Свържи се с нас

Култура

Ансамбъл „Тракия“, Илия Луков и Яница на сцената на „Семе българско“

Младите таланти на Севлиево очакват с нетърпение да се включат във фестивалната програма, сподели кметът д-р Иван Иванов

Published

on

снимка: Община Севлиево, Архив

Пъстра музикална програма подготвят организаторите на националния фестивал „Семе българско“ и Община Севлиево. В рамките на неговото шесто издание, на сцената в парк „Казармите“ в Севлиево, ще се изявят десетки талантливи групи от региона.

Начало на двудневния музикален маратон ще постави ансамбъл „Развитие“ при НЧ „Развитие 1870“ – Севлиево. След официалното откриване в съботния ден, което ще бъде в 10:30 ч., ансамбълът обещава фолклорна феерия от всички етнографски области и кани всички посетители да се хванат на хорото.

снимка: Община Севлиево

След тях в 13 ч. Илия Луков ще се качи на сцената и ще поднесе концерт, в който всеки от нас да запее и заиграе в българския ритъм.

Концертът е неизменна част от посланието на фестивал „Семе българско“ – да споделим своите традиции, предавайки ги нататък във времето.

Фолклорният концерт на любимката на малки и големи – Яница – ще започне в съботната вечер – от 19.00 ч., а дотогава на сцената ще се изявят работилница за танци „Бяла българка“; Трио „Звън“; Upstream voices; Фолклорна формация „Веселина“ към Народно читалище „Развитие“; Пенсионерски клуб „Васил Левски“; Народно читалище “Пейо Яворов 1927“ – с. Борики; Читалище „Жълтеш“ – Габрово и Оркестър „Севлиево“.

Традицията повелява първият фестивален ден да завърши с огън, и, ако на миналогодишното издание пленяващите нестинари споделиха своята магия, то в 20 часа на 20 април, с етно ритми групата за огнено изкуство „Огнени сенки“ ще разкаже една история в танц с много светлина и ритъм.

Вторият фестивален ден е на 21 април, Цветница и ще започне с най-важните в живота на възрастните – децата, цветята на техния живот.

снимка: Община Севлиево

След традиционното представяне на дейността на фондация „Искам бебе“, в неделя своите предизвикателства – в музика и танци – ще споделят децата от ОДЗ „Пролет“, ДГ „Радост“, ДГ „Слънце“ и ДГ „Щастливо детство“; Детски комплекс „Йовко Йовков“; Фолклорен ансамбъл „Габровче“; формация „Децата на Севлиево“ и 12 годишната Нерал Ибрямова.

Пъстра програма с музикални и танцови номера от различни фолклорни области, завладяваща с майсторско изпълнение от професионалните артисти, са подготвили ансамбъл „Тракия“.

Спектакълът им „Майка България“ е с начален час в 13 ч. и ще ни даде повод да си спомним кои сме, ако сме забравили, за да благодарим за завещаното ни и да обещаем – в името на децата и дедите си, че българското не само ще бъде, но и ще пребъде.

За доброто настроение на посетителите на шестото издание на фестивал „Семе българско“ ще се погрижат и Вокална група „Хармония“; Народно читалище „Св.Климент Охридски – 1899“ от с. Сенник; Народно читалище „Цвятко Иванов – 1919“ – с. Крушево; Народно читалище „Зора“ – кв. Нова махала, Габрово и Клас по акордеон и синтезатор с ръководител Ценка Ганчева.

снимка: Община Севлиево

Тазгодишното издание на фестивала ще завърши с фолклорна танцова формация „Боженци“, които канят всички гости на събитието на хоро на мегдана.

Не е случайно мотото на шестото издание на фестивала „Ние сме България…“, защото всичко, което ще се случи през двата фестивални дни, ще ни води по пътя към нас самите – не в миналото, а в настоящето. Така ще докажем, че старата поговорка: „Каквото посееш, това и ще пожънеш“ е истинска, като самия живот.

снимка: Община Севлиево

Целта на Община Севлиево е да подкрепя българското и заради това се радваме да посрещнем на сцената в парк „Казармите“ родни изпълнители с автентични фолклорни песни. Младите изпълнители от Севлиево също с нетърпение очакват да се включат във фестивалната програма“, сподели кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов.

Елате, вземете, споделете парченце от българския рай, защото заедно можем повече.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица