34 секунди пред Георг Щайнхаузер от „Tirol-KTM“. На 39 секунди от победителя остана Тимо Килих (Alpecin-Fenix Development Team). Най-добре представилият се български колоездач в тура е Стефан Христов.
Той пробва две атаки при изкачването на Шипка в последния етап, но те не му донесоха успех и в крайна сметка победителят в тура от 2015-та завърши на 9-та позиция в генералното класиране, на 1 минута и 25 секунди от Имануел Щарк.
Балата фланелка за най-добър колоездач до 23 години облече Георг Щайнхаузер (TIROL-KTM), а зелената – за най-активен състезател заслужи унгарецът Балаш Рожа (Epronex – GESU Bikewear CT).
Отборен първенец в тура стана испанският „Electro Hiper Europa“. Наградите в Габрово връчиха кметът Таня Христова, заместник-кметът Мария Йозова, Николай Пенов – гл.експерт в сектор спорт в Община Габрово, Коста Чолаков – главен изпълнителен директор на ДЗИ, Любослав Венков – заместник-председател на българската колоездачна федерация и президентът на БКФ – Драгомир Кузов.
Кметът Таня Христова получи и плакет от организаторите на тура с благодарност за домакинството и съвместната работа.
Повече снимки от награждаването можете да видите в линка Обиколката беше предшествана от колокритериум за купа „Габрово“. Организатори на проявата, чиято идея бе подрастващите колоездачи от страната да се присъединят към емоциите, които съпътстват Обиколката на България, са КК „Янтра-Исполин“ и Община Габрово.
На старт застанаха състезатели от почти всички клубове в страната, а награждаването им бе веднага след награждаването на големите в спорта.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 5 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 4 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 5 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия