Свържи се с нас

Култура

Коледно четене с Ангел Иванов

Published

on

Днес, 23 декември, от 17.30 часа в Кафе клуб Алфрида ще се проведе Коледно четене с носителя на Априловската награда за литература (проза) 2019 Ангел Иванов. Специално участие в събитието ще вземат Анелия Мутафчиева – Христова, библиотекар в РБ “Априлов-Палаузов“; и Боряна Тодорова – публицист, автор в “L’Europeo” България.

След края на последния работен ден преди празниците, тримата ще четат от сборника „Техническа проверка“ (Scalino, 2018), нови текстове на автора, както и няколко Коледни разказа.

Председателят на журито на тазгодишните Априловски награди за литература – доц. Владимир Донев от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” – в рецензията си за книгата “Техническа проверка“ посочва:

“Много от сюжетите на Ангел Иванов представят по убедителен начин гледната точка на вярващия християнин в досега му със съвременната действителност. Това не е често срещан мирогледен избор, доста рядко той се явява идеен център в съвременната художествената проза. Героят разказвач на А. Иванов постоянно оценява в съзнанието си успоредиците и контрастите между живото слово на вярата и конфликтността, която го потапя в ритъма на ежедневието. Религиозното съзнание не е цитат, а живо усещане за страданието на ближния, солидарност с различния, отхвърлен или неприет от обществото човек, ъгъл на зрение, който свързва разказите на младия автор с майстори на този тип литература като Теодора Димова и Деян Енев. Техническа проверка“ представлява силен дебют в съвременната българска проза на нов разказвачески глас.” Априловската награда обаче не е единственото отличие за книгата. В края на април тя е отличена с Голямата награда на най-престижния конкурс за дебютна литература “Южна Пролет“ 2019, а само няколко дни по-късно един от текстовете в нея – “Добрият християнин“ – получава националния приз “Рашко Сугарев“ за публикуван къс разказ. “Техническа проверка“ е номинирана още за Годишните награди на Портал “Култура“ в категория “Проза“, като тя е единствената дебютна в дългия списък, и за наградите на Клуб “Перото“ в НДК в категория “Дебют“ (къс списък или финалист).

Ангел Иванов е роден в Габрово през 1988 г. Завършва Априловската гимназия с профил “Английски език“. Преминава през всички юношески футболни формации на Янтра Габрово. Играе и футзал и плажен футбол в отбора на Мони Габрово, с който е вице-държавен шампион на пясъка. Впоследствие следва “Журналистика“ в СУ “Св. Климент Охридски“, където е един от създателите на студентското радио “Реакция“. Работил е като наемник-надничар в завод за метали, гардеробиер в НДК, рецепционист в хижа, пазач в склад за топло- и хидроизолации в ЖК „Люлин“ 3, уличен музикант, копирайтър на свободна практика и телевизионен сценарист в „Ку-Ку Презареждане“, „Господари на ефира“ и други предавания. Пътувал е на автостоп из България, Балканите, Европа и Азия. Бил е пилигрим на Божи гроб, из Светите земи и Света гора Атон (няколко пъти). Част от тези многобройни пътувания и професии са описани в дебютната му книга – сборника с разкази “Техническа проверка“, който излиза с марката на издателство “Scalino”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица