

Новини
60 години Статистика в Габрово
В глобалното информационно пространство непрекъснато нараства необходимостта от анализи на икономическото, социалното и демографското състояние на страните, тенденциите на развитие и на факторите, от които зависят, което води до увеличаване на необходимостта от статистическа информация.
Осигуряването на надеждна, достатъчна по обем, разнообразна, детайлизирана и сравнима информация е основна задача и отговорност на статистическия орган на всяка държава. Основен източник на информация за икономическите и социалните процеси в Република България са резултатите от провежданите от Националния статистически институт (НСИ) и органите на статистиката изследвания.
В своята 139-годишна история българската статистика е постигнала значими резултати, независимо че в организационната структура на държавния статистически орган настъпват редица промени – в наименованието, подчинеността, ресурсното осигуряване и т.н.
С постановление на Министерския съвет № 168 от 25 юли 1959 г. местните статистически органи преминават на подчинение единствено към Централното статистическо управление и са наречени „Окръжни отдели по статистика“.
В началото на 90-те години на миналия век са формирани Териториалните статистически бюра. С цел подобряване на административния капацитет, гъвкавост при разпределение на задачите, оптимизиране на работата и ефективна организация на ресурсите от 1 октомври 2015 г. в системата на НСИ е извършено преструктуриране. Формират се 6 Териториални статистически бюра със съответния брой отдели „Статистически изследвания“.
Регионалната структура на Националния статистически институт в Габрово вече е „Отдел „Статистически изследвания – Габрово“ при ТСБ – Север. В историята на габровската статистика завинаги ще останат имената на: Райко Марков, Тошка Георгиева, Христо Тодоров, Йордан Бянов, Тотка Ненова, Иван Пеев, ръководители на регионалната структура.
60-годишнината от създаването на регионалните структури през 2019 г. е добър повод българската държава и обществеността за пореден път да бъдат информирани както за постиженията, така и за предизвикателствата, стоящи пред родната статистика.
През 2019 г. започна и реализацията на дейностите по Преброяване 2021. Законът за Преброяването на населението и жилищния фонд в Република България през 2021 г. вече е приет, формирана е Централна комисия по преброяването.
ТСБ – Габрово постигна отлични резултати при изпълнението на дейностите по преброяването през 2011 г. както по отношение на организацията на работата, така и като висок процент преброили се граждани по електронен път.
Държавните органи и органите на местното самоуправление, със съдействието и при водещата роля на Националния статистически институт, вече работят за това гражданите и институциите да бъдат ангажирани с целите и задачите на Преброяване 2021.
През годините на територията на областта регионалният статистически офис винаги е бил в помощ и подкрепа на всички заинтересовани страни чрез предоставяне на актуална и навременна информация за развитието на градовете, общините и областта чрез материали по заявка, публикации, брошури и прессъобщения до медиите.
Съвместни инициативи с Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, Регионалния исторически музей – Габрово, училищата на територията на областта, Техническия университет – Габрово, Габровската търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара, Художествената галерия, Историческия музей – Дряново, чрез изложби, презентации, открити уроци, договори за съвместна дейност, дарения, съвместни конференции, състезания и други.
Системно са подпомагани библиотеките, в това число училищните, чрез безвъзмездно предоставяне на статистическа литература. Извършвани са консултации и подпомагане с информация в подготовката и дейността на студенти и преподаватели от Технически университет – Габрово, научни работници и ученици.
Провеждани са ученически и студентски практики, работа по програма „Старт в кариерата“, „Мениджър за един ден“, стажове, открити дни на статистиката и много други.
Оказвана е ежедневна подкрепа и съдействие на фирмите и общините за предоставяне на информация, необходима им при кандидатстване по европейски и национални програми и проекти.
Благодарение на провежданата през годините целенасочена работа в ТСБ – Габрово, както и днес в отдел „Статистически изследвания – Габрово“, намериха своята професионална реализация млади хора с подходящо статистическо и икономическо образование. Те останаха да работят в града, да създават свои семейства и да отглеждат децата си.

На 1 ноември 2019 г. отдел „Статистически изследвания – Габрово“ при ТСБ – Север ще отбележи кръглата годишнина с фотоизложба, презентация, среща между поколенията статистици и ще отдаде дължимата почит към основателите и дългогодишните служители на Статистиката.
Автор: Георги Цветков,
Началник на отдел „Статистически изследвания – Габрово“ ТСБ – Север.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева