

Култура
Половината род на кралския съветник Джон Бризби е в НМО-Габрово
Повечето роднини на проспериращия адвокат и юридически съветник на кралица Елизабет II – Джон Бризби, присъстват или в експозицията или в документалното богатство на Националния музей на образованието. Много от фактите са известни на широката аудитория, но голяма част от тях са тема само на научен интерес.

Вчера г-н Бризби, наследник на първия министър – председател на България габровецът Тодор Бурмов, беше гост на музея и изненада специалистите с изключителните си познания за просветната и образователна история на България, за личностите, които носят промяната и придават европейски измерения на интелектуалния ни елит.

Роденият във Великобритания Джон Бризби е праправнук на Тодор Бурмов от габровското село (днес квартал) Нова махала. Точно преди 163 години прапрадядото Бурмов идва в Габровското училище и прави най-смелите образователни реформи.

От най-добрите ученици съставя „горен клас“, в който преподава съвсем нови предмети – новобългарски език, логика, физика, геометрия, френски език. Изхвърля пръчката, фалагата и всички унизителни наказания, възпитава чрез наставления, съвети и бележки.
В края на учебната 1858 година Бурмов устройва „публично изпитание“ в Габровското училище. За събитието, което продължава 4 дни със специално поканен асистент от Търново, единственият седмичник на български език в столицата на Османската империя „Цариградски вестник” пише, че за изпита имало информация дори в църквите.

Цялото население се стекло в училището и с радост и умиление слушало „дълбоките отговори на малолетните деца“.
Прапрадядото на Бризби бил само на 24 години – най-млад от учителите, току-що завършил магистратура в Киев, говорел 5 езика и имал смелостта да реформира Габровското училище, да го превърне в едно от най-модерните класни учебни заведения.

В просветната история Тодор Бурмов остава и като пръв министър на народното просвещение в Княжеството.
В политическата – като пръв министър-председател на освободена България и четири пъти народен представител. Докато слушаше музейния разказ за превръщането на училището в първата пълна класна гимназия по българските земи, г-н Бризби подсказа, че е роднина и с Димитър Мутев – основател и директор на първата българска гимназия през Възраждането – Болградската, първият българин, получил научна степен „доктор по философия“.

Връзката с Мутевия род е чрез съпругата на Бурмов и прапрабаба на госта от Лондон Мария (Марионка) Първова-Золотович.
Мария е дъщеря на известния възрожденски търговец, родолюбец и благодетел от Калофер Георги Золотович. Золотович е братовчед на Димитър Мутев и му помага в най-трудните моменти при издаването на списание „Български книжици“ в Цариград.
Джон Бризби се спира на всяка ценна книга и документ в музейната експозиция, проявява интерес към преписвачите на Паисиевата история и Стефан Тошкович, към Йован Раич и първите възрожденски учебници, към Райно Попович и Константин Фотинов, знае за Мустакови, както и за много букурещки и одески българи, подкрепяли новобългарското образование.

За подкрепата на младите таланти в Троянската община, за възраждането на старото училище в махала Баба Стана, за родолюбивото му отношение, за изследователския дух и съживяване на родовите традиции Националният музей символично награди Джон Бризби с отличията в някогашното Габровско училище – табелки с надписи „Благочинник“ и „Прилежен“.
На отличен български език английският наследник на най-известните възрожденски родове написа в книгата за впечатления: „Благодаря за много интересната визита. Радвам се да имам връзки с Габрово и това училище чрез моя прапрадядо Тодор Стоянов Бурмов.”
Музеят не е единствената среща на Джон Бризби с габровските му корени. Той бе на двудневно (26 и 27 август) посещение в града по покана на граждански комитет „Памет Габровска“ и Община Габрово. Визитата му включваше освен запознаване с културно-историческото наследство и срещи с габровци, преди всичко от роднинската Нова махала.
*Снимки: НМО – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Културапреди 3 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 3 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители