

Новини
Обявиха комисията, оценяваща идейния проект за паметник на Левски
Във връзка с обявения от Община Габрово конкурс за идеен проект за паметник на Васил Левски в Габрово, от местната администрация съобщиха поименно лицата, номинирани за членове на журито.
В състава на комисията, оценяваща идейния проект за паметник на Апостола на Свободата, влизат: Проф. Д-р Крум Дамянов – скулптор, Проф. Д-р Олег Гочев – художник, преподавател в Национална Художествена Академия – София, Доц. Роберт Цанев – Зам.- Ректор на Национална Художествена Академия – София, Проф. Димитър Рашков – скулптор, Богомил Живков – скулптор, член на СБХ – София, Спартак Дерменджиев – скулптор, Валентин Атанасов – художник, член на СБХ – представителство Габрово, Арх. Николай Меразчиев – зам.-кмет на Община Габрово „Устройство на територията, инфраструктура и екология“, Арх. Люция Декова-Николова – гл. архитект на Община Габрово, Ива Сербезова – ст. юрисконсулт отдел ОПК, Община Габрово, инж. Янка Здравкова – гл. експерт отдел ОПК, Община Габрово.
Резервни членове на всички тях са: Евгени Недев – директор на Художествена галерия „Христо Цокев“ – Габрово и председател на СБХ – представителство Габрово, ландш. арх. Виктор Христов, Йоанна Иванова – юрисконсулт отдел ОПК, Община Габрово и Стефан Ганев – гл. експерт отдел „Култура и вероизповедание“, Община Габрово.
От администрацията на кмета напомниха на потенциалните участници, че съгласно ППЗОП, когато за някои от проектите се установи, че са във вид, който позволява да се наруши анонимността им, това е предпоставка проектите да не се допускат до участие в процедурата, както и че съгласно т. 16.
От Документацията, от участие в конкурса се отстраняват лицата, допуснали при провеждането на конкурса информация, подсказваща авторството им. В този смисъл, участниците следва да осигурят анонимността на представените от тях проекти, като не допускат нито един от представените материали по т. 13.1. от документацията по горецитирания конкурс, а именно:
„А. Ситуационно решение, в т.ч. настилки, озеленяване, благоустрояване и художествено осветление на прилежащите площи в обхвата на визията, изработена върху актуална картна основа в М 1:100.
Б. Макет на обемно-пластичното решение на архитектурно-скулптурната композиция в мащаб 1:10.
В. Други материали за визуализация на идеята – чертежи, скици, фотомонтажи, перспективи и др. ЗD методи за изобразяване по избор на участника, представящи адаптацията на паметника в градското пространство – на хартиен и/или електронен носител.
Г. Обяснителна записка до 3 стр., включаваща, освен представяне и обосновка на идейния проект, спецификация на материалите, начина на изпълнение, формиране и обосновка на предварителните финансови разчети за: (1) фазата на проектиране в работна фаза и (2) предложение за реализацията на проекта, включващо – доставка, заготовка, монтажни и благоустройствени работи, времеви етапи на изпълнението и общ срок за цялостното изпълнение.
Д. Бюджет за изпълнение на паметника/композицията /ориентировъчна КСС/, вкл. и цена за етапа на инвестиционното проектиране във фаза „Работен проект“ в необходимите проектни части“, да съдържат данни, идентифициращи участника – име, подпис, ЕИК и др.“

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка