Свържи се с нас

Новини

В очакване на Коледа да подадем ръка на Поли

Published

on

Предколедно настроение цари в репетиционната зала на вокална формация „Upstream Voices“. Певците на Ценка Горалова очакват с нетърпение двата благотворителни концерта на 13 декември в зала „Възраждане“ – Габрово и на 19 декември в ДК „Мара Белчева“ – Севлиево.

„Подай ръка на Поли“ е благотворителната кауза, за която ще пеят младите таланти. В концертите ще се включат и малки танцьори от детски градини “ Дъга“ и „Пролет“.

7-годишната Полина Димова е с диагноза детска церебрална парализа. Детето е провело редица рехабилитации в различни болници в България, които обаче не дават резултат. Надежда на родителите на Поли дават няколко процедури в Турция, след които се забелязва значително подобрение.

За да продължи то, трябва да продължат и рехабилитациите, които струват 2280 евро за месечен курс. До този момент семейството на Поли успява със собствени средства да покрие част от рехабилитационните курсове, закупуването на шини, очила, вертикализатор и всичко друго, което е необходимо за лечение и подобряване на двигателната ѝ активност.

За тях надежда има и в операцията на стволови клетки, за която вече имат изготвена оферта на стойност 40 000 долара. За съжаление, вече не могат да се справят сами. Нека заедно подкрепим малката Поли в борбата и за по-добър живот и по-щастливо детство.

Новини

Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг

Published

on

Усложнена остана пътната обстановка в област Габрово след падналия днес, 7 април, сняг. Пътните настилки са мокри, на места по високите части – заснежени. Потребители на социалната мрежа алармираха за непочистени пътища в региона. Най-вече критична се оказа ситуацията от северната страна на прохода Шипка, където тази сутрин лек автомобил дори се обърна по таван, а други аварираха край пътя.

Няма данни за ранени или пострадали. В зимния капан се оказаха десетки шофьори и техните пасажери, дръзнали да преминат прохода в Стара планина.

Образуваха се колони от изчакващи превозни средства. „На Шипка се проведе 3-часов събор на любителите на летни гуми. С любезното съдействие на АПИ“, написа потребител в мрежата.

Според други причина за кризата са непредприетите навреме мерки по почистването на старопланинския проход, което отговорните институции са подценили, въпреки прогнозите за влошаване на времето, в комбинация на минусови температури със снеговалеж.

Пътната ситуация през прохода Шипка

Сложна остана и ситуацията на пътя между Габрово и Трявна, където водачите също изчакваха на място в сутрешните часове, за да бъде разчистена пътната връзка между двете населени места. „Пътят за Габрово е ужасен. Непочистено е! Пързаля се! Стоим и чакаме!“, сподели друг гражданин във фейсбук по повод обстановката.

Пътната ситуация през прохода Шипка

В Габрово пътищата са мокри, почистват и обработват се. Снежната покривка е около 5-6 см.

Пътят Габрово – Трявна, в района на Сечен камък

*Снимки: Фейсбук.

Зареди още

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Новини

Сградата на Тревненската школа е застрашена след големия пожар

Published

on

Предвид дъждовете през почивните дни и днешния снеговалеж в Трявна, който продължава и към момента, щетите в сградата на НГПИ „Тревнeнска школа“ започват да стават все по-големи и да има конструктивни изменения по стените и таваните на втория етаж.

Това заяви кметът на Трявна Денчо Минев, тази сутрин в ефира на „Здравей, България“ по Нова телевизия, и подчерта, че съвместните действия за бързото възстановяване на покрива не са спирали. Работи се съвместно с държавата по издаване на необходимата документация за строеж.

„Това, което успяхме да свършим е да се свържем с архитект, който има архитектурно заснемане на сградата и част от екипа му, които са конструктори, които да могат да установят какво е състоянието на сградата. Правим план за действие съвместно с Областен управител на област с административен център Габрово, с пожарна, с полиция, с директора на училището и съответно на най-високо ниво с Томислав Дончев, от страна на правителството. Държим връзка с г-н Бачев от Министерство на културата“, допълни още кметът на Трявна.

В момента се води извънредна среща между директора на училището и учителите. По-късно днес се очаква да пристигне и експертна комисия от Министерство на културата, която да направи оглед на сградата. Следващата фаза е да се установи кога специалисти, в това число и алпинисти, ще могат да започнат разчистване на отломките вследствие на огромния пожар в петък през нощта, който изпепели до основи 722 кв. м. покривна конструкция и унищожи шест кабинета на третия етаж с техника.

„Това, което водим като разговори със специалистите е, че първо трябва да се разчистят отломките, защото това е голяма площ – около 1000 кв. м. След това трябва да се започне да се изгражда т. нар. ново било, откъдето може да се пуснат найлони или други покривала, които да могат да спрат дъждовете и снеговалежите. Ако пуснем доброволци, в момента на покрива, има риск за живота на хората“, подчерта г-н Денчо Минев.

Учебният процес тази седмица е преустановен, като има създадена организация съвместно с ОУ „Проф. Пенчо Н Райков“ в Трявна. Там учениците ще водят своята теоретична подготовка, а практическата ще продължи в сградата на НГПИ – незасегнатите общежития и ателиета.

„Аз, обаче, все пак имам така оптимистична гледна точка и смятам, че ще успеем да се възстановим, тъй като все пак общежитието не е засегнато, долу – корпусът с машините не е засегнат, така че мисля, че без проблеми ще завършим учебната година“, сподели г-н Добрин Атанасов, който е преподавател по история в гимназията.

Ценните дърворезби и икони не са засегнати вследствие на пожара. Ще бъде необходима, обаче, техника, чиито загуби възлизат на около 82 хиляди лева. Допълнително ще бъде оповестено откога специалисти и доброволци ще могат да започнат работа по разчистване на изгорелите отломки.

Междувременно продължава набирането на средства в помощ на Националната гимназия, обявени от НЧ „Иван Вазов – 2014“ – гр. София и Фондация „Габрово – преди и сега“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица