

Любопитно
Габрово при управлението на кмета Христо Конкилев

Христо Конкилев е роден през 1848 г. в Габрово.
Един от първите ученици на новосъздаденото габровско училище, учил в Робърт колеж – Цариград, владеел английски, френски и турски език. През 1872 г. открива работилница за гайтани. Като личност с богата душевност, широк кръгозор и разнородни интереси, наред с бизнес делата, Конкилев развива и бурна обществена дейност.
Участва в издаването на ръкописен вестник „Рак“, в национално – освободителните борби, става един от главните помощници на Цанко Дюстабанов в неговата чета. След Освобождението продължава да се занимава с производство и търговия на гайтани. През 1912 г. заедно с най-големия си син Кольо Конкилев основават фирмата „Хр. Конкилев и Син“, която след войните става първата пасмантерийна фабрика в Габрово. Член е на Либералната партия, а след разцеплението ѝ е един от основателите на Демократическата партия в Габрово.
Участва активно в политическия живот на Габрово и на страната. В продължение на десет години (1888-1908 г.) многократно е избиран за депутат. През периода 1884 г. – 1905 г. три пъти заема длъжността кмет на Габрово.
Първият негов мандат е краткотраен – от 25 април 1884 до 16 август с.г., тъй като лични причини налагат оттеглянето му от кметския стол. Началото на втория му мандат /28 октомври 1894 г. – ноември 1896 г./, съвпада с падането на правителството на Стефан Стамболов.
Това принуждава Христо Конкилев да излезе в отпуск и до края на годината функциите му са поети от помощник – кмета. По това време общината изпитва сериозни финансови затруднения и през февруари 1895 г., по решение на съвета, кметът взема личен заем от 5 000 лв., за да се изплатят заплатите на габровските учители и да се избегне опасността занятията на учениците да бъдат прекратени.
Въпреки трудностите общинското ръководство продължава активна работа по развитието на местните училища и изграждането на девическо петокласно училище. По този повод градската управа изпраща искане до Министерството на народното просвещение за отпускане на заем в размер на 40 000 лв. за 1896 г.
През своя трети кметски мандат /октомври 1902 г. – 2 декември 1905 г./, Христо Конкилев развива активна дейност за благоустрояването на Габрово. Сформирана е комисия за подбор на подходящи градски площи за построяване на детско игрище.
По предложение на Христо Конкилев, до Министерство на благоустройството и пътищата е изпратено писмо за проучване на възможностите за изграждане на каптаж на извора „Топлик“ и направата на съвременно водоснабдяване.
През 1903 г., след регистрирани 6 случая на заболели от тиф, между които и един ученик, са отпуснати 3 000 лв. кредит за поправка на извора. Следващата година започва подмяна на част от старите канализационни тръби в централната градска част, както и работата по изграждането на междуселски път за с. Горно и Долно Бакойци, като Христо Конкилев е упълномощен от съвета да намери инженер, който да изработи нов регулационен план на Габрово.
Макар като градоначалник да се сблъсква с административни и финансови проблеми, той поставя за изпълнение един от най-важните благоустройствени въпроси – препавирането на централните градски улици „Опълченска“, „Николаевска“, „Скобелевска“ и „Априловска“.
А с кои важни за Габрово въпроси се заема Георги Бочаров, който управлява града ни през периода 1899 – 1902 г., ще си припомним в следващата публикация.
Източници:
Търновски, Д. – „Габровските градоначалници 1879-1946 г.“, Габрово, 2005 г.
Стефанов, Р. – „Управление на Габровската община“, Габрово, 1976 г. Книга на габровската индустрия,1934 г.
Арменски, Ст. „Алманах на габровските индустриалци (1882-1947)“, Габрово, 2007 г. „Габрово след Освобождението.
Спомени от д-р Константин Вапцов“, състав: Даниела Цонева, Ирена Узунова, София, 2012 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април


На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.
Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.
Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.
По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.
Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!


Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


-
Културапреди 7 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 7 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 5 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 5 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка