Свържи се с нас

Новини

Една година – всеотдайна работа за бъдещето на децата аутисти

Published

on

„Мисля, че доста добре се справихме през изминалата една година, макар да сме новостартираща не само за Габрово, но и за страната услуга.” С тези думи ръководителят на Центъра за деца аутисти Димитрина Григорова обобщи работа за изминалия период. Днес Центърът навършва една година и като всеки рожденник си прави равносметка на това, което е свършил, на това което му предстои и на това, което ще остане само в сферата на мечтите. На тези и други теми Димитрина Григорова говори пред сайта gabrovonews.

Центърът съществува вече една година и в момента има 25 деца, при капацитет 20 места. Децата не са само от Габрово, но и от община Трявна. Разполага с  4 работни кабинета: художествено ателие, кабинет на специалния педагог, логопедичен кабинет, психологичен кабинет  и разбира се зала по релационна психомоторика, която е изключително предназначена за деца с проблеми в развитието. Децата, които  в момента посещават центъра са на възраст от 3 до 14 години , като с всяко дете се работи индивидуално по предварително изработен график в опредлен ден и час, удобен  и за родителите.

Димитрина Григорова допълни също, че през тази година са успели да  организират консултации на децата с различни специалисти – детски психиатър, клиничен психолог и разбира се доктор на логопедичните науки. „Смятам , че беше от голяма полза, защото не всеки родител има възможност да заведе детето си до София”.

Всички деца посещаващи центъра, с изключение на едно, са интегрирани в различни детски заведения, помощно и нормално училище, всеки според своята възможност и способност да се социализира и съответно интегрира някъде, зяви Григорова.

За първата година от своето съществуване екипът е изминал дълъг път  в своето развитие. За този кратък период са проведени 10 обучения включително едно, което в Швейцария, гостуване на швейцарски специалисти у нас.  Голямо постижение за центъра бе включването на екипа в белгийско – българската програма „Детето и неговите симптоми ”, където обучителите са психоаналитици от Белгия, работещи в изключително голяма институция грижеща се за психотични и аутистични деца.

„Искам днес на  нашия рожден ден да напомня, че центърът  съществува благодарение на община Габрово и бившия кмет господин Томислав Дончев, който изпрати три предложения, едното от които беше за такъв тип център  до Община Тун, където семейство Келер беше заявило своето желание да дари 100 000 швейцарски франка. Всъщност семейство Розмари и Йон Келер, чието име носи центърът, дариха тези  пари именно  за създаването и функционирането в продължение на 14 месеца на такъв център, т. е проектът изтича в края на тази година.За да продължим нашата дейност, през  това лято  общината изготви документите и кандидатства за държавно делегирана дейност.  На този етап не мога да ви кажа дали има или  не одобрение, но независимо от това какъв ще е резултатът, нас ще продължи да ни има под една или друга форма.  Общината е поела ангажимента,  така че сме убедении, че центърът ще го има и през следващата година, а и надяваме и за напред. Като ръководител мога да кажа, че имам пълното съдействие от страна на габровската Община,  що се касае за изготвяне на документация, и всичко свързано с дейността на самия център, затова бих искала да им благодаря. Като започнах с балгодарностите, бих искала да благодаря и на г – н  Николай Григоров, за това че той подкрепяше  работата с аутистичните деца още преди да бъде създаден центърът, той се свърза с движението „Равен старт” през 2008г., тогава всъщност той пожела да дари своята 13 заплата  с помощта, на която закупихме климатик, за да се отоплява стаята на сдружението, където всъщност започна работата с тези деца.”, заяви Димитрина Григорова.

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица