Свържи се с нас

Култура

Одобриха проекта на „Етъра“, решаващ десетилетни проблеми

Регионален исторически музей – Габрово също ще бъде ремонтиран.

Published

on

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Европроектът за обновяване на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“, решаващ редица проблеми, натрупани през последните десетилетия при функционирането на една от емблемите на Габрово, е одобрен за финансиране. Средствата ще дойдат от Оперативна програма „Региони в растеж“.

Новината за медиите съобщи вчера, 8 юни, кметът Таня Христова. По думите й Габрово е единствената община към момента с одобрени два туристически обекта. Освен проекта „РЕМО „Етър“ – музей за креативен културен туризъм“, който е на стойност 9 779 150 лв., със средства от оперативната програма ще бъде ремонтиран и Регионалният исторически музей в Габрово.

„Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 6 679 150 лв., а 3 100 000 лв. ще бъдат осигурени чрез инвестиционен кредит, съгласно изискванията на приоритетна ос, съчетаваща безвъзмезден и кредитен ресурс“, припомни Христова по отношение на проекта за реставриране и консервиране на обекти от музей „Етър“.

„Предстои, най-късно през следващата седмица, да се подпише договорът с управляващия орган“, информира Таня Христова, която пред журналистите припомни накратко основните параметри и дейности по двата проекта.

Много от дейностите на проекта на „Етъра“ са насочени към подобряване на ефективността и намаляване на оперативните разходи за съоръженията, както и към подобряване на атрактивността на експозициите и осигуряване на допълнителни експозиционни площи.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Според Таня Христова сроковете са изключително кратки, предвид мащабите, особено при инициативите в рамките на проекта за Етъра – 24 месеца. Най-голямата сграда в музея – Кръстник Колчовия хан, която сега се използва за административни нужди, ще стане многофункционално пространство с изложбени зали и места за активности на посетителите. Промяната, която се предвижда там, ще позволи в „Етър”-а да бъдат приемани международни изложби, към които има специални изисквания за сигурност и площ. В Кръстник Колчов хан ще се осигури достъп за хора с увреждания, ще бъде създадена и липсващата сега вътрешна връзка между етажите.

Предвидено е пълното обновяване на хотел „Странноприемница” на РЕМО „Етър“, създаден през 1981 година. Днес покривът му е напълно компрометиран, а стаите не отговарят на очакванията на съвременните потребители, поради което туристите предпочитат други места за настаняване. Напълно ще се обнови отоплителната система с по-ефективна и екологично чиста. Предвидено е и създаването на конферентен център, който ще осигурява допълнителни приходи.

снимка: РЕМО „Етър“, Архив

Общо 10 обекти и съоръжения, задвижвани с вода, ще бъдат реставрирани и консервирани благодарение на проекта. Къщите по Чаршията също ще претърпят ремонт. „Целта е да възстановим, реставрираме и отстраним нещата, които към днешна дата за съжаление могат да се видят като компромис“, поясни Таня Христова.

Една от важните задачи пред РЕМО „Етър“ е да гарантира на посетителите достъпна среда и това ще бъде възможно в различни точки на музея. Чрез проекта ще се осигури най-накрая и достатъчен брой тоалетни, включително и специализирани за хора със специални нужди и за деца. Към тях ще бъдат монтирани малки пречиствателни съоръжения.

Предвижда се обновяване и оборудване на неизползваните с години керамични пещи, в които някога майсторите на музей „Етър” са създавали своя продукция. Проектът адресира и дългогодишния проблем с фондохранилищата на музея. В бившето училище на кв. Етъра, което е предоставено за стопанисване на музея, ще бъдат позиционирани фондовете. Съхраняването на културните ценности става в помещения със специален температурен режим и определена влажност. Сградата ще бъде изцяло реновирана, за да се постигнат необходимите параметри. В нея ще се разположат ателие за реставрация и консервация, художествени работилници, а дворът ще стане място изяви на творци от страната и чужбина.

Архов, Copyright © GabrovoNews.bg

Проектът предвижда създаване на разглобяема мултифункционална сцена на открито, при възможност с места за съблекални на певците и танцьорите, които се изявяват. Проблемът с паркирането на автомобили в района също ще бъде решен. Ще бъдат изградени удобни паркинги. Ще бъде дадена възможност хората с увреждания най-накрая да получат достъп до експозициите в „Етъра“, без да се нарушава автентичността на музея. Те ще могат да използват 2 електрически колички. В рамките на проекта ще бъдат изградени и 2 пречиствателни съоръжения, едното е свързано с Детския център, а другото – от целия комплекс.

Кметът Таня Христова увери, че работата по проекта и дейностите няма да се осъществяват в ущърб на посетителите, а РЕМО „Етър“ няма да спира работа.

снимка: Регионален исторически музей – Габрово

По отношение на ремонта на Регионалния исторически музей в Габрово тя каза, че проектът е на стойност от 1 615 008,40 лв. От тях безвъзмездната финансова подкрепа е 1 365 008,40 лв., а 250 000 са инвестиционен кредит, за който вече има преминали решения и сключен договор. Срокът също е 2 години.

По думите й по-голямата част от средствата са съсредоточени към ремонт на сградата на Музея и по-малко за Дечковата къща. Ще бъдат обновени покривът и мансардният етаж на Историческия музей. Цялостно вътрешно и външно пребоядисване. Дограмата ще бъде подменена. Компрометираната настилка ще се обнови на всички етажи. Енергийните качества на сградата ще бъдат подобрени, което ще позволи нормалното й ползване през всички сезони.

Освен това по проекта ще бъде закупено и ново оборудване на експозиционните площи и техниката на конферентния салон. Много технологични решения като: холограмни изображения, 3D екрани и принтер за сувенири, също ще бъдат осигурени. В рамките на дейностите се предвижда газифициране на Дечковата къща, а на сегашните две ателиета на приземния етаж, ще бъде изградено ретро кафене.

Автор: Виктория Памукова.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица