Наркотиците са едно от най-големите предизвикателства на нашето време. Наркотиците „проникват” навсякъде и никой, независимо от социалния си статус, образование, материална задоволеност или нищета, не е предпазен от сблъсък с тях.
Броят на консуматорите на дрога непрекъснато расте и което е по- страшно, непрекъснато се подмладява. Повечето хора не приемат наркотични вещества. А тези, които го правят, рискуват да станат зависими от тях и да се превърнат в наркомани.
Важно е да се знае, че наркоманията е болестно състояние, предизвикано от взаимодействието на организма с психоактивното вещество, в резултат на което той изпитва непреодолима потребност за постоянен или периодичен прием на веществото.
В резултат на злоупотребата се създава: психична зависимост – повишена раздразнителност и нервност, разсеяност и невъзможност за концентриране на вниманието, отслабване на паметта; физическа зависимост – увреждания на нервната система, бъбреците, черния дроб, ендокринно-половата система, кожата, косата, ноктите, зъбите; упорито безсъние; загуба на сили.
Основни въздействия на наркотиците върху човешкия организъм
КАНАБИС
засяга цялостното мозъчно състояние – успокоение, еуфория, фантазиране, засилена чувствителност към звуци и шумове, сънливост и дезориентация за времето;
оказва влияние на тялото – кръвясали очи, пресъхнала уста, леко ускорено сърцебиене, ниско кръвно налягане и краткотрайно влошаване на паметта; променя зрението и честотата на психичните явления (психометричната система);
негативни ефекти: променя възприятията и вниманието; засяга способността за преценяване, мотивацията и паметта за скоро настъпили събития; предизвиква параноя и респираторни заболявания.
АМФЕТАМИН
амфетаминът засяга сериозно функциите на организма – зъбните венци се опъват, челюстта се сковава, продължителната употреба всъщност води до непрекъснато разяждане на зъбите; апетитът е силно подтиснат; повишават се кръвното налягане и сърдечният ритъм.
амфетаминът уврежда мозъка – ментално усещане за самоувереност и въодушевление със засилено желание за комуникация; стимулира цялата централна нервна система, повишава бдителността и издръжливостта; редовните потребители говорят бързо и продължително, но без връзка.
негативни ефекти – силна депресия (изключително неприятен дискомфорт), тежко сърцебиене, високо кръвно налягане, параноя, агресивност. Към амфетамина се развива силна зависимост.
ЕКСТАЗИ (МЕТАМФЕТАМИН)
засяга функциите на организма – води до дехидратация, повишава температурата, предизвиква болки в стомаха, устата и зъбите; силна физическа зависимост;
влияе на съзнанието – след кулминационния ефект идва силна депресия за няколко дни;
уврежда мозъчните функции – изостря сетивата, стимулира висока чувствителност;
някои ефекти се проявяват отново – ефектите от употребата може да се появят отново след няколко дни или дори седмици, което крие сериозна опасност по време на шофиране;
негативни ефекти – предизвиква потене, убива апетита (крие опасност за развиване на анорексия), безсъние, разширени зеници, стягане на челюстните мускули, гниене на зъбите, сърбежи, гадене, повръщане, зачестено дишане, неволни движения, повишено сърцебиене, повишено кръвно налягане, свиване на кръвоносните съдове, пресъхване, затруднено уриниране.
КОКАИН
краткотрайни ефекти на кокаина – разширява зениците и повишава телесната температура, сърцебиенето и кръвното налягане; безсъние, загуба на апетита, усещания за лекота, раздразнителност и потиснатост;
дълготрайни ефекти – продължителната употреба или в големи дози води до развиване на параноя, която от своя страна крие опасност от агресивно параноично поведение. Когато пристрастени индивиди прекратят употребата, изпадат в депресия. Продължителното поемане през носа възпалява слизестата носна мембрана.
повторно проявяващи се ефекти – ефектите може да се появят отново няколко дена по – късно или дори седмици; негативни ефекти – възстановяването е тежко, всичко изглежда по – трудно, мрачно, изморително; възможна е шизофрения, включително депресия, раздразнителност и хронична умора. Сърдечни пристъпи. Развива се изключително силна психическа зависимост.
ОПИАТИ, МОРФИН, ХЕРОИН
опиатите засягат тежко мозъка – изключително бързо се преминава мозъчно – кръвната бариера, т.е. активните вещества бързо се разграждат в кръвта и достигат мозъка, което води до еуфория, аналгезия, успокояване;
оказват влияние на съзнанието – огромно удоволствие, следвано от фаза на апатия и летаргия; усещане за непотребност – след кулминацията идва инертност, унилост и депресия, усещане за неучастие в случващото се. Краен ефект от употребата е тотална апатия и унилост, всичко губи смисъл;
последващи ефекти – хероинът засяга централната нервна система, влошавайки менталните функции, предизвиквайки сънливост за няколко часа след употребата. Дрогираният може да изглежда заспал, но всъщност да е буден.
негативни ефекти – отпускане на тялото, често предозиране (кома, смърт), разпространяване на болести (чрез спринцовки и спомагателни материали). Изключително силна и тежка зависимост!
Употребявайки, ти си роб на дрогата. Когато не си зависим от това (или което и да е друго) вещество, ти можеш да разполагаш със себе си и да управляваш самостоятелно живота си и да го изживееш пълноценно.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона
През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 3 пътнотранспортни произшествия, при едно от тях е пострадал водач на МПС. За седмицата са констатирани общо 1 253 нарушения, от тях 815 за превишена скорост, това каза на брифинг ст.инсп. Момчил Григоров, началник група в сектор „Пътна полиция“.
През периода са установени двама водачи, шофирали след употреба на алкохол и двама неправоспособни. Контролните органи са съставили общо 56 акта, като от тях 24 за неизползване на обезопасителен колан, 2 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 2 за отнемане предимство на пешеходец, 2 за неправилен превоз на деца в автомобила.
Наложените глоби с фиш са 382, като от тях 27 са на пешеходци, 87 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 2 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС; санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.
В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20.11.2024 г. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.
Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).
Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.
В периода от 21 до 30 ноември ще се проведе кампанията „Безопасно шофиране през зимата“, която е насочена към контрол над техническата изправност на автомобилите и осветителните системи.
На 20 ноември ще се проведе специализирана полицейска операция по метода на „Широкообхватен контрол“ с участие на структури с контролни функции и извършване на всеобхватен контрол над водачите и МПС. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.
В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. На въпрос, поставен на предходния брифинг относно броя на настъпилите пътнотранспортни произшествия в района на ул.“Лазурна“ в Габрово, ст.инсп. Григоров отговори, че през 2022 г. в участъка е настъпило едно ПТП с пострадал водач на МПС, при което МПС се удря в стълб от бивша тролейбусна мрежа.
През 2023 г. също е настъпило едно ПТП с материални щети и участие на едно МПС. През 2024 г. са настъпили две ПТП: едното е с пострадал водач на МПС, а второто е от 6 ноември с четирима пострадали.
Крими
Габровец с „Порше“ осъмна без книжка след почти 3 промила
54-годишен габровец остана без шофьорската си книжка, след като бе заловен зад волана с почти 3 промила алкохол.
Мъжът бил спрян за проверка във вторник, 12 ноември, малко преди полунощ. Тогава екип на полицията, патрулиращ по ул.“Свищовска“ отбил лек автомобил „Порше“.
При проверката за алкохол на водача се оказало, че мъжът седнал да управлява след употреба. Дисплеят на техническото средство изписан резултат от 2.93 промила в количеството издишан въздух.
Мъжът е дал кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.
Крими
Над 1 000 нарушения за скорост на пътя само за седмица
През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 14 пътнотранспортни произшествия. За седмицата са констатирани общо 1585 нарушения, от които 1025 за превишена скорост. Това каза на брифинг ст.инсп. Пенчо Пенчев, началник група в сектор „Пътна полиция“
За периода е установен един водач, шофирал след употреба на алкохол и един след употреба на наркотични вещества, а друг един водач е отказал да бъде тестван за наркотици.
Контролните органи са съставили общо 49 акта, като от тях 16 за неизползване на обезопасителен колан, 4 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 1 водач е установен да управлява автомобил, след като СУМПС му е било отнето.
Наложените глоби с фиш са 511, като от тях 17 са на пешеходци, 98 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 23 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС. санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.
В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20 ноември, напомни още инсп. Пенчев. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.
Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).
Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.
На 17 ноември ще бъде отбелязан и Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия. Продължават подготвителни мероприятия за предстоящия зимен сезон и поддържането на пътната мрежа на територията на област Габрово.
През настоящата седмица ще се проведе полицейска операция по линия на ROADPOL, насочена към водачите на товарни автомобили и автобуси. В акцията ще се включат и служители на ООАА и Инспекция по труда. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.
В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. От началото на годината са регистрирани 56 тежки ПТП, при които са ранени 56 души, загиналите са двама. От началото на месеца е регистрирано едно тежко ПТП с четирима ранени.
-
Икономикапреди 7 дни
Приходната администрация отбелязва професионалния си празник – Денят на Св. Матей
-
Кримипреди 4 дни
Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона
-
Културапреди 7 дни
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
-
Икономикапреди 3 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Икономикапреди един ден
Готов ли си за Черен петък? GetCash е тук за теб!
-
Любопитнопреди 4 дни
Вашият специален подарък за празниците – в LPG Лори Ан!
-
Икономикапреди 6 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Новинипреди 2 дни
155 години „Майчина грижа“: Каузи, проекти и благодарности!