Свържи се с нас

Новини

Международният панаир на занаятите започва днес

Published

on

IX Международен панаир на народните занаяти ще се проведе от 3 до 6 септември в Архитектурно-етнографски музей „Етър”- Габрово. Организатори са Министерство на Културата, Община Габрово, АЕК „Етър” и с любезното съдействие на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма.

Тази година заявки за участие са дали повече от 60 видни майстори от цялата страна. Те ще представят пред посетителите на комплекса най-различни занаяти като грънчарство, ножарство, керамика, дървообработващи занаяти, тъкачество, българска бродерия, бакърджийство и редица други.

Представители на Италия, Шотландия,  Румъния, Мароко и Япония ще демонстрират пред българската аудитория традиционни за тяхната страна занаяти като дърворезбарство, тъкачество, изработване на плетива от растителни материали – царевична шума, листа от палма и лико, традиционно плетене на вълнени изделия, демонстрации на японското изкуство оригами, изписване на японска писменост, изработване на икони върху стъкло и др.

По време на панаирните дни ще се демонстрират традиционни трудови дейности – плетене на кошове, панери и кошници, плетене с царевична шума, пушене и печене на сливи, както и боядисване на вълнена прежда с естествени багрила.

Темата на тазгодишното майсторско състезание е „Гайтанджийство, Неговото начало е на 2 септември в 12:30 часа в къщи от чаршията при АЕК „Етър”. В рамките на четири дни  шестима майстори  от цялата страна ще покажат какво умеят пред председателя на Управителния съвет на Задругата на майсторите на народните и художествени занаяти, Величка Георгиева, която ще журира техните изделия. На специално организираната „Вечер на майстора” ще бъде обявен и победителят в състезанието, който ще бъде отличен с голямата награда  “Сребърна хлопка”. Най-добрият от всички състезавали се майстори ще получи почетен диплом, парична награда и право на изложба – базар през месец септември 2012 г.  в изложбената зала на  АЕК “Етър”.

Съпътстващо мероприятие от Международния панаир е Седмата международна научна конференция „Народните занаяти – минало, настояще, бъдеще”, която ще се проведе на 2 и 3 септември. Над четиридесет специалисти от България  и чужбина ще вземат участие със своите научни съобщения. По време на научната конференция ще бъде презентиран и най-новият, VI том,  на книгата „Народните занаяти – минало, настояще, бъдеще” от миналогодишната конференцията.

На 3 септември, от 11:30 часа, в голямата изложбена зала на музея ще се състои официалното откриване на изложбата-базар на Жулиета Георгиева от Пловдив – победител в миналогодишното майсторско състезание „Плетене с царевична шума”.

Дните на Панаира ще бъдат „изпъстрени” с богата фолклорна програма, която ще представя различни песни от тракийска фолклорна област, пиринския край и родопска фолклорна област за финал. Началото ще се постави на 4 септември, от 11:30 часа, когато ще се състои и самото официалното откриване на мероприятието.

Участниците и гостите на Панаира ще имат възможността да присъстват на изпълненията на световно известните „Бански старчета”, емблематичните смолянски „100-те каба гайди”, мъжка певческа група „Голешовски фантове” и фолклорните  ансамбли „Загоре” – Стара Загора и ансамбъл „Слънчев бряг” – Несебър, както и много индивидуални изпълнители на народни песни и танци. Ще има и участник от Шотландия, който ще изпълни традиционни фолклорни мелодии.

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица