Свържи се с нас

Крими

Помагаща в „лова на измамници“ баба даде над 1 300 лева и злато

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Въпреки предупрежденията и възможните сценарии за извършване на телефонни измами, нова жертва попадна в клопката на схемаджиите, действащи в Габрово и региона.

Този път потърпевша се оказа 79-годишна жена от Габрово, която им предаде 1 320 лева и златни накити, на стойност 150 лева. Измамата е била извършена вчера, 5 юни.

Престъпниците и този път са използвали добре позната, но за съжаление работещата особено сред възрастното население схема, тази за „оказване на съдействие на полицията“.

Бабата обяснила пред разследващите, че към 14.00 ч. непознат мъжки глас й се обадил на домашния телефон. Представил се за полицай, като й обяснил, че в момента се провеждала операция по задържане на измамници и тя можела да помогне на полицията.

Мнимото ченге успял да я убедил да даде наличните си средства, които после след арестуването на бандитите щели да й бъдат върнати.

Възрастната дама повярвала на скалъпената история и без много да помисли, че може да бъде измамена се доверила на гласа в слушалката, като предала на телефонните измамници наличните си 1320 лв. и златни накити, за около 150 лв.

Предприети са оперативни действия за установяване на извършителя на престъплението, които се провеждат в рамките на започнатото досъдебно производство.

снимка: Пресцентър ОДМВР – Габрово

Хора! Предупредете възрастните си родители и близки. Говорете с тях да не дават пари на непознати, дори представящи се за полицаи, още повече поискани по телефона!

От полицията за пореден път апелират и призовават гражданите да не се поддават на манипулации.

Полицията не иска пари от гражданите, за да си свърши работата. Институциите не събират пари на ръка. Не помагайте на измамниците! Не им съобщавайте номера си на мобилния телефон и адреса си!

Искането на пари по телефона е категоричен знак за измама! Дори отсрещната страна да настоява да останете на линия, затворете телефона и позвънете на най-близките си хора и на тел. 112.

Необходимо е близките непрекъснато да говорят за това с възрастните си родители и да им напомнят как случайно може да станат жертва.

Най-разпространени сценарии за извършване на телефонни измами са:

• Оказване на съдействие при провеждане на полицейска акция по залавяне на измамници
• Спешна операция на роднина, за която са нужни допълнителни пари
• Внасяне на гаранция за освобождаване на близък човек от арест
• Печалба от томбола или телевизионна игра
• Баене за разваляне на магия, и още много сценарии с цел телефонните измамници да вземат Вашите пари.

Бъдете бдителни и при съмнение проверявайте получената информация, включително и в институциите, от чието име ви се обаждат за съдействие, категорични са от ОДМВР – Габрово.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Тежка катастрофа погуби живота на 15-годишен и рани друг 16-годишен

Published

on

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за пътнотранспортно произшествие, в резултат на което е настъпила смъртта на 15-годишно момче и е причинена средна телесна повреда на 16-годишно момче, които се возили в автомобила.

Тежката катастрофа е станала на 30 март т.г, около 21.55 часа, в землището на севлиевското село Петко Славейков. При управлението на лек автомобил “Рено Меган Сценик“, управляван от М.М от с. Петко Славейков, движещ се в посока село Кормянско, били нарушени правилата за движение по пътищата и автомобилът излязъл в дясно от пътното платно, ударил се в крайпътно дърво и се преобърнал по таван.

В резултат на това по непредпазливост била причинена смъртта на возещия се отляво на задната седалка на лекия автомобил 15-годишен младеж, с инициали Д.М. от с. Петко Славейков, и средна телесна повреда, изразяваща се в локсация на тазобедрена става на возещия се отдясно на задна седалка на лекия автомобил М.Д., на 16 години, също от с. Петко Славейков.

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие. Пристигналият на място екип на РУ МВР – Севлиево, извършил неотложните следствени действия, констатирал, че в катастрофиралия автомобил са пътували шест лица, като четири от тях не са пострадали при пътния инцидент.

При извършен тест било установено, че водачът не е употребил алкохол и наркотични вещества. По делото са назначени съдебномедицински експертизи за установяване причината за смъртта на 15-годишния пътник и телесните увреждания на 16-годишното пострадало лице.

Предстои назначаването на авто-техническа експертиза относно причините и механизма на възникналото пътно-транспортно произшествие. Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста

Published

on

Състав на Окръжения съд в Габрово уважи искането на Окръжната прокуратура за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 23-годишния Р.Г. от Трявна. Същият е привлечен в качеството на обвиняем за това, че на 21 март т.г. около 16.30 часа в двора на къща в Трявна умишлено умъртвил чрез пробождане с нож в областта на коремната област, млада жена с инициали И. Д. от Трявна, майка на 3 деца.

За престъплението по чл. 115 от НК, за което Р.Г., е привлечен в качеството на обвиняем, се предвижда наказание лишаване от свобода от 10 години до 20 години. Съдът уважи становището на наблюдаващия прокурор, че от събраните до момента доказателства може да се направи обосновано предположение за авторството на деянието и е налице реална опасност обвиняемият да се укрие, както и да извърши друго престъпление.

Определението на Окръжен съд – Габрово може да бъде обжалвано пред Апелативния съд – Велико Търново.

Зареди още

Крими

Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!

Published

on

Полицейски инспектор Христофор Божинов и Даниела Маринова, заместник-областен управител на област Габрово и председател на Областната комисия по безопасност на движението, посетиха учениците от 12-ти клас в ПГТ „Пенчо Семов“ по повод предстоящите абитуриентски балове.

Превантивните беседи с най-големите ученици започнаха в средата на седмицата. Инсп. Божинов обърна внимание не само на водачите на МПС, а и на поведението на пътниците в автомобила преди и по време на баловете.

Той обясни рисковете от опасните маневри, неправилното превозване на пътници и на онези, показващи се от люковете и прозорците или седнали на рамките на вратите. Униформеният служител призова за повече отговорност и обмислени действия на пътя.

Той информира за последиците, които следват за водачите на МПС след употреба на алкохол или наркотици. Инспектор Божинов подчерта, че управлението на автомобил не е привилегия, а огромна отговорност.

„Предстоят ви едни от най-хубавите празници – абитуриентските балове. Животът е пред вас и той изцяло зависи от вашите осъзнати решения. Мислете преди да вземете решение, защото едно неволно и необмислено движение на пътя може да доведе до необратими последици“, каза на учениците Даниела Маринова.

„Апелирам за сериозно отношение и отговорност както от ваша страна, така и от онези, които ви превозват в автомобилите си. Сигнализирайте на ЕЕН 112 за водачи, седнали зад волана след употреба на алкохол или наркотици, независимо дали са ваши близки или приятели – така може да спасите човешки живот“, добави инсп. Божинов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица