Свържи се с нас

Любопитно

Поставиха началото на Габровския парк на миниатюрите

В пет знакови архитектурни шедьовъра на Габрово ще „живеят“ личните истории на забележителни габровци.

Published

on

По примера на парка Мини Европа в Брюксел, Миниатюрк в Истанбул, Мини България парк във Велико Търново и други, в Габрово се създават пет къщички, умалени модели на знакови архитектурни сгради, като проектът на този етап предвижда тази година да бъдат готови само пет. Поводът е 160-годишнината на Габрово.

Онова, което съществено отличава макетите от подобни образци, е че те ще бъдат интерактивни и с помощта на холографски кубове в тях ще се разказват истории – в случая биографиите на 10 знакови личности за града и страната.

Във всяка къщичка ще „живеят“ две различни личности от миналото – чрез снимки за тях, картини, видеофилми. Някъде ще се чува музика, другаде стихове и откъси от книги. Ще бъдат разположени в центъра, на пътя на хората, и ще ги „предизвикват“ да спрат и да погледнат вътре.

Ще „оживяват“ чрез сензори и ще откриват пред зрителите носталгия, гордост, критика към управляващите или критика към всички нас, които кротко се съгласяваме споменът да си тръгне, а с него да изчезне и паметта.

Много творци и любители, запечатват в артистичен спомен наследството на Габрово: стари фабрики, къщи, сгради, изоставени обществени места, които имат своя интересна история или са важна част от живота на града.

Подобно на сградите, съществуват и личности с принос за развитието на града, но забравени от поколенията. Тази инициатива иска да ги „върне“ при нас по един ненатрапчив, по-скоро предизвикателен начин.

Подбрани са имена, които не са непопулярни, но за тях в родния им град няма паметник. Те са първи в областта, в която са работили приживе.

Елена Доскова-Рикарди е първата българка, пяла на сцената на Миланската „Ла Скала“, Теофана Крил е една от първите три авиаторки в България, Иван Родев е първият корабостроителен инженер у нас и създател на Варненската корабостроителница, Сава Манолов е първият български морски капитан, брат на основоположника на българското професионално композиторско творчество, Емануил Манолов, Христо Енев е първият дипломиран български архитект, проектирал по-голямата част от железопътните гари в страната, Ботьо Бараков е първият български меценат, Тодор Бурмов /е първият български министър-председател, смята се и за първият журналист на Габрово, Ген. Константин Попконстантинов е първият българин военен министър, Нено Христов – Нено Кукладжията е основоположник на кукления театър, баща на двете популярни кукли – Рачо и Дешка. Стефан Бойновски е първият певец и гъдулар, записан на грамофонна плоча в България. През 1932 г. в Париж записват на грамофонна плочи 24 негови песни.

До 1 ноември, Денят на народните будители, проектът по изграждането на архитектурните макети и създаването на хологлафските кубове ще бъде завършено. Те ще бъдат разположени на достатъчно разстояние една от друга, няма да се изисква да бъдат докосвани.

Вече има интерес от музеи, институции и големи търговски обекти, т.нар. „къщички“ да останат по-дълго при тях. Така посетителите ще могат да видят в цялата им прелест сгради, които вече са разрушени, като къщата на Калпазанов, или са в лошо състояние – старопиталището на Пенчо Семов, скрити от горска растителност като Парахода, необхватни с един поглед като Дома на културата, или които подминаваме, без да забелязваме – ЖП гарата на града.

Проектът е на Народно читалище „Будителите – 2017“ и се подкрепя от Програма „Култура“ на Община Габрово. Той слага едно добро начало, което инициаторите и авторът на проекта Светослав Славчев, се надяват да се превърне в нова атракция за Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица