Свържи се с нас

Новини

Какво е гещалт терапията?

Published

on

За пръв път думата „гещалт“ е употребена през 1523 г. в немския превод на Библията, в смисъл на „нещо, намиращо се точно пред очите“. Терминът „гещалт“ е създаден от виенския граф Кристиян фон Еренфелс. За него „гещалт“ е физическо цяло, формирано чрез структурирането на перцептивното поле.

Не анализът на подлежащите елементи е това, което прави възможно натрупването на познания. Допълнителните и по-фини анализи или дисекция на елементите не само не носят задълбочаване на познанията, а ги правят невъзможни. По-скоро съзнанието ни формира единици цялост: „гещалти“. През 1912 г. Кофка, Кьолер и Верхтаймер представят изследване, свързано с възприятията, което поставя началото на гещалт психологията.

Гещалт терапията е основана от Фредерик и Лора Пърлз през 40-те години на ХХ век. Една от основните задачи на психологията и психотерапията според Пърлз не е да обяснява ЗАЩО възниква един или друг проблем, а да даде отговор на въпросите КАК да се преодолее и КАКВО е влиянието му върху животът сега. За усещане пълнотата на живота е необходимо да се осъзнае настоящето във всичките му измерения.

Гещалт терапията учи на феноменологичен метод на осъзнаване, в който възприемането, чувстването и действането се разграничават от интерпретирането. Гещалт терапията е безоценъчна, нетълкуваща, неанализираща. Общуването клиент-терапевт в тази терапия е хоризонтално (среща на човек с човека), а не вертикално (йерархично, в което единият човек е на по-висока позиция от другия).

Гещалт терапията акцентира върху работата „тук и сега”, фокусът е върху актуалния процес, върху онова, което се случва в този момент между клиент и терапевт. В същото време този процес включва в себе си и минало, и бъдеще, доколкото те влияят върху настоящето.

В терапевтичната работа е важна актуалната нужда на клиента (фигура) – онова, което той съзнателно или не, е поставил като приоритет в живота си. Всичко друго остава в периферията (фон).

Гещалт терапевтите се придържат към теорията за парадоксалните промени: човек започва да се променя, когато започне да се възприема такъв, какъвто е, а не тогава, когато непрекъснато полага усилия да се промени. Клиентът се учи да бъде открит за новото, да се опира на своите собствени чувства и усещания, да се приспособява творчески към околната среда.

В терапевтичната работа между терапевт и клиент целта е постигане на осъзнаване от страна на клиента. Това означава клиентът да превърне автоматизираните навици в осъзнати нужди, да познава средата, в която живее, да носи отговорност за изборите си, да познава и разбира повече себе си, да умее да се себеприема, да умее да бъде пълноценен в контактите си с хората и със средата, в която живее. Гещалт терапията подпомага решаването на проблеми чрез увеличаване на саморегулацията и самоподкрепата от страна на клиента. Този процес се осъществява чрез осъзнаване и реализиране на собствения потенциал.

Велина Кръстинкова, снимка: Личен Архив

Гещалт терапията има широка сфера на приложение – при трудни житейски ситуации, неудовлетвореност от живота, загуба на близък човек (смърт или раздяла), работа със сънища, при депресия, тревожност, ниска самооценка, психосоматични разстройства, панически разстройства, посттравматичен стрес, хранителни разстройства, проблеми със съня, при работа с деца, в организации, семейно консултиране и др.

В тази връзка на 8 май, сряда, в „Образователни технологии“ – Габрово (ул.Юрий Венелин 18)  ще се проведе обучение „Първите 7 стъпки в гещалттерапията“.

За повече въпроси и консултации:

Велина Кръстинкова
психолог, гещалт психотерапевт
gsm: 0896 73 28 39
e-mail: vkrastinkova@yahoo.com


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица