

Новини
Защо да събираме разделно отпадъците?

На територията на Регионалното депо за отпадъци се намира инсталация за сепариране на смесените битови отпадъци от общините Габрово и Трявна. Там се извършва разделянето на битовите отпадъци, изхвърлени от домакинствата в жълтия контейнер, събрани и транспортирани от камиони на ОП „Благоустрояване“ и община Трявна.
Обработката на отпадъка преминава през няколко етапа: разтоварване, подаване на вибрационен сепаратор, пресяване и отделяне на дребни фракции под 80 mm и магнитно сепариране. Следва ръчно сепариране за сортиране на отпадъка – отпадъците се разделят на фракции от хартия и картон, пластмаси, стъкло и метали, които ще бъдат предавани за рециклиране, последващо пресоване и балиране.
Моите отпадъци! Какво трябва да направя с тях?
Отпадъците са ценен ресурс – тяхното неоплозотворяване ни струва скъпо. Ако всеки знае, какво трябва да прави с отпадъците и положи малко усилия и време, той ще е дал своя принос към опазването на природата. Разделното събиране на отпадъци позволява да бъдат рециклирани лесно и превърнати в ресурси. Така те не отиват в депата, а в рециклиращите предприятия, което спестява много средства, които ние трябва да платим.
Защо да събирам разделно отпадъците?
Като потребители, ние заплащаме продуктова такса, включена в цената на всеки продукт, от който се образува масово разпространен отпадък. Когато купуваме един продукт в супермаркета, електрически или електронен уред или малък комплект батерии, ние заплащаме в цената и разходите за последващо третиране, когато те се превърнат в отпадък. Единственият начин тази стойност да бъде достатъчна е да изхвърлим или върнем отпадъка на определеното за това място. Само така можем да бъдем сигурни, че ние като потребители, но и бизнесът и общината няма да бъдем принудени да правим още и още разходи за отпадъци.
Всички разделно събрани отпадъци преминават през сепарираща инсталация.
Пластмасите например са 7 основни вида и всеки поема към съответното рециклиращо предприятие. Някои от тях са не просто различни, но дори технологично не могат да се рециклират заедно. Затова винаги преминават през допълнително сепариране. Разделянето при източника е гаранцията, че няма да попаднат хранителни отпадъци, които да замърсят рециклируемите опаковки. Именно това, че сме ги отделили и почистили ги прави ценни и използваеми като суровина за рециклиращите предприятия. Вие не избирате повехналите и изгнили плодове и зеленчуци на пазара, нали?
Как да събирам разделно отпадъците в къщи?
Едно семейство консумира 110 л сок, 394 л мляко и около 99 л бутилирана вода на година. Доста голямо количество опаковки! Около 1/3 от общия боклук се състои от опаковъчни материали. Направете си експеримент вкъщи. В отделен плик или торбичка събирайте само хранителните отпадъци, за да ги отделите от опаковките. След седмица ще забележите, колко малка част са те от общото количество.
А празните бутилки или бурканчета от стъкло? Може би и сега голяма част от тях измивате и запазвате, за да използвате отново? Значи вече събирате разделно и още повече – използвате повторно!

Останаха пластмасата, хартията и металните опаковки. Изплаквайте и почиствайте, за да не се замърсяват едни от други. Пластмасата, металните опаковки и хартията изхвърлете в оранжевия контейнер, а – в зеления стъклото. Чисти и незамърсени можете да ги занесете заедно и за секунди да ги сортирате пред контейнера.
Мястото, което заемат
Всяка година, всеки от нас изхвърля около 445 кг органичен боклук, който може да бъде компостиран. Сами ще забележите, колко малко са биоразградимите отпадъци, те са приблизително 1/3 от отпадъците, които се образуват в дома. Всъщност само за тях ви трябва кошче.
Останалите отпадъци, които никак не са малко, но ще се изненадате, колко много пластмасови отпадъци може да съберете в торбата за пазаруване от магазина, смачквайте предварително, за да не изхвърляте цели. Добре почистени могат да стоят дори и в отворен плик, без да доловите, какъвто и да било неприятен мирис. Разделното събиране е само първата стъпка в зеленото ежедневие.
Фактите
Всеки рециклиран тон хартия спасява 17 дръвчета, 1 440 литра нефт, 4 000 кв.ч. енергия и 26 530 л вода. Това представлява 64% спестена енергия, 58% водни спестявания и 27 216 гр. по-малко замърсяване на въздуха.
Всеки месец се изхвърлят стъклени бутилки и буркани, които могат да се рециклират. На една стъклена бутилка са й необходими над 4 000 години, за да се разложи. Стъклото е 100% рециклируемо и може да се използва отново и отново. Енергията, спестена от рециклирането на една стъклена бутилка, е достатъчна на една 100 ватова крушка да работи 4 часа.
Рециклираната пластмаса спестява два пъти повече енергия, отколкото да се изгори в пещ.
Рециклирането на една алуминиева кутийка спестява достатъчно енергия, за да може един телевизор да работи за 3 часа. Алуминиева кутийка изхвърлена навън, ще е все още кутийка след 500 години.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 3 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 2 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева