Свържи се с нас

Култура

Домът на хумора и сатирата представя дарителя Ив Гинярда

Published

on

Диалогът между Дома на хумора и сатирата и Ив Гинярда започна преди три десетилетия. Трябва да се прочетат емоционалните писма на този невероятен французин (роден през 1924 г.), да се видят неговите снимки от родния му град Шалон-сюр-Сон или от някоя карнавална фиеста по света, за да се усети магнетичността на тази личност.
Миналата година вече се любувахме на фотографската изложба „Карнавални изкушения” с подбрани фотоси от личната колекция на познавача и историк на карнавала от древността до днес. Сега, в тези летни жеги, от Веселата къща предлагат, заедно с Ив Гинярда, да посетим два френски и един испански карнавал – сезон 2011 година. Снимките са придружени с кратки анотации на автора. Наред с ценната етноложка информация, те носят и неподражаемата карнавална страст на Гинярда. Сега и гостите на Дома ще усетят типичното за два от най-ярките европейски карнавала през неговия поглед и за един малко познат у нас френски карнавал. Така постоянната изложба „Да живее карнавалът!” в зала 8 на ІV етаж се обогати с част от най-новото дарение на музея. Да надникнем и ние!

Карнавалът в Ница, който е най-значимият във Франция – всяка година с 1 милион зрители – трае 15 дни и приключва вечерта на Блажния вторник (Mardi gras) с величествена заря.
Програмата включва 6 великолепни дневни дефилета, 6 великолепни нощни дефилета, 4 „битки” с цветя. Във всяка „битка” с цветя участват 20-25 огромни платформи, украсени с различни по вид пъстри цветя. Между тях танцуват 20-25 групи под звуците на фанфарни музики, които свирят забавни и увличащи ритми и мелодии.
На края на всяко дефиле млади момичета от платформите хвърлят на дамите в публиката, за тяхна голяма радост! – всички цветя, или приблизително 5 тона!

Кралското братство на гониотите в Шалон-сюр-Сон е единственото Велико карнавално братство (карнавална гилдия) във Франция. Ние сме 40-тина колеги с различни рангове. Аз съм Велик командир и бард на Братството.
Всяка година, втората събота вечер на карнавала, ние организираме гала-вечеря с танци, където присъстват важните хора и управниците на областта. Накрая приемаме нови членове в Братството на гониотите.
За всеки новоприет Бардът (т.е. аз) пише хумористично четиристишие, в което засегя неговите качества, недостатъци, занимания и пр. Тази година събратята ми изчислиха, че от 1955 година, откогато съм Бард, съм написал и изрецитирал 628 четиристишия!

Според мен, ФАЛАС във Валенсия, Испания, е най-красивият пролетен празник в Европа. Провежда се всяка година в края на март (23-27 март 2011), като пет дни и нощи преминават в празнуване и веселба.
Празникът е статичен: на всяка улица, на всеки площад и градинка са разположени 350-370 карнавални композиции. Размерите са от 15 – 50 м дължина и 30 м височина със 100-125 персонажа!!! Нещо огромно, впечатляващо, величествено и пищно осветено. Почти 15 000 карнавални фигури – най-красивите в света. И всичко това се изгаря в полунощ на последния ден – такава е традицията. Вярва се, че ако веднага не се изгори всичко, Валенсия ще я споходи нещастие.
Всяка година се стичат над милион зрители, почти всички испанци.
Всяка композиция, която представя даден квартал, си има своя фанфарна група, следвана от сто господа и сто дами с деца, всички облечени с прекрасни испански традиционни одежди от 17. и 18. век. Всяка дама носи букет от бели и червени цветя. Празникът не спира цели пет дни.
Накрая всички групи се отправят към катедралата в центъра на града. Зад нея е поставена 35 м висока дървена конструкция, а най-отгоре се вижда огромна глава на Св.Богородица. Върху скелето всички жени оставят своите бели и червени цветя и така се оформя невероятно красива рокля на светицата. Това е единственото нещо, което не се изгаря на този празник във Валенсия.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица