Свържи се с нас

Новини

Рекорден бюджет за тази година в Севлиево

Приоритет тази година са образованието, здравеопазването, социалните грижи, културата и спортът

Published

on

При пълна зала кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов и зам.-кметът по финансите Калина Георгиева представиха проекта на бюджета за 2020 г., който отново е рекорден, а разходните показатели са съобразени с регламентираното увеличение на минималната работна заплата на 610 лв.

Общият обем на планираните разходи възлиза на 35 600 000 лв., като 53% от тях са предвидени за разходите в делегирани от държавата дейности и 47% в местни дейности.

снимка: Община Севлиево

Рамката тази година е премодулирана и като приоритети са изведени финансово-икономическа стабилност на общината и прозрачната финансова политика като условие за: осигуряването на оптимални условия за отглеждане и обучение на подрастващите, достъпно и качествено образование за всички; създаване на условия за устойчиво социално – икономическо развитие; подобряване състоянието на пътната, ВиК и спортната инфраструктури в града и селата; подпомагане дейността на спортните клубове и активно включване на младежите в дейности, които ще подпомогнат личностното им израстване.

Сред приоритетите са реализирането на дейности в изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа за подобряване качеството на живот на възрастните хора и хората с увреждания, а също и популяризирането на туристическите обекти чрез провеждане на национални културни събития на територията на общината, за утвърждаването й като привлекателна дестинация.

снимка: Община Севлиево

Тази година Община Севлиево ще получи 2 292 100 лв. повече субсидии, което ще гарантира обезпечаването на разходите в държавни и местни дейности. Бюджетът за образование е завишен с 1 505 100 лв., за отбрана и сигурност – с 43 300 лв., за социални грижи – с 415 800 лв., за култура – с 65 500, а за здравеопазване – със 71 700 лв. Със 76 000 лв. се увеличават средствата за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища.

Целевата субсидия за капиталови разходи е завишена спрямо предходната година със 170 100 лв. и е в размер на 1 814 800 лв., като ще бъде заделен и резерв от 655 800 лв. за неотложни текущи ремонти на общински пътища и улична мрежа. За ритмичното изпълнение на проектите по европейски програми ще бъде изтеглен овърдрафт от 1 600 000 лв. и ще бъде осигурено финансиране от фонд ФЛАГ – до момента на верифициране на проектите от управляващия орган.

Приходите от данъци са 3 306 000 лв. А капиталовата програма е почти 13 000 000 лв. „Основните параметри на бюджетната рамка показват реалистичност и добро изпълнение”, коментира зам.-кметът по финансите Калина Георгиева. По думите й „със средствата, планирани в местни дейности, ще бъде гарантирано новото ниво на минималната работна заплата. Последователни сме и в капиталовата си програма.

Предвидени са средства за ремонти на сгради на кметства и кметски наместничества, сгради на читалища в града и по селата, както и за ремонти на сгради на стадионите в няколко кметства. С целева субсидия за капиталови разходи ще бъдат извършени ремонти на детски площадки в градските детски и в парк „Казармите”, както и пътища, тротоари и сгради.

С предвидения резерв ще бъдат извършени текущи ремонти на общински пътища и улична мрежа. В края на миналата година с Постановление на Министерски съвет получихме допълнително 3 691 000 хил. лв. за ремонти на улици в град Севлиево и 100 000 лв. за ремонт на уличната мрежа в село Агатово“.

снимка: Община Севлиево

С най-голям относителен дял от централен бюджет са финансирани образованието (64%) и социалните грижи (16%). “В местни дейности отново сме предвидили средства за превантивни дейности на язовирите, за транспортни разходи за доставка на хляб и основни хранителни продукти в планинските и малките селища, за нова специализирана машина за измиване на улиците на територията на града – със средства от отчисленията по Закона за управление на отпадъците”, коментира още Георгиева.

Осигуряването на оптимални условия за отглеждане и обучение на подрастващите е основен приоритет при разпределението на бюджетния ресурс тази година – 1 248 000 лв. ще бъдат предоставени от местни приходи за финансиране издръжката на детските заведения и училищата.

Осигурено е дофинансиране на три от училищата на територията на общината, както и на детската кухня. Обхватът на деца и младежи в извънкласни занимания по интереси, доброволчески дейности и инициативи, ЦПЛР – Детски комплекс “Йовко Йовков” и МЦ – Севлиево се обезпечават със 120 000 лв. При бюджетен ресурс от 814 хил. лв. за здравеопазване, в местни дейности са разчетени 248 хил. лв., като с 63 000 лв. от тях се гарантира нормалното функциониране на „Детска кухня”. 150 000 лв. са предвидени за МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ – за покриване на недофинансирани и нефинансирани дейности на лечебното заведение.

Запазено е нивото на средствата, осигурени за финансово подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Почти два пъти са увеличени средствата за регионалния хоспис в Дряново за подпомагане на настанените болни жители от общината. По отношение на социалните дейности приоритет ще бъде реализирането на дейности в изпълнение на националната стратегия за дългосрочна грижа за подобряване качеството на живот на възрастните хора и хората с увреждания.

В поименния списък за капиталови разходи е заложен ресурс за продължаване на дейностите, свързани с пребазиране на Дома за стари хора в Стоките. Над 550 000 лв. е местното финансиране за услуги, свързани с грижа за възрастните хора – пенсионерските клубове на територията на цялата община и Домашен социален патронаж.

Повече от 3 300 000 лв. е финансовият ресурс за делигирани от държавата дейности за всички социални услуги, предлагани в община Севлиево. Субсидията за култура е 907 000 лв., а от местни приходи са заделени 1 880 000 лв. Над 70 000 лв. са предвидени за организиране на ученически игри и спортно–туристически изяви. За подпомагане дейността на спортните клубове на територията на общината са предвидени субсидии в размер на 222 500 лв., като от тази година спортните клубове ще ползват безплатно и базите на територията на общината.

Кметът д-р Иван Иванов запозна обществеността с изпълнените проекти и даде подробна информация за тези, по които предстои да се работи през 2020 г. Сред успешно приключилите са: „Прилагане на децентрализиран модел за управление на био-отпадъците в общините Севлиево, Дряново и Сухиндол, включително изграждане на необходимата техническа инфраструктура – система за разделно събиране и съоръжение за рециклиране на събраните био-отпадъци“, „Реконструкция, ремонт и закупуване на оборудване и обзавеждане на Основно училище „Васил Левски“ – с. Шумата, община Севлиево“; „Създаване на социално предприятие за озеленяване и благоустройство в Община Севлиево“; Увеличаване капацитета на БПС-Севлиево чрез инфилтрационно подхранване на водовземните тела на шахтовите кладенци с вода от НС „Видима” (яз. „Ряховски ливади”).

Системи и съоръженията за изкуствено подхранване на подземните води”; „Инженеринг – проектиране и изграждане на спортна площадка в град Севлиево“. В процес на изпълнение: „Реконструкция и рехабилитация на път GAB1169/III-404, Севлиево – Крушево – Младен – яз. „Ал. Стамболийски” – 18.8 км”; „Изграждане на мултифункционално спортно игрище в ОУ „Христо Ботев“, УПИ – VII, кв.76, гр. Севлиево“; „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в административната сграда на Община Севлиево”; „Рехабилитация и реконструкция на улици в град Севлиево“, който включва „Цар Симеон”, улиците „Росица“ и „Стара Планина”, в това число и тротоари; „Основен ремонт, реконструкция и закупуване на обзавеждане на ДГ „Мечо Пух“ – село Петко Славейков – база за изнесено обучение в с. Душево, УПИ VII, кв.27, и база за изнесено обучение в село Градница УПИ V кв.5 община Севлиево“; „Равен шанс за всички“; „Предоставяне на топъл обяд за нуждаещите се в община Севлиево“; „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания в община Севлиево“; „Кухненско оборудване на Дом за стари хора в село Добромирка, община Севлиево”; „Открито и отговорно управление на общинска администрация Севлиево, в партньорство с гражданите и бизнеса“; „Насърчаване на социалното включване на хора с увреждания в община Севлиево“.

В процес на одобрение са: „Реконструкция на довеждащ водопровод до ПСПВ „Стоките” и Източен водопроводен клон за питейна вода”. „Източен водопроводен клон “ – част от етап 2018”; „Реконструкция на улични водопроводи от вътрешна водопроводна мрежа на град Севлиево“; „Ремонт на съществуваща сграда на стадион в град Севлиево“; „Пресечни точки на култура и изкуство – среща в Севлиево “; „Развитие на туристическите атракции чрез ревитализация на археологичен парк „Антична и средновековна крепост „Хоталич“ – визуализация на археологически обекти, изграждане на информационен център с интерактивен музей на открито и закрито“.

Общинските съветници и гражданите, които присъстваха на общественото обсъждане, поздравиха кмета и екипа му за добрата бюджетна рамка, а те от своя страна се ангажираха да поставят на дебат в общинския съвет направените от тях предложения.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица