

Новини
Президентът Георги Първанов представи в Габрово книгата си „Пътуване към паметта“
По покана на кандидатите за народни представители от листата на Коалиция „БСП за България“ в Ритуалната зала на Община Габрово президентът Георги Първанов говори за своята позиция за моменти от най-новата история на България.
След като благодари на аудиторията, изпълнила залата, президенът припомни визитата си с бразилския президент Дилма Русев в Габрово в двора на Националната Априловска гимназия. Емоционално Георги Първанов разказа за отношението на Дилма Русев към Габрово, за топлото посрещане и реакцията на габровци, за необходимостта да бъде намерено „кътче за Дилма“ тук, като част от историята на града ни. Идея, която президентът споделил на срещата си с екипа на Областната управа.

Георги Първанов подчерта, че това, което е постигнал в политиката като президент, ще бъде оценявано в бъдеще, но постижението му като историк е най-богатият архив в съвременната ни история и амбицията му да направи президентска библиотека, за да бъде полезен на политиците и държавниците на България.
В книгата си президентът разглежда няколко основни проблема, оставили най-ярка следа в българската история на прехода според него. Важно място е отделено на БСП и трудните времена на Позитано по време на протестите през 1996 г., когато въпросът е бил за оцеляването на социалистическата партия. И точно тогава се е появила формулата „промяна плюс обединение“, започнала от тежкия вътрешен дебат за характера на партията – модерна лява или социалдмократическа. „Жалко е, че днес не се водят дебати за българската политика“, сподели президентът и припомни за лидерите на БСП, повлияли за развитието на партията, за споровете с Петър Дертлиев, който е бил много критичен към социалистите, но „хората му се радваха и го аплодираха и тогава разбрах, че голямата лява коалиция се е случила и линията за социалдемокрация в БСП започва да има превес“.

Водачът на листата на социалистите Крум Дончев зададе въпрос за президентския дебат с Петър Стоянов и Георги Първанов с усмивка разказа за сложното време на издигане на президентска кандидатура от левицата: „Търсех равноотдалечен кандидат – говорих с царя, земеделци, патриоти – не стана, и останах сам. Но спечелих и оттам започна победоносният ход на левицата. Хората ни повярваха, защото направихме клуб от интелектуалци, бизнесмени, кметове – всеки експерт в своята област, без значение от партийна принадлежност. И хората разбраха, че искаме да управляваме с ума и таланта на нацията. Направихме Коалиция за България – социалдемократи, комунисти, земеделци, патриоти. Силата на една коалиция не се измерва с математическия сбор от електоратите на съответните партии, въздействието е много по-силно, защото обществото знае, че тези, които преодоляват противоречията и се събират, могат да управляват“.
Президентът подчерта, че приветства пътя на левицата в момента и въпреки, че създадената коалиция сега не е толкова мащабна, днес се върви към голямото обединение на лявото. Тази коалиция е важна, защото можем да кажем „без нас не може“. И трябва да бъде ясно, че след 11 юли на България и трябва силно, работещо правителстово – такова категорично не може да бъде създадено на базата само на протестърските партии, само на базата на отрицанието.

„Ако някой иска да изтласка БСП като опозиция встрани, този човек залага голяма бомба. Ние видяхме какво представлява ГЕРБ като опозиция. Какво ще се случи, ако и от ляво застане мощна опозиция. Чисто тактически, освен стратегически, е добре левицата да бъде част от управлението.“

Президентът Първанов говори и за работата си с царя като премиер по време на първото правителство на НДСВ, за впечатлението, което са създали в ЕС, когато са говорили един след друг и европейските лидери са били впечатлени от разбирателството между социалист и монарх.
Главното послание, което президентът отправи е, че след 11 юли трябва да имаме партниращи си институции. Президетът е коректив на грешките на законодателната дейност и може дори да поема отговорността за непопулярни мерки на правителството, както го е правил самият Първанов.

На въпрос за отношенията със Сверна Македония президентът коментира, че цялата истина е на наша страна, но сме направили така, че никой да не ни разбира и сподели своята формула за решаване на проблема.
Срещата приключи с лични разговори, автографи и обсъждане на възможността за ново посещение на президента Георги Първанов.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на БСП, във връзка с парламентарни избори 2021, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. БСП е под номер 4 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 3 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Новинипреди 3 дни
Нови цени на винетките от 1 май