

Любопитно
„160+ Габрово град“ открива отговори

Дали да си габровец е да си сорт с особена коренова система, чийто плод е равен на новаторство, находчивост и чудноватост, или просто земята на Габрово ражда хора, слагащи ново начало на много неща от живота ни?! Проектът „160+ Габрово град“ по Програма Култура на Община Габрово не търси въпроси, а открива отговори.
Разбира се, че 160 години не са толкова много, че да предизвикат преклонение като пред град с хилядолетна история, но не са ли хората най-важните, които пишат чрез делата си онази история, даваща отпечатък в бъдещето?!
Габрово през своята 160 годишна история е родило толкова много на брой хора, които са пионери в различни области чрез своите начинания, та днес смело да можем да заявим, че град Габрово е град на ПЪРВИТЕ за България.
Проектът „160 + Габрово град“ има за цел не само да събере знайни и незнайни люде от нашето минало, а и да сподели факти и доказателства за личности от настоящето, да разкаже историите на успели хора, тръгнали от Габрово по света и у нас.
Ще стигнем и до бъдещето чрез децата ни и техните успехи в спорта, науката, културата и изкуството.
Основната цел е да се запечата времето в трите му измерения – минало, настояще и бъдеще – с филм, посветен на хора и събития от Габрово, оставили своя отпечатък по страниците на 160 годишната история на града.
Очакват се на Фейсбук страница „160+ Габрово град“ да споделите факти за знайните и незнайни габровци и техните истории, променящи посоки, тенденции и съдби в името на доброто и напредъка.
От 7 юли започва събирането на парченцата истории, за да се филмират през септември и да бъде излъчен този филм през октомври. Освен това, всеки желаещ може да сподели и „нови“ габровски шеги, свързани с габровецa в новия век.
Ето, например, съвременно продължение на познатата ни рубрика: „За габровци се говори, че:
• събират ластичетата от закупените връзки зеленчуци,
• спират мобилните си телефони, за да не се изтощава батерията,
• перат еднократните противовирусни маски“…
„Ще се радваме да продължите рубриката. Девизът на проекта е „Историята ни е пътят, настоящето ни е посоката, бъдещето ни е смисълът!“
Затова нека заедно разкажем, споделим и запечатаме знайните и незнайните прояви на предприемчивия габровския дух и нека не забравяме: „Светът е оцелял, защото се е смял“, защото е творил, защото е напред вървял!
Проектът е по идея на фондация „ОТ БГ“ и ще събере повече история, ако е споделен!
За това Ви молим, габровци – по света и у нас, споделете или се свържете… останалото ще направим ние!“, призовават от Фондация „ОТ БГ“.
Facebook : 160+Габрово град
e-mail: otbg2020@gmail.com
адрес: Габрово, ул.“Софроний Врачански“ 1, ет. 3 Фондация „ОТ БГ“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април


На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.
Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.
Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.
По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.
Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!


Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


-
Културапреди 7 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 7 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 5 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 5 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка