Свържи се с нас

Култура

Зам.-министър Михайлова откри семинар на Национален център „Музейно училище“

Published

on

Инж. Таня Михайлова, заместник-министър на образованието и науката, откри в Габрово двудневен обучителен семинар на тема „Музейно-образователни практики и електронната среда като ефективен инструмент в неформалното образование“.

Като поздрави участниците във форума, тя подчерта актуалността на темата в съвременните условия. Семинарът е организиран от Национален център „Музейно училище” по Националната програма на МОН „Осигуряване на съвременна образователна среда 2020”, Модул „Културните институции като образователна среда” НЦ „Музейно училище“ е съвместна инициатива на Национален музей на образованието и РУО – Габрово, която стартира през 2017 г. с идеята да създаде по-добра координация между музея и училището в помощ на учителите и педагогическите специалисти за представяне и ползване на националното културно наследство в образователния процес.

Заместник-министърът на образованието и науката инж. Таня Михайлова разглежда изложбата  „Габровски родове –  просветители и благодетели” в НМО

Дейността на Центъра се изразява в създаване на съвместни образователни програми за иновативни училищно-музейни практики, организиране и провеждане на семинари, конференции, практически занятия, открити уроци в музея, подготовка на печатни и електронни издания и други.

Модераторът на семинара гл. ас. д-р Тодор Петев, преподавател във ФНПП на Софийски университет, и Любка Тинчева, директор на Националния музей на образованието

Заради усложнената обстановка и спазването на противоепидемичните мерки събитието се проведе онлайн. В семинара с доклади, научни разработки, презентации, споделяне на практически опит участват педагози от СУ „Емилиян Станев“ – В. Търново, ОУ „Екзарх Антим I” – Пловдив, ОУ „Христо Никифоров“ – Ловеч и Национална Априловска гимназия – Габрово; музейни специалисти от Регионалните исторически музеи в Русе и В. Търново, Археологически музей – Варна, Природонаучен музей – Черни осъм, Музей на занаятите – Троян, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, реализаторът на първата Активна историческа карта и други.

Инж. Таня Михайлова открива семинара

Наградените от Министерството на образованието и науката учители за „Най-добър урок в музея” също са участници във форума. За пореден път в дейността на НЦ „Музейно училище“ се включва и академичната общност – тази година това са доц. д-р Виолета Стойчева от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и д-р Адриана Любенова от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”.

Консултант в Центъра и модератор на семинара е гл. ас. д-р Тодор Петев, преподавател във ФНПП на Софийски университет.

Семинарът е четвърти поред за НЦ „Музейно училище“. Първият, с който стартира практическата дейност на Центъра през февруари 2018 година, беше на тема „Културното наследство в учебните програми по История и цивилизации“. През март 2019 г. се състоя второто обучение – „Музеят като образователна среда – добри музейно-училищни практики“, а през ноември същата година център на дискусиите беше темата за „Музейният наратив като посредник между музея и училището“.

Споделените практики и доклади бяха издадени в сборник-помагало „Музей – Училище, Училище – музей”. Такъв ще бъде подготвен и след настоящия семинар.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Култура

Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“

Published

on

По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.

Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.

В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.

Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.

Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика.  Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица