Свържи се с нас

Култура

Честит празник, архивисти!

Published

on

За първи път Международният ден на архивите се чества на 9 юни 2008 г. Решението за отбелязването му е взето на Генералната асамблея Международния съвет на архивите (МСА) в Квебек, Канада през ноември 2007 г. На този ден през 1948 г. в Париж към ЮНЕСКО е основан МСА. Първото отбелязване на Международния ден на архивите съвпада с 60-годишнината на световната професионална организация на архивистите от 190 страни. Решението на МСА и включването на датата 9 юни в календара на ЮНЕСКО като световен ден на архивите и архивистите им предоставя още една добра възможност ежегодно да напомнят за значението на документите и за своята неуморна грижа и отговорност за опазването им.

Вече традиционно, в чест на международния празник държавните архиви провеждат различни инициативи, Тази година мотото е „В подкрепа на обществата на знанието”. За първа година Държавна агенция „Архиви” отбелязва този ден в условията на извънредна обстановка.

Това налага връчването на награди в определените категории да става при спазване на всички изисквания за хигиена и социална дистанция. В такава обстановка, Държавен архив – Габрово връчи грамоти в две категории: на г-жа Силвия Рангелова за „Читател на годината” – с 62 посещения с използвани над 230 архивни единици; в категорията „”Най-заслужил за популяризиране на Архива” на Фондация „Габрово преди и сега“, популяризирала архивното богатство чрез създадените видеа и колажи „Непознатото Габрово“.

В категория „Най-ценно дарение за 2019 г.“ беше номинирано дарението на наследниците на Евтим Дабев, получено от Габровския архив, по повод 60-та ни годишнина. На Международния ден на архивите и на 160-та годишнина на Габрово град, Държавен архив посвещава и дигиталната изложба „Пощенските картички – мост между миналото и бъдещето“.

Тя е своеобразна визуална история на Габрово – с неговите значими места и личности, носталгия и прогрес, всичко онова, което формира облика му в хода на новата история на България.

Експозицията представя малка част от съхраненото в тази тематика в Габровския архив и подчертава въздействието на символите и изображенията като средство за комуникация. Използвани са материали основно от фондове от личен произход, сред които тези на Аврам Досев, Александър Часовникаров, Мария Патрунчева, Илия Габровски, Мария Семерджиева, Марин Маринов и др. може да бъде разгледана на фейсбук страницата на Държавен архив – Габрово.

„Празничният ден с нас споделиха г-жа Стефка Василева – дългогодишен ръководител на Държавен архив – Габрово, г-жа Вела Лазарова – журналист от в. „100 вести” и г-н Илко Илиев – наш дарител и сътрудник. Получихме поздравления от г-жа Кристина Сидорова – народен представител, доц. д-р Михаил Груев – председател на ДА „Архиви”, г-жа Ивелина Димитрова – директор на дирекция „Регионален държавен архив” – В. Търново, г-жа Юлия Бързакова – бивш служител и директор в Държавен архив – Габрово и други колеги“, сподели Цветомира Койчева, началник отдел „Държавен Архив“ – Габрово. – Поздравления получихме и от наши приятели, дарители и партньори, сред които г-н Стефан Арменски, г-н Николай Попов, г-жа Пенка Петрова, г-жа Радкова – съпруга на най-заслужилия габровски архивист Младен Радков, г-жа Кремена Антонова, кап. Николов от Военно окръжие – Габрово, нашите читатели Галина Иванова, Ани Кесарева, Росица Кънева и др.

На всички габровски архивисти – нека достойно да пазят ключа на Габровската архивна съкровищница, като част от световното документално наследство!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица