

Икономика
Таня Христова: Здравната криза поставя пред нас и много нови възможности!

Здравната криза поставя пред нас освен заплахи и много нови възможности. Това заяви кметът на Габрово Таня Христова по време на онлайн среща-дискусия, на тема „Бизнесът и възможностите за европейско финансиране в периода 2021-2027 г.“
Форумът бе организиран от Община Габрово, ЕИЦ „Европа директно“ към Габровската търговско промишлена палата и Регионален иновационен център „Амбициозно Габрово“, със съдействието на РСО „Централна Стара планина.
В събитието се включиха кметът на Габрово Таня Христова, Петър Ганев от Института за пазарна икономика, Николинка Хинкова, председател на УС на Регионалния иновационен център в Габрово, представители на ТУ в града, експерти, ръководители на фирми.
За възможностите, от които може да се възползва Община Габрово през настоящия програмен период и новия механизъм за планиране говори кметът Таня Христова.
„Ние дискутираме една изключително важна и актуална тема, която се надявам, ще бъде съпроводена с много наша отговорна ангажираност и амбиция, за да можем да постигнем целите, които Европа налага и поставя като стратегически“, каза по време на онлайн – дискусията Таня Христова.
„От друга страна ще можем да направим така, че с амбиция и възможности на ресурсите да разкрием потенциала на Габрово, както като административна територия, така и като акцент в развитието на бизнеса и иновациите.
Намираме се в един изключително важен период. Той е важен не само, защото започва и вече е факт новият програмен период. Той е важен и заради многото предизвикателства, поради наличието на сериозна криза, която виждаме, че въздейства върху моделите, с които доскоро бяхме свикнали да мислим, да работим и планираме, добави още Христова.

„От друга страна поставя пред нас освен заплахи и много нови възможности. Едва ли някой от нас си е представял, че с такава скорост ще бъдат засилени мерките, свързани с нашите действия спрямо дигиталните решения, спрямо отношението ни към околната среда. Вижда се как една здравна криза ни накара да мислим по различен начин и как всичко, което оттук насетне ще правим, ще бъде подчинено и на този изключително важен елемент, който с премерени действия ще трябва да ни изведе на стратегическите предимства. Финансовите инструменти, които ще бъдат възможни както за Европа, така и за всички нас, и надявам се на всички, които сме в Габрово“, сподели още габровският кмет.
„За следващите 10 години финансовият ресурс, който Европа предлага, е безпрецедентен. Това наистина представлява една цифра, която за моите представи е доста трудно дори да си я оформя като конкретика за един не много дълъг период“, акцентира в изказването си Таня Христова.
По думите ѝ за България цифрата, която предстои да бъде достъпна за различните категории бенефициенти, е с рекордна стойност – над 16,5 милиарда евро. Нещо, което по думите ѝ „трябва да бъде цел не просто за усвояване, не просто за привличане на инвестиции, а за осъществяване на стъпки, които ще доведат до нашата трансформация.“
„И тук бих искала да премина към нашите последни ангажименти, към нашите цели в разработването на един изключително важен документ, който се нарича План за интегрирано развитие на нашата община.
Този план е както сходен, така и доста по-различен от досегашните стратегически документи. Да, той отново има период на 7 години. Ние имаме ангажимент да погледнем не много далеч в бъдещето, макар че разработвайки този План, ние трябва да вземем предвид и доста по-стратегически ориентирани документи като „Целите на ООН за устойчиво развитие“, като „България 2030“, като немалкото документи, които визират нашите изключително важни ангажименти в зелените, цифровите и устойчивите технологии, с които ще трябва да развиваме нашите територии като устойчиви и конкурентоспособни.
Това, което предстои и това, което се случва вече в Габрово, е да работим заедно. Много съм щастлива, че въпреки ограниченията, ние продължаваме да поддържаме връзка, както с представителите на различните браншови организации, така и с хората, които реално създават бизнес и развиват нашата икономика.
А какво е една община без тези, които създават продукт, които генерират истински добавена стойност.
Преди една седмица г-н Ганев направи представяне на социално-икономическия анализ, който е част от документа за интегрирано развитие на Габрово. Там отново нещата бих могла да ги разделя на две: годините до момента, в който се пови КОВИД-19 и това, което ние трябва да правим след коронавируса заедно може би с предизвикателствата, които той ни донесе.
Считам ги за важни, но безспорен е напредъкът на икономиката и бизнеса в нашия регион, демонстриран през последните няколко години. В сравнение с тенденциите в други части на страната безспорно имаме много предимства.
Разбира се, имаме и много предизвикателства, които ще трябва да адресираме в Плана за интегрирано развитие. И неслучайно новите ангажименти, които са насочени към нас, чрез разработване на този план, са не просто да мислим за секторни проекти – такива ще има. Ние ще продължим да работим за благоустрояване на градската среда, за решаване на важните проблеми – за това да има повече възможности в прекрасните ни малки населени места в рамките на общината.
Ще работим за повече екологичен транспорт, за повече възможности за култура, спорт и туризъм. Но най-важният ни ангажимент, който е крайъгълният камък на нашата амбиция трябва и вярвам, че е свързан с икономическото развитие, подчинено на новите цели, които считам за важно да припознаем.
Защото икономическо и бизнес развитие без зелен и без дигитален преход, без това да имаме отговорно отношение към човешкия фактор и без грижата да работим активно с научната и образователната инфраструктура, и да се вслушваме в мнението и желанието на хората, няма как да успеем да задвижим този механизъм и да вървим устойчиво напред.
Може би ще имаме възможността да разработваме много нови проекти, но нещо винаги ще ни липсва. А това, което ни помага, което е важно за нас е да устоим визията за развитието на нашата община.
Вярвам, че тя ще бъде припозната от всички нас и ние ще успеем да разработим този стратегически документ. Визията, която към момента се оформя пред очите и очакванията на габровци и към която се стремим, е желанието ни тя да бъде устойчива, ефективна община, с високо качество на живот, със силна икономика и активни хора, които желаят да участват в развитието на града“, заяви още Таня Христова.
Икономика
Ученици от СУ „Васил Левски“ преминаха обучение „Млади предприемачи“

Ученици от 11 и 12 клас на СУ „Васил Левски“ – Севлиево взеха участие в двуседмично обучение по предприемачество под наслов „Млади предприемачи“, което имаше за цел да подпомогне младите хора в кариерното им ориентиране и изграждането на лични и бизнес умения.
В рамките на обучението участниците се запознаха с възможностите на международната проектна платформа Career4EU, която предоставя ценни ресурси за диагностика на личните таланти, формулиране на кариерни цели и придобиване на знания в различни сфери на предприемачеството.
Обучението беше структурирано в две фази – присъствена (4 часа) и онлайн самостоятелна (8 часа), като учениците имаха възможност да преминат през учебните модули „Диагностика на таланта“ и „Семинар на основателя“. Те разработиха и представиха собствени бизнес идеи, като акцентът беше върху тяхното представяне чрез метода „Elevator Pitch“ – кратка и въздействаща презентация, която трябва да грабне вниманието на потенциални инвеститори за минимално време.
Участниците демонстрираха иновативно мислене, социална ангажираност и екологична насоченост в своите проекти, като представянето на идеите имаше и състезателен характер. Най-добрите презентации бяха оценени от самите участници, а победителите в двете групи получиха награди от организаторите: ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово при Габровската търговско-промишлена палата и ЦПЛР „Кариерно ориентиране – Габрово“.
Освен това, ученици с изключителни презентационни умения също бяха отличени и наградени. Всички участници получиха сертификати за успешно преминатото обучение, което им предостави безценни знания и умения за тяхното бъдещо развитие.
Международната платформа Career4EU продължава да бъде ценен инструмент за младите хора, които искат да изградят своето професионално бъдеще и да реализират своите предприемачески идеи.

Икономика
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март


Остават четири дни, в които физическите лица могат да ползват отстъпката от 5% от данъка за довнасяне по годишната си данъчна декларация. За да се възползват от отстъпката, гражданите трябва да подадат декларацията си по електронен път до 31 март, да внесат до тази дата целия размер на данъка за довнасяне, намален с отстъпката, и да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.
Потребителите могат да проверят онлайн за наличието на стари задължения, преди да заявят ползването на данъчната отстъпка. В офис на НАП Габрово от началото на годината са издадени 1 171 персонални идентификационни кода /ПИК/, а през цялата 2024 година, 3 277 клиенти са получили своя код. Наблюдава се повишен интерес към електронните услуги, предлагани от НАП, чрез използване на ПИК.
Над 6 513 годишни данъчни декларации за доходи придобити през 2024 г. от физически лица, са подадени до момента в офис на НАП Габрово от началото на данъчната кампания – 10 януари, като над 80% от тях са подадени по електронен път – с електронен подпис и ПИК.
Най-бързо и лесно декларирането и плащането на задълженията става през Портала за електронни услуги на НАП , достъпни с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НАП безплатно, или квалифициран електронен подпис (КЕП). Потребителите могат да се възползват онлайн от предварително попълнената данъчна декларация. В нея са въведени данни за получените през 2024 година доходи от трудови правоотношения; граждански договори (хонорари); от наем и други доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, платците, на които са юридически лица; доходи за получени субсидии от Държавен фонд „Земеделие“; данни за направените лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране; получени суми от наложени платежи от продажби в Интернет и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца, както и данни за ползваните чрез работодател данъчни облекчения.
Информация за получените доходи е отразена в съответните приложения на декларацията , която се намира в рубрика „ Подоходни данъци “ в е-портала на приходната агенция. От миналата година във формуляра са въведени и данни за изплатени необлагаеми доходи и/или доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38 от ЗДДФЛ, които гражданите могат да декларират по желание в Приложение № 13.
Преди да потвърдят попълнената декларация е необходимо данъкоплатците да я прегледат внимателно, да я допълнят или коригират, ако това се налага, след което да я подадат. Срокът за декларирането на доходите и плащане на данъка за довнасяне е 30 април 2025 г. Освен по електронен път, данъчните декларации могат да се изпратят по пощата, да се подадат на място в офис на НАП или в някои пощенски станции, където директно ще бъде издаден входящ номер.
Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да получите от сайта на НАП – https://nra.bg/ , в YouTube канала на приходната агенция или на телефони: 0700 18 700; 02/9859 6801 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор.


Икономика
От 1 април минималната здравна вноска за безработните става 43,08 лв. месечно


От 1 април 2025 г. хората, които сами внасят задължителните си здравноосигурителни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.) и не упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно не по-малко от 43,08 лева.
От първия ден на април е увеличен минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица от 933 на 1077 лв. Според Закона за здравното осигуряване, неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен доход за самоосигуряващите се лица. Така здравноосигурителната вноска за тях се изчислява в размер на 8% върху месечен осигурителен доход не по-малко от 538,50 лв. и не повече от 4130 лв. месечно.
Срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за месец април 2025 г. трябва да се внесе най-късно до 25 май 2025 г. или първият работен ден. Всички, за които възниква задължение сами да внасят здравноосигурителните си вноски, подават в НАП декларация Образец № 7, припомнят още от приходната агенция. Тя се подава електронно с персонален идентификационен код /ПИК/ на НАП или КЕП, чрез Портала за електронни услуги или в офис на приходната агенция, в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски.
Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Прекъснатите здравноосигурителни права се възстановяват, при условие че се заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца. Правата се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски за този период.
Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП. Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 /на цена, съгласно тарифата на съответния оператор/. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Тя дава данни за месеците с внесени здравноосигурителни вноски и за времето без данни за здравно осигуряване. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.


-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 7 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 7 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!