Свържи се с нас

Новини

Петър Витанов: Трябва ни по-устойчив модел в туризма

Published

on

Възстановяването на сектора не фигурира в плана на правителството, който ще представим в Европа

„Липсва пряк ангажимент за провеждане на общоевропейска политика в областта на туризма. Това означава, че мерките са отговорност основно на правителствата на страните-членки“, заяви Петър Витанов (ръководител на българските социалисти и член на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП) в интервю за БНР-Стара Загора.

Евродепутатът е категоричен, че българското правителство досега не е предприело ефективни действия за съживяване, стабилизиране и развитие на туризма. „Според мен трябва да се направи преход към по-устойчив модел. Да се фокусираме не само върху летния туризъм, тъй като по обективни причини не можем да бъдем конкурентни на Турция, Гърция или Хърватия. Правителството трябва да се насочи към лечебния, еко- и спа туризма, които към момента са силно подценени. Голяма част от мерките, които БСП предлага, са в тази посока“.

Туризмът осигурява заетост за 23 млн. души и допринася за 10% от брутния вътрешен продукт на Европейския съюз , а през 2020 г. отчете невиждан досега спад от 67%. Секторът в България също понесе сериозни щети през изминалата година.

В двата основни парични потока на ЕС – фонда „Next Generation EU“ и Многогодишната финансова рамка – няма конкретно перо, насочено към туризма. Въпреки това правителствата на отделните държави могат да получат финансиране, като включат мерки за сектора в своите национални планове за възстановяване от коронакризата.

„В плана на българското правителство обаче мерки за оздравяване на туризма липсват. При нас всичко е един огромен хаос. Няма целенасочен подход за овладяване на икономическите последствия от кризата. За медицинските е ясно – последни по ваксинация, последни по тестване, първи по смъртност при заболелите, пети по обща смъртност в ЕС. Ние отдавна сме изпуснали контрола върху медицинските аспекти на кризата. Проблемът е, че сме изпуснали контрола и върху икономическите. Точно това предизвиква недоверието, както на представителите на малкия и средния бизнес, така и на българските граждани. С това си обяснявам и протестите на ресторантьорите.“, каза още политикът.

Според Витанов, за да се съживи туризмът в европейски план, трябва да бъдат въведени общи критерии за пътуване и еднакъв подход в различните държави. Работещи мерки биха били въвеждането на стандартен PCR-тест или ваксинационен паспорт; уеднаквяването на дните за карантина; електронната виза и общия код по цвят, показващ степента на заболеваемост. „Те ще повишат координацията, осведомеността и ще улеснят пътуването, за да започне туризмът да се съвзема. Не бива да забравяме, че той е пряко свързан с мобилността и върху него рефлектират всички мерки в областта на транспорта и възстановяването на възможностите за придвижване“, допълва той.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица