Свържи се с нас

Новини

Как Университетът в Габрово е издавал невалидни документи?

У нас има регламент, определящ кой може да присъжда квалификационните степени на педагозите, но никой не контролира спазването му

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Как Техническият университет в Габрово е издавал невалидни документи за следдипломна квалификация? За това писа медията за разследваща журналистика у нас „За истината“.

Според публикацията учители, получили професионална квалификационна степен от Центъра за следдипломна квалификация на Техническия университет в Габрово, се оказаха без квалификация.

Обявлението за нелегитимните курсове, организирани от Техническия университет в Габрово. Илюстрация: „За истината“

„Повечето от тях не подозират, че са попаднали в незаконна, макар и съвсем легална схема за издаване удостоверения „на килограм“. Скандалното е, че в университета знаят, че нямат право да организират обученията, но въпреки това ги провеждат.

В България вероятно има стотици, а може би и хиляди, учители, които имат степен на квалификация извън регламента. По неофициални данни до момента само от Техническия университет в Габрово са издадени над 170 удостоверения за учителска квалификация, но е възможно броят им да е много по-голям. Това може да бъде засечено само по един начин – ако по пътя към следващата степен (най-ниската е пета, най-високата – първа, б.ред.) кандидатите изберат легитимно заведение, т.е. департамент към университет, акредитиран да обучава учители за допълнителна квалификация.

Притеснително разминаване

Такъв е случаят с две учителки, завършили курс за пета квалификационна степен в Центъра за следдипломна квалификация в Технически университет-Габрово. След време двете потърсили за следващата степен друг обучител. Подали документи в Департамента за информация и обучение на учители към Тракийския университет в Стара Загора. Когато в департамента разгледали удостоверенията от Габрово, се натъкнали на притеснително разминаване. Датата на заповедта, с която се присъжда степен, била отпреди датата от протокола на защитата, т.е. първо са получили степен, след това са държали изпит за нея. Към това се добавя обстоятелството, че удостоверенията са от Център за следдипломна квалификация, който няма право да ги издава, тъй като няма задължителната акредитация от Министерството на образованието.

Обявлението за нелегитимните курсове, организирани от Техническия университет в Габрово. Илюстрация: „За истината“

Департамент, не център

Кой у нас има право да издава документ за степен на учителска квалификация, е регламентирано в Наредба 12 от септември 2016 г. на Министерството на образованието и науката. В чл. 55 от нея е записано, че процедурата по придобиване на професионално-квалификационна степен се осъществява от департамент на висше училище, което провежда обучение за придобиване на квалификация „учител“. Друго условие е висшето училище да има програмна акредитация за магистърски програми по специалности, които съответстват на предмети, изучавани в училище. Това ще рече, че ако учител по биология иска да получи по-висока степен на квалификация, той трябва да премине обучението си в департамент към ВУЗ, в който се подготвят учители по биология. В Габрово нито имат департамент за квалификация на учители, нито програмна акредитация да подготвят учители. А това, по силата на наредбата на МОН, прави свидетелствата им за придобита степен на квалификация невалидни.

В департамента към Тракийския иниверситет най-напред задържали удостоверенията на двете учителки. Тъй като не знаели как да постъпят, а случаят не бил единичен, изпратили писмо до Министерството на образованието, с което помолили за указания. Към датата на публикацията на този текст отговор от МОН няма.

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Само документи, таксите – по-късно

В университета в Габрово няма как да не знаят, че работят извън закона. Въпреки това и в момента там продължават да се приемат документи от учители, които искат да повишат квалификационната си степен, потвърди проверка на „За истината“. Не вземат обаче такси.

„Тъй като от десетина дни има решение на Академичния съвет курсовете за професионална степен да се прехвърлят към езиковия департамент, в момента приемаме само документи, но няма решение как ще се плащат таксите“, обясни по телефон служителка, на която автор на „За истината“ се представи за учител. Не е изключено промяната да е в резултат на обясненията, които двете „ужилени“ учителки поискали от ръководството на Висшето учебно заведение за оказалите се нелегитимни удостоверения, които са им издадени.“

Цялото разследване, с всички факти, можете да прочетете оттук.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица