Свържи се с нас

Любопитно

Флашмоб за Маратона на четенето в Габрово (снимки)

Маратон на четенето 2019 в Габрово
– флашмоб с книги, граждани, доброволци, библиотекари

Published

on

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово

В Световния ден на книгата и четенето 23 април, точно в 14.30 часа в градския парк на Габрово, между основната сграда на библиотеката и Детския отдел в читалищната сграда, започна ежегодният флашмоб с доброволци, граждани, библиотекари, част от националния Маратон на четенето 2019.

Импровизираното четене на открито бе инициатива на екипа и доброволците на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” и през 2019 година бе посветено отново на знакови годишнини, свързани с непреходността на словото и неговите творци – 455 години от рождението на Уилям Шекспир, 250 години от рождението на Иван Крилов, 100 години от рождението на Веселин Ханчев, 100 години от рождението на Николай Хайтов и др.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово

Участие в маратона на четенето взеха малките ученици от III „в” клас на ОУ „Ран Босилек” със своите учители Росица Димитрова и Антония Ямалиева. Те четоха вдъхновено откъси от любимото на много български деца произведение на Валери Петров – „Пет приказки” в стихове.

Децата бяха подкрепени в читателската инициатива от възпитаници на ПМГ „Акад. Иван Гюзелев” с ръководител Мария Попова. Тийнейджърите бяха избрали да четат стихове от Мила Лазарова – българска поетеса от Русе, чиито избрани съчинения в 2 тома „Пътеки на душата” са част от фонда на габровската библиотека.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово

Екипът на Библиотеката сърдечно благодари на децата и младежите и на техните учители – те са ентусиазирани читатели, които обичат книгите и вярват в непреходната им роля за човешкия прогрес и личното усъвършенствуване.

В читателския флашмоб на открито се включиха още граждани и библиотекари. Звучаха откъси от сонетите на Шекспир, поезията на Иван Вазов, „Уловеното време” на Тарковски, „Некролози и други многоточия по българия” на Христо Стоянов, Оскар Уайлд, Ръдиард Киплинг, Недялко Йорданов, Надежда Захариева и др.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово

Екипът на библиотеката сърдечно благодари на децата и младежите и на техните учители – те са ентусиазирани читатели, които обичат книгите и вярват в непреходната им роля за човешкия прогрес и личното усъвършенствуване.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово

Със световния ден на книгата завърши Маратонът на четенето 2019, но всъщност датата е и начало, защото символизира идеята, че словото е вечно и неговата история е историята на човечеството.

Автор: Анелия Мутафчиева – Христова.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица