Свържи се с нас

Новини

Преговорите за европейската агенция за убежище са пред успешно приключване

Published

on

Преговорите със Съвета на ЕС за европейската агенция за убежище са пред успешно приключване. Това съобщи Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, и основен докладчик на Европейския парламент по регламента за създаване на агенцията. Тя беше сред водещите участници в Конференция на високо равнище за миграционната политика на ЕС, организирана от Центъра за европейски политики и Института „Жак Делор“. Елена Йончева водеше дискусията заедно с комисаря по вътрешни работи Илва Йохансон, както и с португалския министър на вътрешните работи Едуардо Кабрита, ротационен председател на Съвета.

Елена Йончева и Едуардо Кабрита подготвят политическа среща, на която да приемат окончателно новия регламент за създаване на европейска агенция за убежището още до края на юни. Ако това се случи, тя ще стане първият евродепутат от 2013 г. насам, който е успял да постигне съгласие със Съвета по законодателно предложение в тази област.

След безпрецедентната миграционна криза от 2015 г. Европейската комисия стартира мащабна реформа на политиката за убежището, като предложи пакет от седем законодателни решения. До момента обаче работата по нито едно от тях не се е увенчала с успех. Част от предложенията станаха причина за множество политически турбуленции, както сред държавите членки, така и в Европейския парламент. Темата беше сред приоритетите, които очерта за мандата си като председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Елена Йончева е председател на Контактната група за убежище, която е натоварена с финализиране на реформата от 2016 г., част от която е създаването на агенцията.

„Започнахме реформата в областта на убежището през 2016 г., след като системата ни се провали няколко пъти и не успяхме да овладеем натиска нито през Централното Средиземноморие, нито през Западното. Още по-драматично се провалихме и при натиска от Турция. Най-очевидният недостатък на действащото законодателство е, че държавите членки на първа линия не получават достатъчна подкрепа. Именно за това новата система трябва да се базира на солидарността – солидарност с държавите на първа линия, които от години носят тежестта сами, които заради географската си позиция на картата на Европа се явяват първа държава на вход“, заяви тя по време на конференцията. Попитана за нови идеи и креативни решения в областта на миграцията, тя категорично отговори, че най-креативното и новото, което може да се случи, е държавите членки и Европейският парламент да постигнат съгласие по отделните законодателни решения. Тя даде за пример регламента за новата европейска агенция по убежище.

Елена Йончева коментира и темата за новото датско законодателство, съгласно което правителство в Копенхаген възнамерява да разглежда молбите за закрила на територията на трети страни и дори, когато лицата отговарят на условията за придобиване на статут, да не получават достъп до датска територия. „Това е изключително опасен прецедент, който противоречи на европейското и международното законодателство, и се надявам Европейската комисия да действа бързо и решително. Подобни едностранни решения крият множество рискове“, посочи Йончева. По-късно тя допълни – „Решения, подобни на датското, крият множество рискове за България. За кои трети страни става въпрос – представете си, че става въпрос за региони, съседни на България. Кой ще гарантира, че това няма да спомогне за разкриването на нов маршрут през България? България е външна граница на ЕС, в близост до региони с текущи и потенциални конфликти. За България е изключително важно да има общо европейско решение, което да ни гарантира солидарност и подкрепа, а не всяка държава да се оправя самостоятелно.“

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица