

Култура
И беше празник на българщината
На седмия национален фестивал „Семе Българско“ му вървя по вода на 15-16 май в Севлиево. В парк „Казармите“, където ежегодно се провежда събитието, дойдоха хора от всички краища на страната.

И въпреки, че 15 и 16 май не са част от празничния календар, познати и непознати си казваха „Честит празник“. И наистина беше празник! Защото след почти две години изолация беше истински празник да бъдем заедно, в името на българщината и семената български.
Партньорът на фестивала, Селскостопанска академия, беше се погрижил всеки, който желае, да предаде нататък, вземайки безплатно от Дома за семена, истинските български сортови семена от всички институти.

Седем бели гълъба полетяха свободни в небето, седем дръвчета, осигурени от партньора Северно Централно държавно предприятие, бяха посадени в парка, разказа се за символиката на седем обредни хляба, омесени с вещина и любов, седем по седем човека оставиха своите послания на инсталацията „Предай завета“.

Беше дописана книгата „За мен България е…“, направено родово дърво на Севлиево с етнолога Анелия Милушева, рисуваха се шевици, изработваха се български кукли, плъстише се вълна, твори се с глина, припомнха се ръкоделията на нашите баби…
По изгрев в неделния ден кръгът на паневритмията беше завъртян, за да е от кълна до върха все българско.

Истински взрив от емоции предизвика спектакъла на „Бага тур“, докосвайки най-дълбоките струни на българския дух.

Фолклорният ансамбъл НЧ „Развитие“ – гр. Севлиево, ДФА „Габровче“- гр. Габрово, ПФА „Добруджа – гр.Добрич и оркестър „Шевица“ разиграха сърцата на малки и големи и въпреки дъжда под техния съпровод се извиха кръшни хора.
Фолклорният концерт на Емилия в съботната вечер обра овациите на посетителите.
Оркестър „Севлиево“, „Децата на Севлиево“, Upstream voices, читалищата от областта, ФТФ „Боженци“, ФТФ „Йосиф Йовчев“ – гр. Полски Тръмбеш, фолклорни състави от страната и индивидуални изпълнители предизвикаха на фестивалната сцена експлозии от багри и звуци.
С огромен интерес бе посрещната изложбата на фотографа Асен Великов, посветена на българската родова памет.

НП „Централен Балкан“, ПП“Българка“ и ФПС „Зелени Балкани“ провокираха всички любители на природата с разнообразни инициативи.
Община Севлиево, домакин и съорганизатор на фестивала, беше се погрижила парк „Казармите“ да бъде чист и уютен, като красотата и зеленината му хармонираха с празничната атмосфера на събитието.
Но за фестивала „Семе българско“ това не беше всичко. Защото всичкото има смисъл, ако резултатът е един нов живот. Фондация “Искам бебе” награди Национален фестивал “Семе българско” с наградата “Ангел на благодарността” като признание за приноса в подкрепа на каузата „Шанс за бебе“.

Ето какво сподели Ивелина Елмазова, вдъхновител на фестивала: „От името на всички, които сме част от пътуването на националния фестивал “ Семе българско” вече седем години в град Севлиево, хиляди пъти благодаря за честта и този дар на фондация “Искам бебе“ и специално на създателя ѝ Радина Велчева! Благодаря и на кмета д-р Иван Иванов и екипа му от Община Севлиево за заедността да сбъдваме живота и надеждата, защото този фестивал е самата реалност на вече две родени бебенца от общата ни вяра и действия. Без тяхната подкрепа и доверие това нямаше да се случи. На 15 и 16 май 2021г. събрахме за инициативата “Шанс за живот”от творенията на малки и големи от гр.Севлиево в името още един нов живот сумата 1700 лв.“

Седем цветната черга, изтъкана от всички през двата фестивални дни под умелите напътствия на НЧ „Развитие-1937“ с. Кормянско, ще бъде продадена на търг, като получените средства ще бъдат добавени към материалната стойност на живота.
На 29 май от 16.00 ч. базарът ще продължи своята кауза във фестивала “Четирите стихии”, който ще се проведе по случай първи юни пред Община Севлиево с домакинството на Общината. Защото заедно можем да бъдем мост към надеждата за още един нов живот!


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 2 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева