Свържи се с нас

Култура

Еньовденски провокации в „Етър”-а: Да открием здравето в уникалната природа на България

Published

on

снимка: Музей „Етър“

Природата носи здраве, ако имаме знанието да използваме даровете й. Не е необходимо големи количества да попаднат в тялото ни наведнъж. Билките, плодовете или минералите е добре да се употребяват редовно, да бъдат част от начина ни на живот. Тогава имаме здраве, младостта е с нас – независимо от годините, и сякаш гледаме света с други очи. На базара за билкови продукти, който и днес, 24 юни, Еньовден, може да бъде посетен в музей „Етър”, се предлагат много възможности за вътрешно и външно положително въздействие върху човешкия организъм. Вярно е, че казваме – „Здрав дух, здраво тяло”, но и обратното е валидно – „Здраво тяло, здрав дух”.

Пламен Галинов от Русе предлага продукти от арония. Производството е местно – от растения, засадени върху 120 декара земя. Допълнителните количества, необходими за клиентите му се закупуват. Продуктите от арония на Пламен Галинов се продават на четири континента, за което притежава биосертификати. Хора от Европа, Азия, Австралия, Северна Америка са запознати с отличните качества на предлаганата българска стока и проявяват интерес към нея.

„Наричат аронията „природна аптека”. Това е причината да се занимаваме само с нея. Произвеждаме сок, вино, оцет. Остатъкът се изсушава и се прави брашно – също много добра храна. Правим и бонбони. Аронията е витаминозна храна, която има много лечебни действия. Японският ни партньор направи изследвания, които препотвърдиха качествата на продуктите ни от арония”, разказва Пламен Галинов.

Опитът му сочи, че 30 до 50 милилитра дневен прием на сок от арония е достатъчен. Действието е положително за нормализиране на високото кръвно налягане, при диабет и върху сърцето. Сокът е положителен за всичко, свързано с кръвта и черния дроб. Резултатът са чисти и укрепени съдове. Оцетът от арония, който се предлага, съдържа витамини и подсладител от самия плод. При прием се получава естествен очистителен ефект за организма.

снимка: Музей „Етър“

България е мястото с най-много залежи на качествен зеолит. Намира се на няколко километра от Кърджали. Този камък е обявен от Световната здравна организация за минерал на ХХ век. Хората, които живеят в района на добива, са дълголетни и боледуват малко. Това е защото употребяват вода със зеолит и постоянно се чистят.

Това разказва Славчо Славов, на чиито щанд в музей „Етър” се предлагат продукти от зеолит и коприва. Засега фирмата му е единствената, която произвежда продукти от зеолит.

„Зеолитът има две основни свойства. Попаднал в жив организъм, чисти от шлака – от токсини, пестициди, дори от радиоактивни елементи и частици. Попаднал в нас, създава киселинно-алкален баланс. Това става като се пие вода със зеолит или се приема директно. Зеолитът се предлага и като пудра, като действа срещу рани. С този продукт заредихме френската армия преди време, а след това и българската набави зеолитена пудра за нуждите си. Вече десета година пудрата се тества за най-тежките рани – дори за залежали се хора или при ампутация.”

Сапунът, шампоанът и пастата за зъби със зеолит са други природни продукти, които въздейства положително върху организма и които се предлагат на щанда в музей „Етър”.

„Ако употребите сапун, кожата става впечатляващо чиста. Минералът абсорбира мръсотията, а това провокира хората, дори да са скептични, да потърсят и другите продукти със зеолит. Повечето искат бърз резултат. Дава го точно този сапун. Ефектът провокира по-задълбочен интерес към другите продукти със зеолит.”

снимка: Музей „Етър“

Валентин Тасков е жива реклама на ябълковия оцет и продуктите с ябълков оцет, които предлага. Надхвърлил е 60-те години още преди време. Стройното му тяло, младежкият вид, белите зъби и усмивката на бившия летец биха провокирали всеки да стане последовател на начина му на живот. При него става въпрос за ежедневен режим, поддържан с години. Достатъчно е да се споменат 20 километра сутрешен пробег, който Валентин Тасков прави без да мисли дали е празник или делник. Голямо място заемат ябълковия оцет и продуктите, изработени с него.

Валентин предлага елексир на здравето и дълголетието. Супена лъжица ябълков оцет, която постепенно може да се увеличи на две. Две чаени лъжички пчелен прашец (полифлорен). Една супена лъжица пчелен мед (при деабет една). 15-20 капки спиртен разтвор на прополис. Сместа се пие сутрин на гладно и вечер – час или час и половина преди лягане. Сутринта не се закусва, а към 11:00 се изяжда една ябълка. Ефектът се увеличава, ако преди всеки прием се пие: или лъжичка зехтин, или лъжичка ленено масло, или лъжичка сусамово масло, или лъжичка тиквено масло.

Ако искате да научите още много полезна информация за природната козметика, здравословните хранителни продукти, които са навсякъде около нас – това може да стане на 24 юни в музей „Етър”. Тук никой не пази тайните за себе си, а иска да ги сподели с възможно повече хора, които да бъдат провокирани за намерят здравето в себе си – чрез вътрешна хармония, и около себе си – чрез уникалната природа на България.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица