

Новини
Иво Христов: Който държи в ръцете си печата „Дезинформация“, е изкушен да се превърне в цензор
Възпитаването в медийна грамотност и критицизъм трябва да започва още в училище, смята евродепутатът.

„Мотивацията за създаване на извънреден европейски фонд за подпомагане на медиите е двояка. От една страна, е икономическа, тъй като има реален отлив на реклами предвид спадналата икономическа активност. Това неизбежно води до орязване на рекламните бюджети, те са последни по веригата на фирмените разходи. Втората мотивация е политическа – тя се е прихванала и оплела с първата, като смесва темата за дезинформацията с темата за медийното финансиране. Двете не бива да се смесват, според мен.“
Тази позиция изрази в интервю за рубриката „Евранет плюс“ по Българското национално радио Иво Христов, член на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент.
За създаването на извънреден фонд за подпомагане на медиите настояха пред Европейската комисия евродепутати от Комисията по култура и образование в ЕП. Искането бе подкрепено и от редица други евродепутати, за които е важно да се осигури финансова помощ на електронните медии и печата – с аргументите, че в условията на пандемията от Ковид-19 медиите играят решаваща роля в предоставянето на точна информация, задълбочен анализ и са гарант в борбата срещу фалшивите новини.
„В условията на здравна криза приходите от реклама намаляват с до 80%. Това е друго обективно обстоятелство, което посочват в защита на искането си пред Европейската комисия“, допълни евродепутатът.

Иво Христов коментира още: „Като говорим за дезинформация, имаме ли дефиниция на дезинформация? Когато някой каже, че трябва да пием дезинфектант, това какъв тип информация е? Според мен е дезинформация. Но някой изобличава ли я? Някой дамгосва ли я, както обичайно дамгосва публикации на трети страни? Не.“
„Опасявам се, че може да се хлъзнем по обичайната плоскост – да се дадат едни пари, които да бъдат усвоени по уталожени отдавна канали“, каза Христов. Ако парите се разпределят от правителството, у нас те ще бъдат употребени за закупуване на медиен комфорт.
По думите му, достоверната информация е обществена необходимост.
„Съмнявам се обаче, че тя е въпрос на пари в Европа. Има два начина да се подходи в борбата с фалшивите новини. Най-напред, да се възпитават хората в медийна грамотност. Да могат критично да прочетат информацията, да могат да отличат достоверната от недостоверната, да не се поддават на дирижирани психози. Това се учи чрез възпитаване на критична мисъл още от училище. Убеден съм, че това е верният подход, а не изсипването на средства.“
Българският евродепутат изрази увереност, че верният път не е създаването на различни нови структури, тъй като онзи, който държи в ръцете си печата „Дезинформация“, е изкушен да се превърне в цензор.
„Съмнявам се и дали кризисното състояние на медиите в условията на пандемия е само въпрос на финансиране, или е дълбоко закодирано в нивото на свобода на медиите – с поглед към състоянието на медиите в България и други европейски страни.“
Според Иво Христов националният ни проблем е в липсата на свобода, а не в недостатъчното финансиране на медиите.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 7 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 7 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 5 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 5 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка