

Любопитно
Габровец е един от най-добрите скоростни радиотелеграфисти в света
66-годишният Румен Стефанов от Габрово е един от най-добрите скоростни радиотелеграфисти – любители в света, а също и състезател в международни състезания по Късовълнов спорт. Доказателство за това са многобройните успехи и призови места, които Румен печели в името на България от редица престижни международни състезания и по високоскоростна телеграфия.
Габровецът започва да изучава и да се занимава с морзовата азбука през 1968 г. в местния радиоклуб LZ2KAD. Многократен победител и носител на стотици награди през годините, той продължава и към днешна дата да прославя страната ни по цялото земно кълбо чрез своето хоби.
Научава морзовия код и заедно с други момчета и момичета участва в Българските състезания по Радио телеграфия и Радио многобой,по късно и в Международни. През 1973 г. успява да достигне около 130 знака- букви и 120 цифри в минута.
При отбиването на 2-годишната си военна служба, Румен служи като радист,където обучава неговият набор войници,след това и младият набор.След казармата започва да учи в Колеж по телекомуникации в София до 1978 г., където става член на студентският радио клуб LZ1KDP.
„Имаше много студенти радио-оператори, като нивото на приемане и предаване беше много високо, разработих специален вид знаци, за да ускоря записването. По този начин постигнах около 200 букви/минута и 180 цифри/минута и над 200 знака Английски текст – на приемане“, спомня си Румен Стефанов.
По същото време се сдобива със старо Германско реле „Сименс 1938“ и прави свой собствен манипулатор-ключ.Конструира електрониката за ключа след схема, която намира в списание QST – USA.
През 1981 г. става шампион на България по приемане и особено на предаване на телеграфия. Получава лиценза си като LZ2RS през 1982 г. След това конструира първия си собствен приемо-предавател след популярния руски „UW3DI“, с мощност 40 вата.
По-късно изработва усилвател с мощност 250 вата и започва работа в състезания и свързване с почти всички страни / и острови / в света по DXCC.
Приет е за член на най престижните Радио клубове в света- в някои от които се влиза само с номинации от други членове.В периода 1983 до 1988 г. обучава за Армията радисти от техникумите в Габрово – около 300 момчета.
Повечето антени, с които Румен се състезава от много години, са домашно изработени. Той обича да експериментира с CW мощности – с ниска мощност от 3 mW до 100 mW. Рекордът му е през 2000 г., когато чува на 20 m банд един миливат CW сигнал от N4FNG / Qrp – оператор Al, Florida, USA – най вероятно единственият европеец, чул толкова слаб телеграфен сигнал на къси вълни.
Но за това е било нужно повече от две години, всяка нощ да „дебне“ подходящия момент в Ефира. От 2009 г. работи с приемо предавател купен от щат Калифорния,USA и Антена – също от USA.
Румен Стефанов прекарва повече от 20 години като техник в местната радиорелейна и телевизионна станция. Другите му хобита са риболов, спортен туризъм, тенис на маса и четене на книги. Използва Английски, Руски и малко Японски.
Причините, поради които започва хобито си, са че при радиолюбителите няма граници. „Обичам приятелски разговори и изучаване на чужди езици. Морзовият код ми звучи като класическа музика, която много ми харесва“, споделя още той.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева