

Култура
Маратонът на четенето 2021 в Габрово
От 2 до 23 април, за пореден 16-ти път, премина националният Маратон на четенето. Организирани от екипа на Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” в Габрово и в съответствие с ограниченията заради КОВИД – 19, инициативите на Маратона на четенето 2021 бяха проведени преди всичко в дигитална среда.
Маратонът се осъществи под мотото „Четенето ще спаси света, защото е последното убежище от същия този свят / Д. Стоянович”. Тази мисъл не бе избрана случайно – дори в условията на пандемия четящите габровци показаха, че имат истинска нужда от своята библиотека, от възможностите за обучение, забавление и социално общуване, които тя им предлага!
Хубавата книга, независимо от вида, в който се използва – дигитален или хартиен, носи в себе си свой свят, проекция на света, в който живеем, или разказ за отминали времена, и винаги е възможност да се научи нещо ново и да се направи паралел със случващото се в настоящия момент.
Националният Маратон на четенето 2- 23 април 2021 започна със Седмицата на детската книга и изкуствата за деца (2 – 7 април) и бе предшестван от Седмица на поезията (22 – 29 март), свързана с международния ден на поезията – 21 март и с идеята, че книгата и четенето са вечни.
Неслучайно традиционната вече инициатива „Маратон на четенето“ се провежда в рамките на тези априлски дни – те имат специална роля в културната история на света. Международният ден на детската книга – 2 април, се отбелязва в много страни по света, а 23 април е Световен ден на книгата и авторското право.
В дните от 2 до 23 април всички приятели и любители на книгата и четенето имаха възможността да участват в маратона чрез различни лични инициативи, осъществени с електронни и дигитални средства – онлайн-четене на текстове от любими книги, литературни състезания и селфи с любима книга, видео-разговор между приятели за любима книга и подобни интересни идеи.
Всъщност библиотечните потребители и доброволци имат постоянно възможността да общуват с любимата библиотека на първо място чрез ползването на богатата палитра от услуги, свързани с книгата и четенето, които тя предлага, но и с възможностите за обучение и общуване чрез нея, които са също тъй необходими за човешкото развитие и духовно съзряване.
Участие в Маратона на четенето взеха деца, ученици, библиотекари и доброволци: децата от Четвърта група на ДГ „Мики Маус“ в Габрово заедно със своите учители; децата от група „Лъвче“ и група „Звездичка” при ДГ „Радост“ със създадените от тях електронни книжки с детски приказки; деца от „Клуб за художествено слово“ с ръководител Светослав Славчев към НЧ „Зора-1872“ – кв. Нова Махала – Цвети Великова, Мария Бижева (на 10 г.), Дарина Генева, Стилиян Генев, Мира Русинова; деца от клуб „Приятели на книгата“ при НЧ „Просвета-1931“, с. Новаковци – Михаела Дончева (на 5 години), Кристиян Бориславов Николов (на 10 г.); учениците от IV „б” клас от ОУ „Неофит Рилски” с класен ръководител г-жа Янка Тотева; Савина Цонева, Павлина Велева, Зорница Вълчева, Галина Янкова, Тихомира Трифонова, Антония Петрова, Анелия Мутафчиева и писателят Христо Стоянов.
Във връзка с Маратона на четенето и с изконната роля на библиотеката за пробуждане на любов към книгата и четенето е и обявеният от РБ „Априлов – Палаузов” регионален ученически конкурс за есе, посветен на 160-годишнината на библиотеката (26 октомври 1861 г.), който е под мотото „Няма по-верен приятел от книгата“ (Ърнест Хемингуей) – konkurs_160@abv.bg.
Екипът на РБ „Априлов – Палаузов” благодари сърдечно на всички, които взеха участие в Маратона на четенето 2021 и поздравява верните си читатели с предстоящите светли християнски празници! Бъдете здрави и четете…!


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 7 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 7 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!