

Любопитно
IP камери от Кассаба Системс – съвети за избор

Сферата на системите за видеонаблюдение днес е толкова развита, че съществуват различни видове компоненти, които се използват. В това число попадат и IP камерите от Кассаба Системс, за които ще стане дума по-долу. Ще видим какви са техните особености, къде е подходящо да бъдат използвани и какви са характеристиките при избора им? Все интересни теми, които ще засегнем накратко.
Какво представляват IP камерите?
По същество това са устройства, превръщащи заснетия материал в цифров видео поток, предавайки го по мрежов протокол. За да може в системата да има повече от една, свързани в единна мрежа IP камери, необходимо е всяка от тях да притежава собствен ай-пи адрес. Това дава възможност за индивидуалното им синхронизиране с NVR устройството, което служи за запис на получените видеосигнали посредством специален софтуер. Предаването на информацията може да е напълно безжично и към различни локално свързани или отдалечени устройства (сървъри, персонален компютър, облачно хранилище).
Безжичната Wi-Fi IP камера представлява слаботокова техника, която получава захранване от адаптер, PoE комутатор или от самия видеорегистратор, в случай, че се поддържа PoE технологията.
Част от предимствата им:
– Бързо инсталиране;
– Самостоятелно използване;
– Осигуряване на висока резолюция на образа.
Къде могат да се използват?
Основно съществуват безжични, стандартни и комбинирани мрежови IP камери. Те са пригодни за вътрешно и външно наблюдение. В същото време, моделите, предназначени за работа на открито, могат да се използват и за вътрешна употреба, но обратната комбинация не е възможна. Разликата се крие там, че тези, които са предназначени за работа на открито, имат допълнителна защита срещу влиянията на околната среда и метеорологичните условия – дъжд, вятър, прах, сняг, студ и жега. Вътрешните решения нямат подобна допълнителна защита и са пригодени за работа само на стайна температура.
Стандартните решения са предпочитани при създаването на по-големи и мащабни системи за видеонаблюдение. Комбинираните пък са за по-малки обекти, където свързването се осъществява посредством пълноценна локална безжична или кабелна мрежа.
Какви параметри да гледаме при избор?
Най-важните параметри при избора на IP камери са:
– Разделителната способност – това определя яснотата и чистотата на образа, неговата детайлност и възможност за разпознаване на отдалечени обекти;
– Ъгълът на обзор на матрицата – подобен показател определя ъгъла, който ще обхваща матрицата, без нейното допълнително хоризонтално направление;
– Външно или вътрешно ще бъде наблюдението – ако е външно, трябва да се предвиди допълнителна защита на откритите компоненти.
Култура
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април


На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.
Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.
Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.
По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.
Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!


Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


-
Културапреди 7 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 7 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 7 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Новинипреди 5 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Кримипреди 7 дни
Тежка катастрофа погуби живота на 15-годишен и рани друг 16-годишен
-
Новинипреди 7 дни
Нови цени на винетките от 1 май
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА