

Новини
Елена Йончева: Днес е време ЕК да избере кое ѝ е по-скъпо – демокрацията или Борисов

„Днес е време Европейската комисия да избере кое й е по-скъпо – демокрацията или господин Борисов“, заяви евродепутатът Елена Йончева в Комисията по гражданските свободи, правосъдие и вътрешен ред (LIBE), пред която комисар Вера Йоурова представи механизма за сътрудничество и проверка. По време на изслушването стана ясно, че той остава дори и след въвеждането на новото наблюдение – за върховенството на закона.
Ситуацията в България днес е основна тема в Европейския съюз. Изслушването за механизма за сътрудничество и проверка, и последвалата дискусия с фокус върху България, влезе в дневния ред на комисията по настояване на Елена Йончева.
„Българските граждани са европейски граждани. И в момента те се борят за европейския път на страната, в която живеят. За съжаление, собственото им правителство отказва да ги чуе. Надявам се, че вие ще ги чуете. Надявам се, че Европейската комисия ще избере европейските принципи и няма да се скрие зад дребна политическа математика.“, каза Елена Йончева още в изказването си.
Тя попита какви конкретни действия по отношение на България предвижда Европейската комисия. В отговор Вера Йоурова каза, че следи ситуацията в страната, но „Европейската комисия не е конституционен съдия, нито прокурор или арбитър на вътрешнополитически въпроси. Те следва да бъдат изяснявани във вътрешнополитически план.“ Вера Йоурова напомни още, че съществува процедура по чл. 7 от Договора за ЕС, както и процедури за нарушение на европейското законодателство.
Тя потвърди намерението си да настоява европейското финансиране за държавите-членки да зависи от спазването на върховенството на закона. „Парите трябва да отиват в държавите, които изпълняват условията за зачитане на принципите на правовата държава и спазването на основните права“, каза тя.
Първият доклад по новия механизъм за върховенството на закона, който обхваща всички държави-членки, ще бъде представен на 23 септември. Комисар Йоурова съобщи нещо предварително от него относно медийната свобода в България – тя каза, че негативната тенденция е очевидна, особено що се отнася до политическия и икономическия натиск над медиите.
Елена Йончева беше подкрепена от колеги от различни парламентарни групи, които подчертаха сериозността на ситуацията в България.
Да продължи натискът върху България призова евродепутатът Софи инт Велд, която е и председател на мониторинговата група за демокрация. На изслушването за България на 28 август премиерът Бойко Борисов не се яви, въпреки че беше поканен. „Изпратихме писмени въпроси до българските власти, след като мониторинговата група започна изслушване за България. Как може да сте на 111-то място по медийна свобода и ефикасно да се борите срещу корупцията? Това не го разбирам“, коментира тя. „Не знаем какво точно ще съдържа новият механизъм за върховенството на закона, колко строг ще бъде“, каза още инт Велд, настоявайки за България да бъде запазен съществуващият механизъм за сътрудничество и проверка.
„Не можем да събуем старите си обувки преди да купим нови. Има опасност да се изгуби част от напредъка“. Рамона Стругариу от групата на либералите призова – „Нека направим нещо за България сега!“ Тя сравни ситуацията в страната с тази в Беларус. „В България хората се задържат без храна и вода, без достъп до лекарства. Това е срамно за ЕС!“, коментира Стругару и спомена за многобройните афери в уппавлението, сред които Апартаментгейт.
За да приключи механизмът за сътрудничество и проверка за България, трябва да бъдат постигнати конкретни резултати, особено в борбата с корупцията по високите етажи на властта. Преждевременно е да бъде посочена дата за отпадането му, трябва да видим събитията в България дали няма да доведат до обратимост на напредъка, каза еврокомисар Йоурова.
„Категорично отричам обвинението, че съм съучастник на Бойко Борисов. Моля, не ме обиждайте по такъв начин. Върша работата си напълно прозрачно и обективно“, коментира тя. Думите й бяха провокирани от особено острото изявление на евродепутата от групата на обединената левица Клеър Дейли, която каза „или сте напълно некомпетентни, или силно подчинени на Бойко Борисов“.
„Европейските пари дават възможност на определени лица да бъдат силно корумпирани, а Европейската комисия не предприема действия, което е равносилно на съучастничество”, заяви Дейли.
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 7 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 7 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!