

Култура
Фестивал на комедийния спектакъл в Габрово
Драматичният театър в Габрово събира театрали от страната и чужбина

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово
11-то издание на Международния фестивал на комедийния спектакъл ще се проведе в Габрово от 13 до 17 май. Организатор и домакин на събитието е Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов“.
Осем от най-добрите комедийни представления от страната и Република Северна Македония ще се играят на сцените на Драматичния театър, Държавния куклен театър и Дома на културата. Спектаклите са на режисьорите Теди Москов, Камен Донев, Васил Дуев, Михаил Петров, Владимир Петков, Катя Петрова и Димо Дешев.
Публика ще види над 100 артисти от Драматичен театър Пловдив, софийските театри „Възраждане“, „София“ и Народен театър „Иван Вазов“, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен, Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе, Габровския театър и чуждестранните гости от театъра в Куманово.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово
За първи път селекционер на фестивала е Мирела Иванова, която е драматург в Народен театър „Иван Вазов“. Публиката я познава като автор на 12 книги с поезия, проза и публицистика, носител е на множество литературни награди.
В подбора на спектаклите за фестивалната програма тя се е водила от три принципа: да доминира комедийното начало, да бъдат представени стойностни, професионални продукции и да бъдат представени театрални трупи от повече градове в България.
В последния ден, 17 май, след края на последното представление от фестивалната програма, публиката ще определи чрез гласуване кои ще са носителите на двете награди. Наградите са в две категории: „най-смешен спектакъл“ и „най-смешен актьор/актриса“.
За целта ще има поставена урна в централното фоайе на театъра, която ще бъде на разположение на зрителите от началото на фестивала.
Докато сцените преливат от смеха на публиката, пространството около театъра ще очаква габровци и гостите на града да се включат в „Паралелната програма“. В рамките на три дни – от 13 до 15 май включително, съпътстващите събития ще огласят пространството с музика, смях, циркови и комедийни спектакли, много забавления.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово
Ще видим Георги Низамов, Ники Станоев и бандата „Екоу Балкан Самба“ (Echoo Balkan Samba). Началният час е 21.00, само на 15 май събитието започва в 21.30 часа.
„Паралелна програма“ е проект на ДТ „Рачо Стоянов“ и се осъществява по Програма Култура с финансовата подкрепа на Община Габрово. Участниците в съпътстващите събития са подбрани след селекция и представят културен продукт, а не са улични артисти.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово
Събитията са насочени към всякакви публики, безплатни са и всеки може да се включи. Чрез тях се цели привличане на младите хора, които обитават парковите пространства около театъра, но рядко прекрачват прага на културните институти.
Съпътстващите събития ще допринесат за формиране на интерес у гражданите към творчески изяви и популяризиране на нови форми на театралното изкуство.
Част от Паралелната програма ще бъде „Училището за клоуни“. То ще протече през цялата фестивална седмица – от 13 до 17 май, и е предназначено за деца. Заниманията ще се провеждат през деня в градинката с мечето и са безплатни. Ще бъдат осигурени специални костюми и атрибути – перуки, носове, тромби, балони.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово
Какви постановки ще видите в Международния фестивал на комедийния спектакъл – Габрово’19?
„Начало на спектакъла“ – режисьор Васил Дуев, постановка на ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово. Спектакълът е специално създаден тази година за Международния ден на театъра – 27 март. Игран е един единствен път, а създателите му се заканиха, че няма да има други представления. Поради огромния зрителски интерес и положителните отзиви на публиката, Габровският театър реши да открие фестивала с него. Постановката е направена по откъси от „Укротяване на опърничавата“, „Сън в лятна нощ“ и „Хамлет“ от Шекспир, „Автобиография“ на Бранислав Нушич, поеми на Нийл Хилбърн и Христо Фотев, текстове на Евстати Бурнаски и Маргарит Минков, като са включени и авторски текстове на режисьора Васил Дуев. Участват всички актьори на габровската трупа, артисти от Държавния куклен театър – Габрово, деца от Театрална школа „Котешка къща“.
„Мартин, Данчо и майка им“ – автор и режисьор Камен Донев, постановка на Драматичен театър Пловдив. Моноспектакъл на Албена Колева, музиката е на Славчо Николов от БТР.
„Емигрантски рай“ – от Димитър Динев, режисьор Катя Петрова, постановка на Театър „София“. В спектакъла ще видите поведението на няколко гастарбайтери, техните перипетии, крайни състояния, бърз и всепоглъщащ ритъм, много страст, болка, мистика, абсурдни ситуации и черен хумор.
„Господа, другари, pichove и дами“ – режисьор Димо Дешев, постановка на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен. Спектакълът е по текстове на Виктор Ляпин, Гогол, Чехов и Хашек. Театрално пътешествие, което с много хумор съчетава най-доброто от различни славянски автори с популярни песни от Висоцки, Булат Окуджава и познати руски филмови класики като „Диамантената ръка“ и „Бялото слънце на пустинята“.
„Коя гад изяде кашкавала“ – режисьор Теди Москов, постановка на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Комедия, провокирана от филма на Еторе Скола „Грозни, мръсни, зли“. С участието на Мая Новоселска и Валентин Танев – познатият тандем от други постановки на Теди Москов като „Мармалад“ и телевизионното шоу „Улицата“, както и актьорите от Русенския театър.
„Квартет за двама“ – режисьор Владимир Петков, постановка на Театър „Възраждане“. Спектакълът е създаден по едноимената пиеса на съвременния украински писател Анатолий Крим. Това е брилянтен, категоричен, вълнуващ разрез на човешките отношения, на връзката между мъжа и жената. Режисьорът Владимир Петков е добре познат във Франция и Канада.
„Мъни, мъни, мъни“ – постановка на театър Куманово от Република Северна Македония. Спектакълът е комедия по Рей Куни.
„Един безумен ден“ – от Пиер Дьо Бомарше, режисьор Михаил Петров, постановка на Народен театър „Иван Вазов“. Уникален спектакъл, в който се преплитат театър, музика, песен, танц, балет и живопис. Създателите му го определят като театрален карнавал – празнична еуфория за душата и сетивата на зрителите. Самият Бомарше определя пиесата си като комедия, но тя, без съмнение, е и политическа сатира. В актьорския състав участват познатите на габровци Гергана Змийчарова и Параскева Джукелова. Представлението не е подходящо за лица под 12 г.
За Мирела Иванова – селекционер на Международния фестивал на комедийния спектакъл – Габрово’19
Мирела Иванова е драматург в Народен театър „Иван Вазов“ от края на 2016 г. и главен редактор на едноименното списание. Първият проект, в който участва, е „Майстори“ на режисьора Петринел Гочев по едноименната пиеса на Рачо Стоянов. Следва участието ѝ като драматург в „Калигула“ по Албер Камю на режисьорката Диана Добрева, „Тигърът“ от Петринел Гочев, „Nеодачници“ по Максим Горки на Иван Пантелеев, „Лисичета“ от Лилиан Хелман и „Когато гръм удари, как ехото заглъхва“ от Пейо Яворов на режисьорката Бина Харалампиева. Автор е на 12 книги с поезия, проза и публицистика, носител е на множество литературни награди, сред които Литературната награда на София, Националната награда за съвременна литература „Христо Г. Данов“, Европейската награда за модерна поезия „Херман Ленц“, наградата на Баварското министерство на културата. Превежда от немски език, преподава в магистърската програма „Преводач-редактор“ на СУ „Св. Климент Охридски“. Мирела Иванова е била дългогодишен главен уредник на къща музей „Иван Вазов“ в София.
Паралелна програма – съпътстващи събития: около театъра или в градинката с мечето.
13 май, 21.00 часа – Низама Night – с участието на Георги Низамов, Милен Василев – пиано
14 май, 21.00 часа – Ники Станоев говори за музика
15 май, 21.30 часа – Echoo Balkan Samba
13 – 17 май, през деня – Училище за клоуни – в градинката с мечето
Как да си закупите билети или карти за представленията от фестивала?
Билети и карти за фестивала може да закупите от касата на ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово – тел. 0896 745 100, всички каси ИзиПей/EasyPay и онлайн на epaygo.bg.
Тел. на организаторите: 0897 798 178, 0899 856 556, 0899 448 104.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 3 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Новинипреди 3 дни
Нови цени на винетките от 1 май