

Новини
Дуалното обучение – бъдещето на професионалното образование
През 2020 година предстои да завърши първата паралелка в Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ в Габрово, която е дуална форма на обучение.

Първите ученици, специалност „Мехатроника“, вече над година учат и работят в реална работна среда, подготвяйки се за своя професионален път в живота. Дали е успешно тяхното обучение, има ли то бъдеще и какво ще посъветва тези след тях, попитахме един от отличните ученици в 12 в клас, Мирослав Станчев.

-Здравей, Миро. Разкажи ни как реши, преди близо пет години, да кандидатстваш в ПТГ „Д-р Никола Василиади“ и как избра специалност „Мехатроника“, дуална форма на обучение?
-Здравейте. Избрах техническата гимназия по няколко причини. Първата и основната са традициите, имиджът и високото ниво на образование в училище. Исках да уча в техническа специалност и бях сигурен, че това е моето училище. Специалност “Мехатроника“ ме привлече със своята всеобхватност. Тя дава възможност за реализация във всяка една сериозна фирма в Габрово и в страната. Това, което учим, реално можем да го практикуваме във всяка машиностроителна фирма. За мой късмет през 2015 г. приемът за нашата специалност беше в дуална форма. Това още повече ме амбицира да бъда приет, защото знаех, че учейки и работейки паралелно, ще си тръгна от училище абсолютно подготвен за реалностите на живота.

-В края на твоето обучение, изминавайки целия път, разминаха ли се очакванията ти с реалността?
– Категорично не. Дори напротив, реалността надмина очакванията. Още в 11 клас ние започнахме да работим по два дни в седмицата, в реална работна среда. Бяхме приети от работодателите добре и постепенно се вляхме в процеса. Още от първия ден във фирмата, всички сме с подписани трудови договори съобразно българското законодателство. Това е огромно предимство, тъй като ние работим и получаваме заплати и различни социални придобивки, а не сме просто на практика. Това ни направи много по – отговорни и сериозни към задълженията ни. В 12 клас вече работим по три дни, а два сме в училище. Спокойно мога да кажа, че след като завършим, ние ще сме изключително подготвени и с крачка напред пред останалите при кандидатстване за работа. Във фирмите, в които се води дуалното ни обучение, ние сме равноправни работници, а не стажанти или практикуващи. Всеки си има поставени ежедневни задачи и си ги изпълнява.

-Доволен ли си от работата, от условията на труд и от заплащането?
– Да. Работата ми е такава, че работейки, аз се и уча и усъвършенствам. Условията за труд са добри, а заплащането е задоволително. Като вземем предвид, че сме ученици и че работим по три дни седмично, заплащането е в рамките на нормалното и очакваното.

-Какво би казал на тези, които идват след вас?
– Бих ги посъветвал да не се колебаят, а ако имат избор, да предпочетат дуалното обучение. То дава много сериозни възможности, както за обучение, така и за практикуване. Аз лично, ако сега избирах, отново бих поел по този път.

Разговаряхме и с методиста в ПТГ „Д-р Никола Василиади“, инж. Георги Илиев, как се развива тази форма на обучение. Е то и неговото кратко мнение.
„Дуалната форма на обучение е изключително успешна и приложима в град с традиции като Габрово. В производството се наблюдава сериозен недостиг на квалифицирани специалисти и висока средна възраст на персонала. Именно поради това нашите ученици се налагат бързо и успешно във фирмите, в които работят. Показателни са и цифрите. През изминалата учебна година в реална работна среда бяха 22 ученици, а през тази вече са 60. Всички те работят и мога да кажа, че се справят изключително добре със задълженията си. Моето виждане е, че дуалното обучение тепърва ще търпи развитие и ще бъде основа на професионалното образование в България.“

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 3 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Новинипреди 3 дни
Нови цени на винетките от 1 май