Свържи се с нас

Икономика

„Зелено“ ли е да спестяваш? 7 идеи за спестяване, с които помагаме не само на себе си

Published

on


През последните десетилетия става все по-ясно, че е крайно време да се обърнем към един по-природосъобразен начин на живот. Въпреки това все още остава популярно мнение, че това е не само сложно, но и скъпо начинание. За щастие обаче, има много начини да намалим вредното си влияние върху околната среда и без да се наложи да се разорим – дори напротив! Оказва се, че малките и постижими стъпки в правилната посока могат да ни спестят не малко средства. Ето няколко идеи за понижаване на разходите, които ще се отразят добре и на природата около нас:

1. Бутилката вода не е „за един път“ – Да се поддържаме хидратирани определено е важно, но начинът, по който го правим, никак не е без значение. Времето, нужно за разграждането на пластмасова бутилка за еднократна употреба е повече от 400 години – а колко такива годишно използвате? Чисто финансовата страна на нещата също не е за пренебрегване. Основната част от цената на бутилка вода плаща за опаковката, транспорта и какво ли още не, но не и за самата вода. Не хвърляйте пари на вятъра и заложете на някой от вариантите за многократна употреба. Дори да имате проблем с качеството на водата в региона, една кана с добър филтър би била достатъчна за да го реши.

2. Да кажем „не“ на торбичките – Съвременните пластмасови „медузи“ заплашват да се превърнат в преобладаващ вид във световния океан. Първият опит да ги ограничим ги направи платени, но символичните 10, 20 или 30 стотинки все още изглежда не са достатъчна мотивация, за да ги откажем. Проблемът тук често е мисленето „на дребно“ – само 20 стотинки, само една торбичка. Ако обаче проследите внимателно колко често и на каква цена казвате „да“, щом на касата ви попитат, нищо чудно да се окаже, че имате годишен разход от 100-200 лева само за пластмасови пликове. Създайте си навика да носите със себе си чанта за многократна употреба – ефектът няма да бъде само върху съвестта ви.

3. Ново начало за старите вещи – Рециклирането на стари дрехи и вещи има много възможни проявления и не е нужно да си падате по ретро или винтидж стила, за да ги използвате. Продавайте или разменяйте ненужните вече дрехи, ако са в добро състояние. Така, вместо безславен край в някоя кофа, ще им подарите нов живот, а в замяна можете да получите известна сума или пък да откриете новата си любима риза. Дори ако тези варианти не са по вкуса ви, можете да дарите ненужните дрехи и вещи. Такъв тип дарение за благотворителност ще ви даде възможност да използвате данъчно облекчение и да платите по-малко данък – можете да видите как тук.

4. Позитивните начини да се изолираш – Не, тук не говорим за асоциални седмици, прекарани в самота на дивана вкъщи. Ако обаче още не сте обърнали внимание на термоизолацията в дома си, време е да го направите. Отопляването и охлаждането на жилището са сред най-сериозните разходи на електроенергия. При добре изолираните сгради, разликата в този разход може да бъде шокираща. В случая може да ви е необходима известна първоначална инвестиция, но с времето и тя, и природата ще ви се отплатят за усилията.

5. Готвене без остатък – Колко често изхвърляте храна, защото се е развалила? За българите планираното готвене е по-скоро добре забравена традиция, отколкото новост. То не е нищо повече от това да решим предварително с какво ще се храним през седмицата и да подберем такива продукти, които можем да комбинираме с минимален остатък – игра, в която нашите баби винаги са били невероятно добри. Възможно е да ви отнеме известно време да свикнете с тази концепция, но ако успеете, ще пилеете много по-малко ресурси. Няма как това да не се отрази и на сметката ви.

6. Пощади гората и прегърни технологиите – В използването на хартиени носители за книги, вестници и всевъзможни документи, сякаш с времето се е загнездила известна романтика. Факт е обаче, че в днешно време над 95% от всичката тази информация може да бъде съхранявана и обменяна със значително по-нисък разход на природни ресурси. Онлайн вариантите на много книги и печатни медии струват значително по-малко от хартиения си вариант. Много документи стават достъпни и остават валидни и на електронен носител. Не е нужно да изпадате в крайности, но една преоценка на ситуацията вероятно ще ви убеди, че можете с чиста съвест да започнете вместо листи хартия да използвате своя компютър, таблет или смартфон. По-евтино, по-еко и по-леко за пренасяне.

7. Движението е здраве и става за споделяне – В динамиката на съвременното ежедневие, придвижването от едно място до друго заема сериозна част от деня на мнозина. Факт е обаче, че освен скъп, автомобилният транспорт е и доста вреден за околната среда. За по-кратки разстояния не е никак лоша идея да покараме колело или да повървим пеш – освен че са съвсем „зелени“ и безплатни, тези варианти ни позволяват и да се погрижим за по-доброто си здраве. Ако пък разстоянията са по-сериозни, можем да споделим пътуването с колега, познат или приятел, запътил се в същата посока. Използването на градски транспорт също е опция, често изпреварваща трафика в час пик. Дори да замените само четвърт от времето, прекарано сам зад волана с някоя от алтернативите, финансовият ефект ще бъде осезаем.

Икономика

Ученици от СУ „Васил Левски“ преминаха обучение „Млади предприемачи“

Published

on

Ученици от 11 и 12 клас на СУ „Васил Левски“ – Севлиево взеха участие в двуседмично обучение по предприемачество под наслов „Млади предприемачи“, което имаше за цел да подпомогне младите хора в кариерното им ориентиране и изграждането на лични и бизнес умения.

В рамките на обучението участниците се запознаха с възможностите на международната проектна платформа Career4EU, която предоставя ценни ресурси за диагностика на личните таланти, формулиране на кариерни цели и придобиване на знания в различни сфери на предприемачеството.

Обучението беше структурирано в две фази – присъствена (4 часа) и онлайн самостоятелна (8 часа), като учениците имаха възможност да преминат през учебните модули „Диагностика на таланта“ и „Семинар на основателя“. Те разработиха и представиха собствени бизнес идеи, като акцентът беше върху тяхното представяне чрез метода „Elevator Pitch“ – кратка и въздействаща презентация, която трябва да грабне вниманието на потенциални инвеститори за минимално време.

Участниците демонстрираха иновативно мислене, социална ангажираност и екологична насоченост в своите проекти, като представянето на идеите имаше и състезателен характер. Най-добрите презентации бяха оценени от самите участници, а победителите в двете групи получиха награди от организаторите: ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово при Габровската търговско-промишлена палата и ЦПЛР „Кариерно ориентиране – Габрово“.

Освен това, ученици с изключителни презентационни умения също бяха отличени и наградени. Всички участници получиха сертификати за успешно преминатото обучение, което им предостави безценни знания и умения за тяхното бъдещо развитие.

Международната платформа Career4EU продължава да бъде ценен инструмент за младите хора, които искат да изградят своето професионално бъдеще и да реализират своите предприемачески идеи.

Зареди още

Икономика

5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март

Published

on

Остават четири дни, в които физическите лица могат да ползват отстъпката от 5% от данъка за довнасяне по годишната си данъчна декларация. За да се възползват от отстъпката, гражданите трябва да подадат декларацията си по електронен път до 31 март, да внесат до тази дата целия размер на данъка за довнасяне, намален с отстъпката, и да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.

Потребителите могат да проверят онлайн за наличието на стари задължения, преди да заявят ползването на данъчната отстъпка. В офис на НАП Габрово от началото на годината са издадени 1 171 персонални идентификационни кода /ПИК/, а през цялата 2024 година, 3 277 клиенти са получили своя код. Наблюдава се повишен интерес към електронните услуги, предлагани от НАП, чрез използване на ПИК.

Над 6 513 годишни данъчни декларации за доходи придобити през 2024 г. от физически лица, са подадени до момента в офис на НАП Габрово от началото на данъчната кампания – 10 януари, като над 80% от тях са подадени по електронен път – с електронен подпис и ПИК.

Най-бързо и лесно декларирането и плащането на задълженията става през Портала за електронни услуги на НАП , достъпни с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НАП безплатно, или квалифициран електронен подпис (КЕП). Потребителите могат да се възползват онлайн от предварително попълнената данъчна декларация. В нея са въведени данни за получените през 2024 година доходи от трудови правоотношения; граждански договори (хонорари); от наем и други доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, платците, на които са юридически лица; доходи за получени субсидии от Държавен фонд „Земеделие“; данни за направените лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране; получени суми от наложени платежи от продажби в Интернет и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца, както и данни за ползваните чрез работодател данъчни облекчения.

Информация за получените доходи е отразена в съответните приложения на декларацията , която се намира в рубрика „ Подоходни данъци “ в е-портала на приходната агенция. От миналата година във формуляра са въведени и данни за изплатени необлагаеми доходи и/или доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38 от ЗДДФЛ, които гражданите могат да декларират по желание в Приложение № 13.

Преди да потвърдят попълнената декларация е необходимо данъкоплатците да я прегледат внимателно, да я допълнят или коригират, ако това се налага, след което да я подадат. Срокът за декларирането на доходите и плащане на данъка за довнасяне е 30 април 2025 г. Освен по електронен път, данъчните декларации могат да се изпратят по пощата, да се подадат на място в офис на НАП или в някои пощенски станции, където директно ще бъде издаден входящ номер.

Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да получите от сайта на НАП – https://nra.bg/ , в YouTube канала на приходната агенция или на телефони: 0700 18 700; 02/9859 6801 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор.

Зареди още

Икономика

От 1 април минималната здравна вноска за безработните става 43,08 лв. месечно

Published

on

От 1 април 2025 г. хората, които сами внасят задължителните си здравноосигурителни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.) и не упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно не по-малко от 43,08 лева.

От първия ден на април е увеличен минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица от 933 на 1077 лв. Според Закона за здравното осигуряване, неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен доход за самоосигуряващите се лица. Така здравноосигурителната вноска за тях се изчислява в размер на 8% върху месечен осигурителен доход не по-малко от 538,50 лв. и не повече от 4130 лв. месечно.

Срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за месец април 2025 г. трябва да се внесе най-късно до 25 май 2025 г. или първият работен ден. Всички, за които възниква задължение сами да внасят здравноосигурителните си вноски, подават в НАП декларация Образец № 7, припомнят още от приходната агенция. Тя се подава електронно с персонален идентификационен код /ПИК/ на НАП или КЕП, чрез Портала за електронни услуги или в офис на приходната агенция, в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски.

Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Прекъснатите здравноосигурителни права се възстановяват, при условие че се заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца. Правата се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски за този период.

Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП. Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 /на цена, съгласно тарифата на съответния оператор/. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Тя дава данни за месеците с внесени здравноосигурителни вноски и за времето без данни за здравно осигуряване. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица