Свържи се с нас

Култура

„Художествени осезания” в Галерията

Събитие специално организирано за хора с нарушено зрение

Published

on

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

В Художествената галерия „Христо Цокев” в Габрово бяха открити „Художествени осезания”, събитие специално организирано за хора с частично или напълно нарушено зрение.

Благодарение на тактилните карти и аудиоописания те се докоснаха за първи път в Габрово до творби на изявени български художници – Христо Цокев, Владимир Димитров-Майстора, Никола Танев, Георги Василев, Митьо Солаков, Вежди Рашидов и икона на Симеон Коюв, част от представителната експозиция на галерията.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

През месец октомври 2018 г. Художествена галерия „Христо Цокев” спечели съфинансиране към конкурсна сесия за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и визуалните изкуства, на тема: ,,Музеят като образователна среда“, обявена от Министерство на културата.

Целта на проекта е художествената галерия в Габрово да бъде физически достъпна среда за хора с нарушено зрение и да предостави подходящи условия за тактилен и сензитивен контакт до произведения на изкуството.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Очакванията са да се привлече нова публика като се повиши интереса на незрящите към изкуството, да се провокират нови чувства и емоции чрез сетивни възприятия, различни от зрителните и да се развие творческия потенциал при деца и възрастни с частично или изцяло нарушено зрение, включвайки се в творчески ателиета, организирани от галерията.

Предвижда се част от тактилните изображения да участват в гостуваща пътуваща изложба с оригиналните произведения от фонда на галерията.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Дейностите по проекта са изработване на тактилни карти, изработени от специална микрокапсулна хартия и са приложени към оригиналните произведения на изкуството, , чиито автори са добре познати на специалисти и широката публика.

Към всяка тактилната карта се записва аудиоописание, което дава обща информация за художника, обща информация за произведението и описание как да бъде опознато то – къде се поставят ръцете, общата форма, изследване на картината поетапно.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

В рамките на проекта с откриването на изложбата се проведе ателие, където всички желаещи имаха възможност да изработят малка пластика от глина с помощта и насоките на скулптор. Под ръководството на Петър Кондев, завършил специалност „Скулптура” в Академията по изкуства в Милано, в момента следващ магистратура по същата специалност във Велико Търново, хората с нарушено зрение сътвориха свое произведение от глина.

Изработването на тактилните карти и аудиоописанията се осъществи от Алберто Стайков, професионален фотограф, който е приел за своя лична кауза да подобри качеството на живот на незрящите в България.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Той е основател на фондация „Графия”, стремяща се да създаде достъпна среда в сферата на изкуствата за хората с нарушено или липсващо зрение и промяна на възприятието относно зрителните увреждания в социални групи с нормално виждащи хора.

Именно неговото име се свързва с изработка са тактилни изображения станали част от експозициите в Квадрат 500 и Софийска градска галерия.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Партньори по проекта „Художествени осезания” са Регионална организация на слепите в Габрово, Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – област Габрово и Център за социална рехабилитация и интеграция за хора с увреждания, сдружение „Бъдеще и закрила за лица с интелектуални затруднения”.

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

Гостите на събитието споделиха радостта и удивлението си от предоставената възможност да се докоснат до изкуството. Посетителите от Дневен център за лица с увреждания в знак на благодарност подариха на директора на Галерията Евгени Недев произведение, което те лично изработиха.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица