Култура
Домът на хумора и сатирата представя дарителя Ив Гинярда
Диалогът между Дома на хумора и сатирата и Ив Гинярда започна преди три десетилетия. Трябва да се прочетат емоционалните писма на този невероятен французин (роден през 1924 г.), да се видят неговите снимки от родния му град Шалон-сюр-Сон или от някоя карнавална фиеста по света, за да се усети магнетичността на тази личност.
Миналата година вече се любувахме на фотографската изложба „Карнавални изкушения” с подбрани фотоси от личната колекция на познавача и историк на карнавала от древността до днес. Сега, в тези летни жеги, от Веселата къща предлагат, заедно с Ив Гинярда, да посетим два френски и един испански карнавал – сезон 2011 година. Снимките са придружени с кратки анотации на автора. Наред с ценната етноложка информация, те носят и неподражаемата карнавална страст на Гинярда. Сега и гостите на Дома ще усетят типичното за два от най-ярките европейски карнавала през неговия поглед и за един малко познат у нас френски карнавал. Така постоянната изложба „Да живее карнавалът!” в зала 8 на ІV етаж се обогати с част от най-новото дарение на музея. Да надникнем и ние!
Карнавалът в Ница, който е най-значимият във Франция – всяка година с 1 милион зрители – трае 15 дни и приключва вечерта на Блажния вторник (Mardi gras) с величествена заря.
Програмата включва 6 великолепни дневни дефилета, 6 великолепни нощни дефилета, 4 „битки” с цветя. Във всяка „битка” с цветя участват 20-25 огромни платформи, украсени с различни по вид пъстри цветя. Между тях танцуват 20-25 групи под звуците на фанфарни музики, които свирят забавни и увличащи ритми и мелодии.
На края на всяко дефиле млади момичета от платформите хвърлят на дамите в публиката, за тяхна голяма радост! – всички цветя, или приблизително 5 тона!
Кралското братство на гониотите в Шалон-сюр-Сон е единственото Велико карнавално братство (карнавална гилдия) във Франция. Ние сме 40-тина колеги с различни рангове. Аз съм Велик командир и бард на Братството.
Всяка година, втората събота вечер на карнавала, ние организираме гала-вечеря с танци, където присъстват важните хора и управниците на областта. Накрая приемаме нови членове в Братството на гониотите.
За всеки новоприет Бардът (т.е. аз) пише хумористично четиристишие, в което засегя неговите качества, недостатъци, занимания и пр. Тази година събратята ми изчислиха, че от 1955 година, откогато съм Бард, съм написал и изрецитирал 628 четиристишия!
Според мен, ФАЛАС във Валенсия, Испания, е най-красивият пролетен празник в Европа. Провежда се всяка година в края на март (23-27 март 2011), като пет дни и нощи преминават в празнуване и веселба.
Празникът е статичен: на всяка улица, на всеки площад и градинка са разположени 350-370 карнавални композиции. Размерите са от 15 – 50 м дължина и 30 м височина със 100-125 персонажа!!! Нещо огромно, впечатляващо, величествено и пищно осветено. Почти 15 000 карнавални фигури – най-красивите в света. И всичко това се изгаря в полунощ на последния ден – такава е традицията. Вярва се, че ако веднага не се изгори всичко, Валенсия ще я споходи нещастие.
Всяка година се стичат над милион зрители, почти всички испанци.
Всяка композиция, която представя даден квартал, си има своя фанфарна група, следвана от сто господа и сто дами с деца, всички облечени с прекрасни испански традиционни одежди от 17. и 18. век. Всяка дама носи букет от бели и червени цветя. Празникът не спира цели пет дни.
Накрая всички групи се отправят към катедралата в центъра на града. Зад нея е поставена 35 м висока дървена конструкция, а най-отгоре се вижда огромна глава на Св.Богородица. Върху скелето всички жени оставят своите бели и червени цветя и така се оформя невероятно красива рокля на светицата. Това е единственото нещо, което не се изгаря на този празник във Валенсия.
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 2 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева