Свържи се с нас

Новини

Петър Витанов: България не решава нито един генерален проблем с Плана за възстановяване и устойчивост

Published

on

България няма да реши нито един генерален проблем през Плана за възстановяване и устойчивост. Това каза ръководителят на българските социалисти в ЕП Петър Витанов в студиото на „Денят на живо“ по Нова Нюз. Според него документът е подготвен хаотично, без стратегически цели и с неясна посока. А служебното правителство няма как само за месец да промени нещо генерално и да навакса пропуснатото.

„С Плана трябваше поне да стартираме енергийния преход в България. Няма как да имаме зелен преход, без да имаме енергиен преход. Имаме огромен проблем с въглищните централи. От 12 години се знае, че той ще възникне, но правителството го замиташе под килима. С какво ще се заменим Мариците. Това трябваше да е фокусът на правителството и тези огромни средства, които идват по Плана, можеха да помогнат за този безболезнен енергиен преход“, коментира Витанов. Евродепутатът отбеляза, че няма стратегически план и за развитието на туризма.

„В България туризмът носи 10 процента от брутния вътрешен продукт, но ние нямаме една мярка, която да е свързана с него“, каза Витанов и добави, че в Плана за възстановяване и устойчивост няма нито ред и за т.нар „зелен транспорт“.

Според Петър Витанов не могат да се очакват чудеса само за месец, защото няма как да се направят корекции в стратегически документ, който би трябвало да се подготвя много по-дълго време. „Планът не беше подготвен своевременно и служебното правителство няма много ходове. Ако не бъде внесен юли, следва септември, което ще е пагубно за България“, каза още Витанов. Социалистът прогнозира, че един от най-важните сектори в икономиката ни – туризмът вече няма да е същият.

„За съжаление туризмът няма да се върне в същия вид. Този, който познавахме до момента – на много хора, струпани в едно пространство, с много услуги на едно място, няма да е възможен занапред“, каза Витанов и добави, че хората се страхуват за здравето си след ковид-епидемията. „На преден план излиза друг вид туризъм – балнео, спа, здравен. Ние смятаме, че нашата държава, като член на Европейския съюз, има много предимства. Да се съревноваваш с Турция, Гърция, Хърватия не е целесъобразно предвид факта, че те имат и по-голяма морска ивица, и по-дълъг сезон. Ние обаче имаме предимство в термалните и минерални извори“, смята Витанов.

И още един аргумент защо българският туризъм трябва да се развива в тази посока – 92 български общини имат условия да го правят.

Витанов припомни и предложението след ковид-кризата да бъде направена програма за ваучери в Европа, които да бъдат финансирани от Европейския съюз и да са предназначени за хора над 60 години.

„Ако Европа стимулира тази програма и помогне на възрастните хора да се възстановяват, това може да даде допълнителен тласък на туризма, ще налее допълнителни средства на икономиката и бизнеса“, коментира Витанов.

По повод отчета на служебното правителство, Петър Витанов е на мнение, че то не надвишава своите правомощия, защото в обществото се е създала голяма нетърпимост към корупцията и са необходими разкрития за това, което се е случвало през изминалите години. Западната преса също следи под лупа случващото се в София, а публикациите за страната ни евродепутатът нарече „убийствени“.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица