

Новини
„Когато остеопорозата се открие навреме, усложненията могат да бъдат предотвратени“
Защо наричат остеопорозата „мълчаливата болест“ и „тихият крадец на костна плътност“, кои са рисковите фактори за появата на това заболяване, какви са начините за диагностициране, лечение и профилактика? В Световния ден за борба с остеопорозата разговаряме с д-р Славка Димитрова – специалист по Ендокринология и болести на обмяната с над 30-годишен професионален опит.

– Д-р Димитрова, на 20 октомври отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата. Колко сериозен е проблемът с това заболяване и какво в неговата специфика налага да му отделяме толкова сериозно внимание?
– Остеопорозата e прогресиращо метаболитно заболяване на скелета, при което костите изтъняват и губят плътността си, здравината на скелета намалява, а това води до повишаване на риска от фрактури, особено в областта на гръбначния стълб, бедрените кости и китките. И като говорим за повишен риск, имам предвид риск от фрактури при съвсем минимални травми – като падане от сравнително ниска височина – под човешки ръст, от легло или от седнало положение на тялото например. Тъй като заболяването засяга най-често големите кости и води до фрактура на прешленни тела и бедро, в повечето случаи пациентите се оказват с висока степен на инвалидизация или с трайна такава, а за съжаление твърде често и до смърт, поради трудното възстановяване. Доказано е, че до около 20 процента от пациентите с фрактура на бедро, вследствие остеопороза, загиват до 6 месеца след травмата, а това е изключително високо ниво на смъртност. През последните години все по-често се диагностицират пациенти с остеопороза. В света от това тежко заболяване страдат около 200 млн. души, в България те са над 200 000, а прогнозите сочат, че до 2030 година броят им ще се удвои. Тежките увреди, високото ниво на смъртност и мащабът на заболяването са сред водещите причини през 2000 г. остеопорозата да бъде определена като третото социалнозначимо заболяване след сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания.
– Кои са причините, които водят до развитие на остеопороза и кои са рисковите фактори?
– При здрав човек съществува равновесие между два основни процеса – процес на изграждане на костта и процес на рушене. Когато процесът на разграждане или резорбция превалира процеса на изграждане, се развива остеопороза. Що се отнася до рисковите фактори, те се разглеждат в две основни групи: модифицируеми или такива, върху които можем да въздействаме, и немодифицируеми. На първо място сред факторите, върху които не можем да влияем, е възрастта. С напредване на възрастта остеопорозата зачестява, като засяга около 1/3 от жените на възраст над 70 години. Сенилната или възрастова остеопороза е свързана с процеса на стареене, с непълноценното хранене, намаления прием на калций с храната, влошената чревна резорбция, намаленото образуване на витамин D в организма. Вторият основен вид е т.нар. постменопаузална остеопороза. Тя е в резултат на негативното влияние, което оказва отпадането на яйчниковата функция, характерно за жени над 45 годишна възраст. Съществува и т.нар. вторична остеопороза, която се свърза с някои хронични заболявания – бъбречни заболявания, заболявания на стомашно-чревния тракт, свързани с малабсорбция, чернодробни заболявания. До развитие на остеопороза би могъл да доведе и продължителният прием на някои медикаменти – от групата на глюкокортикоидите, тироидните хормони в по-големи дози, антидепресантите и др. Рисков фактор са и вредните навици – хроничната употреба на алкохол и газирани напитки, тютюнопушенето, прекаляването с кофеинови напитки – над 4 кафета на ден. Злоупотребата с месо и месни продукти също е рисков фактор и не на последно място – хиподинамията или обездвижването, така характерно за съвременния начин на живот.
– Остеопорозата е наречена „тихият крадец на костна плътност“, тъй като се развива без ясно изразени симптоми. Наистина ли нищо не би могло да ни насочи вниманието към съществуването на евентуален проблем от такъв характер?
– Действително, в началните си фази заболяването не е свързано с никакви симптоми и това е сериозен проблем за неговото ранно откриване и провеждане на навременно лечение. Но все пак в най-ранните стадии прави впечатление намаляването на ръста, промяната в стойката и походката, която става по-нестабилна.
– Какви са рисковете за пациентите, които не се лекуват своевременно?
– Основният и най-сериозен риск е разбира се рискът от костни фрактури – най-често на бедрената шийка, на прешленните тела и на китката. А това, както казахме, са фрактури, свързани с висока степен на инвалидизиране и смърт. Иначе казано, остеопорозата води до тежки фрактури, възстановяването е тежко, често протича с тежки усложнения и не рядко има фатален край.
– На каква възраст пациентите трябва да се обърнат към медицинските специалисти за първа проверка на костната плътност?
– Това зависи от здравния статус на отделния пациент, но най-общо казано – жените над 65 години и мъжете над 70-годишна възраст. На такова изследване е добре да се подложат жените с ранна менопауза – настъпила пред 45-тата им година, както и тези с много ниско тегло – под 57 кг.
– Споменаваме мъжете, защото макар да се смята, че остеопорозата е болест на жените, мъжете също страдат от остеопороза. Все пак боледуват много по-рядко от жените, защо?
– Така е. Вярно, че остеопорозата се развива много по-често при жените, отколкото при мъжете. И това се дължи от една страна на факта, че мъжете са с по-масивен скелет, а от друга, защото нивото на андрогените не спада така рязко, както нивото на естрогените при жените в менопауза. Постепенно настъпващите хормонални промени водят и до по-късното проявление на болестта при мъжете – над 70-годишна възраст.
– Кой е основният метод за изследване на костната плътност?
– Основен метод за изследване на костната плътност е т.нар. DXA-изследване или Двойноенергийна рентгенова абсорбциометрия, която се прави на две зони – прешленни тела и бедрена шийка. Методът се използва за поставяне на диагнозата и проследяване на ефекта от лечението. Изследването сравнява костната минерална плътност на пациента със средната стойност на костната плътност на млад здрав човек от същата раса и пол, като според стойността на евентуално отчетеното отклонение се поставя и съответната диагноза. Тъй като за съжаление НЗОК не поема стойността на изследването, и въпреки че е препоръчително да се изследват двете зони, ако пациентите нямат възможност, биха могли да се подложат на изследване на една зона – жените над 65 годишна възраст – на бедрена шийка, а тези под 65 години – на прешленни тела. Също възможно изследване, което е по-достъпно е т.нар. количествен ултразвук, който се използва като скрининг-метод. Количественият ултразвук не ни дава достатъчно категорична картина на състоянието на костната плътност, за да го използваме за диагностициране и мониториране на последващо лечение, но би могъл да бъде полезен като ориентировъчен метод – ако резултатите от количествения ултразвук покажат отклонение, пациентът да бъде изпратен на DXA-изследване.
– Вие предлагате ли възможност за такова изследване?
– Периодично в Медицински център „Свети Иван Рилски“-Габрово, по график, колегите-специалисти провеждат такъв скрининг с количествен ултразвук. Изследването е безболезнено и дава ориентир за състоянието на пациента.
– Какъв е терапевтичният алгоритъм при остеопорозата?
– Лечението на остеопорозата е лечение, което продължава цял живот и съчетава медикаментозна терапия, хранителен режим и определена двигателна активност.
Наред с лекарствата, пациентите трябва да приемат и достатъчно калций, като необходимото количество за ден е 1000-1200 милиграма, а при жени в менопауза – до 1500 милиграма. Нека изброим и най-добрите естествени източници – това са млечните продукти, морските дарове и рибата, някои листни зеленчуци, бадемите, лешниците.
– През последните години широко популярни и рекламирани са различни хранителни добавки, обогатени с калций. Мнението Ви за тях като средство за профилактика?
– Калцият може да се добавя и като таблетна форма, но е много важно да уточним, че не всички пациенти с остеопороза трябва да приемат калциеви таблетки. Защото в някои случаи се стига до предозиране, а то води до неблагоприятни странични ефекти по отношение на стомашно-чревния тракт, на бъбреците, където се отлага като конкременти. Калциевите таблетки не са безобидни. Това, че се продават без рецепта не означава, че трябва да се приемат масово от пациентите без консултация с лекар, който да прецени нуждата от допълнителен прием и съответната дозировка.
– В какво се изразява добрата профилактика на остеопорозата?
– От съществена важност е пациентите да се стремят да водят максимално здравословен начин на живот и да намалят влиянието на модифицируемите рискови фактори – тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, кофеинови и газирани напитки. Да се хранят пълноценно – да се опитат да приемат чрез естествени източници достатъчно калций и витамин D. Калций – 1000-1200 милиграма, които се набавят с половин литър прясно мляко и 50 грама сирене или кофичка кисело мляко, и витамин D – 800-1000 единици. За вит. D е най-важно достатъчното излагане на слънце, тъй като той основно се синтезира в кожата под влияние на ултравиолетовите лъчи и малка част се внася в организма чрез храната /съдържа се в яйчения жълтък и мазните риби като сьомга и скумрия/. Редовно трябва да се приема риба, и то морска, като под редовно разбираме поне два пъти седмично.
Що се отнася до движението, общоукрепващо и за поддържане на добър тонус е достатъчно около 30 минути ходене пеш. Казвам го с определена условност, защото все пак физическата активност е много индивидуална и трябва да е съобразена със здравословното състояние на всеки отделен пациент, особено на тези със сърдечно-съдови проблеми. Но като цяло умерената физическа активност подобрява координацията, влияе благоприятно върху структурата на костта и подобрява мускулите. Казано обобщено, необходимо е редовно движение, спокойно и без натоварване.
– Вашият съвет към пациентите?
– Да не подценяват риска от костни фрактури и да не забравят, че когато оостеопорозата се открие навреме, тежките усложнения могат да бъдат предотвратени.
Крими
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция


141 кг тютюн без акцизен бандерол бе иззет в Севлиево, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
В периода от 20 до 31 март на територията на област Габрово се проведе специализирана полицейска операция, имаща за цел противодействие на нелегалното разпространение на акцизни стоки без бандерол.
В акцията се включиха служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“, РУ-Севлиево, РУ-Дряново, РУ-Трявна и екипи на Агенция „Митници“.

За посочения период бяха извършени проверки на 18 търговски обекта, 22 автомобила и 4 лица. В хода на полицейската операция бил проверен и лек автомобил “Сеат Алхамбра“, управляван от 36-годишен мъж от Добрич.
В товарния отсек на превозното средство били открити 14 чувала, с общо 141 килограма нарязан тютюн за пушене, който бил без валиден български акцизен бандерол. Контрабандната стока била иззета.
По случая е заведена преписка за извършено престъпление по чл.234 от Наказателния кодекс.

Новини
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА


Пореден важен мач предстои днес, 3 април, за отбора на „Янтра“. В двубой от 29-я кръг на първенството във Втора професионална лига „ковачите“ ще приемат дублиращия състав на ЦСКА. Срещата е на стадион „Христо Ботев“ с начален час 17.00.
Габровският тим ще се опита да продължи добрата домакинска серия от началото на пролетния полусезон. В изиграните три мача у дома от началото на 2025-та момчетата на треньора Тодор Киселичков имат три победи – над „ЦСКА 1948“-2, „Ловеч“ и „Спортист“ (Своге), в които реализираха общо 10 гола и получиха 2.
След победата навън и над „Фратрия“ в изминалия кръг, „Янтра“ се доближи само на 3 точки от четвъртата позиция, осигуряваща участие в бараж за влизане в Първа лига. Тя се заема в момента от отбора на „Дунав“ (Русе), който в предстоящия кръг ще има трудно гостуване на „Етър“ във Велико Търново.
Със същия точков актив като „Янтра“, на шеста позиция е тимът на „Беласица“, за когото предстои домакинство на борещия се за оцеляване „Спортист“ (Своге). Отборът на ЦСКА-2 също се представя убедително през пролетта и е само на 3 точки от „Янтра“ в подреждането, на временната 8-ма позиция. Важно е да се отбележи, че „армейците“ все още нямат допуснато поражение в първенството от началото на 2025-та, като в изиграните 7 кръга от втория полусезон записаха четири равенства и три победи.
Най-гръмкия успех на „червените“ беше победата с 4:1 над „Пирин“ в Благоевград в 24-я кръг. Начело на тима от столицата е Владимир Манчев, който в кариерата си на футболист е носил и екипа на „Янтра“ през сезон 1997/1998. За габровския тим той има изиграни 16 мача и е реализирал 3 гола.
В „Янтра“ няма наказани играчи за предстоящата среща. Двубоят ще пропуснат възстановяващите се от травми Тони Иванов, Ивайло Михайлов и Димитър Видев. Ръководството на мача малко странно е поверено на столична съдийска бригада. Главен арбитър на двубоя ще бъде Любомир Вушовски с асистенти Мартин Михайлов и Ангел Станчев. За четвърти съдия е назначен Христофор Петков от Ловеч. Делегат на мача ще бъде Огнян Златков от Пловдив, а съдийски наблюдател – Йордан Гулев, също от Пловдив.
Габровските футболисти ще разчитат на своя 12-ти играч и очакват сериозна подкрепа от трибуните. Билетите за срещата вече са в продажба във фен магазина на клуба и в мрежата на eventim.bg. За публиката ще бъдат отворени и двата входа на стадиона – традиционният северен (откъм стълбите) и горният южен.


Новини
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев


Данаил Лалев беше преизбран за председател на Народно читалище „Развитие-1870”. Изборът бе направен единодушно по време на общото отчетно-изборно събрание на културната институция, състояло се на 27 март 2025 г. Това е пети мандат на доверие за Данаил Лалев, който е и зам.-председател на Съюза на народните читалища в България.
Той председателства читалищното Настоятелство през периода 2022-2025 г. и в предишен последователен тригодишен мандат в периода 2009-2019 г. Данаил Лалев е носител на редица отличия – почетен знак на Президента на Републиката, почетен знак „Златен век – печат на цар Симеон Велики” от министъра на културата Найден Тодоров, грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.
„Читалище „Развитие” е сред водещите културни институции в България и вярвам, че ще продължи да бъде крепост на духовността, изкуството и културата! Благодаря на ръководството на читалището, секретаря Десислава Димитрова, административния и творчески колективи за постигнатите цели и успехи. За тези три години успяхме да надградим постигнатото, да създадем отлична финансова дисциплина и да обединим екипа, който да работи със сърце и душа. Заедно ще продължим да предаваме традициите, да възпитаваме в духовност и изкуство, да пазим най-красивото лице на родолюбието. Нашето читалище е модерна съвременна институция и люлка на новите културни ценности”, каза в обръщението си, след гласуваното доверие, председателят Данаил Лалев.
Изключително успешен беше мандат 2022-2025 година под председателството на Данаил Лалев. Постави се началото на редица значими инициативи, дейности по модернизиране на материалната база и активи, реализираха се проекти, затвърдиха се партньорства, привлякоха се нови съмишленици за развитието на културата в община Севлиево.
Безспорно най-големият успех за читалището през този период на управление, след пандемията от коронавирус, е спечеленият проект „Събудители – отново заедно” по „Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество” към Национален фонд „Култура” на стойност над 43 750, 00 лв. В резултат на всички проектни събития, мероприятия, инициативи читалището успешно затвърди мястото си на културен институт в община Севлиево, приобщаващ децата, младите хора и любителите на изкуствата към традициите, съвременните културни достижения, развивайки таланти. Успешно се реализира ландшафтният проект „Развигор” за естетизация на парковата среда, намираща се в непосредствена близост до сградата на читалището, което създаде хармония между архитектурата, културната институция и природните форми.
Парк „Развигор” – зеленият оазис с декоративни арт пластики, се реализира по идея на читалищното ръководство с финансовото партньорство на Община Севлиево и Сдружение с нестопанска цел „Хоталич”. В периода 2022-2025 г. се постави началото на значимо за фотографската гилдия събитие – проект „Фотографски срещи Севлиево – „ИСТОРИИ В КАДЪР…”. Всяка година форумът създава поредица събития: откриване на изложби, уъркшоп на открито, прожекции на документални филми, срещи с цел обмяна на опит с професионални фотографи. Читалището продължи да бъде инициатор, домакин и организатор на престижните национални изяви – Национален фестивал на любителските театри за деца „Вълшебникът театър” и Национален събор на групи за български народни хора „Северняшки гайтани”.
Неизброими са реализираните концерти, класови продукции, открити уроци, театрални представления, спектакли, изложби, литературни четения, събития от читалищните школи, състави и клубове. Осъществени са национални и международни изяви, участия извън пределите на България и форуми на световно ниво. В последната година от мандат 2022-2025 г. Читалището получи одобрение като обществена сграда за въвеждане на мерки за енергийна ефективност – саниране, с безвъзмездни средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, финансиран от Европейския съюз – проект на Община Севлиево.
А всичко това са все значими успехи за хората, създаващи изкуство и култура, плод на много работа, мисъл и голямо сърце, утвърждавайки мисията, авторитета, престижа и характера на местното живо съкровище – Читалище, достойното и гордо туптящо сърце, душата на общността. Значителен е приносът за развитието и имиджа на институцията и на председателя Данаил Лалев.
Не е възможно да се изброи всичко, осъществено през тези години по инициатива, със спомоществователството, на г-н Лалев – с много безвъзмезден труд и отделено време, с лични средства и лобиране пред дарителите, с изградено партньорство с Общинското ръководство и бизнеса, с грижа и внимание към членовете на читалището, проблемите и успехите. Зад всичко това има любов към читалището с мисъл не само за неговото настояще, но и за неговото бъдеще. По време на отчетно-изборното събрание бяха избрани и нови членове на Настоятелството.
Част от екипа в новия мандат 2025- 2028 г. са Емилиян Маринов – изпълнителен директор на „Делта Стар” АД, председател на читалището в периода 2019-2022 г., Николина Николова-Генова – адвокат, с дългогодишен юридически опит в общинска администрация и частна практика, Мирена Станчева – учител и дългогодишен служител в Община Севлиево с административен опит с пряк ресор – дейност на читалищата, и Алфидин Ахмедов – професионален режисьор и директор на Държавния куклен театър в Габрово, възпитаник на читалищната актьорска школа, с опит в областта на професионалните сценични изкуства. Пореден мандат на доверие получиха председателят на Проверителната комисия на НЧ „Развитие-1870” Николай Петров и членовете: Златка Маринова и Румяна Филева.


-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Културапреди 3 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 3 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!